MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Majątek gdyńskiego lotniska w Kosakowie kupiony za ponad 8,5 mln złotych. Zarządzać nim będzie firma z Białej Podlaskiej

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Przemysław Świderski
Znalazł się chętny do kupna majątku gdyńskiego lotniska. To firma INBAP Intermodal z Białej Podlaskiej, która zajmuje się logistyką lądową. Nowy zarządca nabył m.in. działkę, na której obowiązuje zakaz zabudowy, prawo do dysponowania terenami na lotnisku, jednak tylko przez najbliższe 20 lat oraz majątek ruchomy.

Majątek gdyńskiego lotniska został w październiku wystawiony na sprzedaż. Zarządzający nim wtedy syndyk zażyczył sobie ponad 7 mln zł. Tak niska cena spowodowana była szeregiem ograniczeń w działalności. Infrastrukturą gdyńskiego lotniska nabywca będzie mógł zarządzać jedynie przez następne 20 lat. Nie będzie możliwości sprzedaży ani rozebrania lotniska. Z obiektu nadal będzie korzystało wojsko.

Co kupiła firma?

Przede wszystkim prawo własności nieruchomości gruntowej położonej w Gdyni przy ul. Zielonej 41. Jednak na działce obowiązuje zakaz zabudowy, ponieważ znajduje się ona w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska, można tam jednak prowadzić działalność rolniczą.

Potencjalny kupiec będzie miał również prawo do dysponowania terenami na lotnisku, jednak tylko przez najbliższe 20 lat. W cenę syndyk wliczył również majątek ruchomy, czyli własności środków trwałych i wyposażenia lotniska to np. zapasy magazynowe spółki. Z lotniska nadal korzysta i korzystać będzie wojsko.

Jakie zmiany czekają gdyńskie lotnisko?

Najprawdopodobniej niewielkie. Infrastruktura lotniska się nie zmieni, bo kupiec nie ma możliwości rozebrania bądź zburzenia czegokolwiek.

Fima INBAP Intermodal będzie dysponowała częścią lotniczą lotniska wraz z zasadniczą infrastrukturą lotniskową obejmującą:

  • Drogę Startową RWY 31/13 wraz z oświetleniem nawigacyjnym (element współużytkowany z użytkownikiem wojskowym)
  • drogi kołowania nr G,D,H
  • wewnętrzne drogi samochodowe
  • płaszczyznę postoju samolotów PPS nr 3
  • płaszczyzny przedhangarowe

Dodatkowo:

  • budynkiem wielofunkcyjnym służb lotniskowych wraz z przyległym parkingiem samochodowym
  • lotniskową stacją zasilania SN wraz z systemem sterowania oświetleniem nawigacyjnym
  • bazą paliw lotniczych
  • budynkiem Terminala GA (obecnie w budowie) wraz z przyległym parkingiem samochodowym
  • Częścią ogólnodostępną lotniska obejmującą: drogę dojazdową do lotniska, ogrodzenie lotniska oraz wewnętrzne drogi dojazdowe

Kolejny zwrot akcji

W marcu tego roku Gdynia ogłosiła, że stawia na lotnictwo ogólne, która ma być podstawą do funkcjonowania Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo. Władze miasta tłumaczyły wtedy, że popyt na infrastrukturę i usługi obejmujące sektor lotnictwa ogólnego w ostatnich latach mocno wzrosły. Gdyńskie lotnisko nie będzie obsługiwało regularnych połączeń rejsowych ani czarterów.

Przypomnijmy, że ciągnący się od wielu lat spór Gdyni z Komisją Europejską dotyczył finansowania budowy lotniska cywilnego. KE w lutym 2014 roku uznała nakłady przeznaczone na budowę lotniska, za niedozwoloną pomoc publiczną, samorządy Gdyni i gminy Kosakowo zainwestowały w lotnisko prawie 100 mln złotych. Całą kwotę urzędnicy z Brukseli nakazali zwrócić do budżetu gminy. Doprowadziło to do tego, że port lotniczy nieposiadający już tych środków, postawiony został w stan upadłości. W 2017 roku Gdynia oraz miejska spółka Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo wygrały w sprawie lotniska przed Sądem Unii Europejskiej. Sąd unijny unieważnił decyzję Komisji Europejskiej z powodów proceduralnych, tym samym w Gdyni mogły być realizowane loty pasażerskie, miasto jednak nie skorzystało z tego prawa.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dawne zakłady produkcyjne na Pomorzu. Archiwalne zdjęcia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki