Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magazyn "Nasza Historia". Trójmiejskie ścieżki Zbyszka Cybulskiego i inne historie z regionu

red.
Najnowszy numer magazynu "Nasza Historia" juz w kioskach i w wersji elektronicznej na prasa24.pl. Czytaj reportaże z regionu i całej Polski, dowiedz się więcej o lokalnych bohaterach, poznaj historię Trójmiasta i Pomorza.

O CZYM PRZECZTASZ W LISTOPADOWYM WYDANIU MAGAZYNU?

Droga do wielkiej kariery Zbyszka Cybulskiego — Artysta lata spędzone na Wybrzeżu uważał za najszczęśliwszy czas w życiu. Te chwile radości opisała Gabriela Pewińska.

DNA prawdę ci powie — Kopernik miał niebieskie oczy, a Kuba Rozpruwacz najprawdopodobniej był Polakiem.To tylko niektóre tajemnice historii, które pozwala nam rozszyfrować współczesna nauka. O współpracy między genetykami a archeologami opowiada Dorocie Abramowicz prof. Ryszard Pawłowski.

Bitwa po Oliwą — rękawica rzucona Szwedom — Rok 1627. W wielkiej morskiej bitwie na przeciw siebie stają okręty floty polskiej i szwedzkiej. Mimo historycznej nazwy bój toczył się na redzie Gdańska. A o tym jak wyglądało to starcie, opowiada komandor Eugeniusz Koczorowski.

Pałacyk, w którym gościł Napoleon — Marek Adamkowicz opowiada o pałacyku, w którym odpoczywał “bóg wojny”. Niedawno pozostałości tego miejsca przy Długich Ogrodach w Gdańsku odkopali archeolodzy.

Sto lat za kratami — To nie kara, którą obłożono pewnego więźnia. To historia słynnego zakładu karnego w Sztumie, który obchodzi swój okrągły jubileusz. Anna Sztym opowiada dzieje tego więzienia, a także jego więźniów i strażników, powołując się na książkę “Więzienie w Sztumie w epoce totalitaryzmów 1933 — 1956, płk Krzysztofa Czermańskiego.

Rysownik Janusz Christa — Miał on życie barwniejsze niż bohaterowie jego komiksów. Mieszkańców Sopotu grał na perkusji, był ratownikiem, płetwonurkiem, rzeźbiarzem. O tym niezrównanym gawędziarzu i wyjątkowym człowieku opowiada Grażyna Antoniewicz.

Obraz królewskiego malarza rozszyfrowany — Bystre oko i odrobina dociekliwości wystarczyły, by gdańszczanin Marcin Osiński zidentyfikował obraz Zygmunta Vogla. Protegowany króla Stanisława Augusta uwiecznił na nim Oliwę. O tym ciekawym odkryciu pisze Marek Adamkowicz.

MAGAZYN "NASZA HISTORIA" DOSTĘPNY W DOBRYCH KIOSKACH I SALONACH PRASOWYCH!

ELEKTRONICZNA WERSJA MAGAZYNU NA PRASA24.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki