Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mają obrączkę i własny numer [GALERIA ZDJĘĆ]

Joanna Surażyńska-Bączkowska
Obrączkowanie ptaków, to po tradycyjnych obserwacjach, najbardziej rozpowszechniona metoda badań. Akcję już po raz trzeci zorganizowano w Centrum Kultury Kaszubskiej Strzelnica

Ostatnia sobota w CKK w kościerskiej Strzelnicy po raz trzeci upłynęła na obrączkowaniu ptaków odwiedzających karmnik. Mroźna i bezwietrzna pogoda spowodowała, że przy karmniku pojawiło się sporo ptaków, z których około czterdziestu doczekało się zaobrączkowania.

- Poza wszędobylskimi bogatkami i modraszkami obrączkowane były również kowaliki i dzięcioł duży, który zrobił na uczestnikach ogromne wrażenie - mówi Teresa Preis z Centrum Kultury Kaszubskiej Strzelnica w Kościerzynie. - Załapała się również sikora modra zaobrączkowana w Strzelnicy poprzedniego roku, co potwierdziło zasadność obrączkowania ptaków.

W trakcie trwania akcji osoby odwiedzające centrum mogły zdobyć informacje na temat krajowych gatunków ptaków, metod badawczych wykorzystywanych w ornitologii oraz sposobów właściwego dokarmiania ptaków zimą.

Obrączkowanie ptaków, to po tradycyjnych obserwacjach, najbardziej rozpowszechniona metoda badań. Ptaki łapane są, a właściwie same wpadają, w specjalne sieci ornitologiczne, które rozpięte pomiędzy tyczkami są dla nich niemal niewidoczne. Każdy badany osobnik otrzymuje metalową obrączkę, na której wybita jest nazwa kraju, miasto, w którym znajduje się centrala obrączkarska, oraz indywidualny i niepowtarzalny numer.

Obrączkowanie ptaków umożliwia badaczom przede wszystkim określenie kierunków i tras migracji ptaków na podstawie ponownych stwierdzeń ptaków. Poza szlakami przelotów zakładanie obrączek i identyfikacja tym samym konkretnych osobników umożliwia określenie wieku oraz długości życia ptaków. Metoda ta pozwala również stwierdzić, czy i jakie ptaki odlatują od nas na zimę oraz na jak długo przylatują do nas ptaki z północy kontynentu.

Działania polegające na łapaniu ptaków przylatujących do karmnika oraz ich obrączkowanie i zbieranie danych metrycznych były prowadzone przez uprawnionego współpracownika Stacji Ornitologicznej - Marcina Węsiorę.

Akcja możliwa była dzięki wsparciu Kościerskiego Domu Kultury, Zielonej Szkoły w Schodnie oraz Ligi Ochrony Przyrody - Oddział Powiatowy w Kościerzynie i WFOŚiGW w Gdańsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki