Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mafia mieszkaniowa w Trójmieście. W sprawie zatrzymano 14 osób

nie
Policja rozbiła trójmiejską mafię mieszkaniową
Policja rozbiła trójmiejską mafię mieszkaniową KWP Gdańsk
Śledczy postawili 15 zarzutów w sprawie tzw. mafii mieszkaniowej w Trójmieście. Zatrzymano 14 osób. Wszystkim podejrzanym prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw (wyłudzeń i wyzyskania przymusowego położenia pokrzywdzonych) skutkujących przejmowaniem nieruchomości.

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wraz Prokuraturą Okręgową w Gdańsku od kilku miesięcy pracowali nad sprawą kilkudziesięciu oszustw polegających na wyłudzaniu od pokrzywdzonych ich mieszkań.

Do zatrzymań w tej sprawie doszło 23 maja. Podejrzani są w wieku od 28 do 58 lat, w większości są to mieszkańcy Trójmiasta.
W akcji brało udział ponad 60 policjantów, którzy jednocześnie przeszukali kilkanaście posesji na terenie Trójmiasta. W trakcie przeszukania zabezpieczono różnego rodzaju przedmioty, w tym komputery, nośniki pamięci, akty notarialne oraz umowy pożyczek i inne dokumenty. Dokumenty są obecnie analizowane, zostaną przekazane do dalszych badań przez biegłego.

- Podejrzani usłyszeli również zarzuty (poszczególni podejrzani od kilku do kilkunastu zarzutów) dotyczące dokonania szeregu oszustw, polegających na doprowadzenia kilkudziesięciu pokrzywdzonych – właścicieli nieruchomości – do niekorzystnego rozporządzenia mieniem (prawem do lokalu), na skutek zawieranych umów pożyczek, których zabezpieczeniem było przeniesienie własności lokali - informuje prok. Tatiana Paszkiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

O sprawie informowaliśmy jako pierwsi. Oszuści mieli celowo wprowadzać w błąd osoby, które są w trudnej sytuacji finansowej. Poszkodowani podpisywali niekorzystne dla nich umowy notarialne bez świadomości skutków, jakie niesie podpis na dokumencie. Jako zabezpieczenie pożyczek, które brali poszkodowani, przenosili prawo własności na podejrzanych.

Czytaj też: Sprawa mafii mieszkaniowej. Zeznają notariusze zwolnieni z tajemnicy

Proceder trwał w okresie od 2010r. do 2016r. Kwestionowane umowy zawierane były w kancelariach notarialnych głównie na terenie Trójmiasta. Przejmowane mieszkania położone były nie tylko w Trójmieście, ale na terenie całego kraju. Ich wartość szacowana to średnio od ponad 100 tys.zł. do ponad 300tys. zł., była w aktach notarialnych zaniżane.

- Prokurator, po wykonaniu czynności mających na celu ujawnienie majątku podejrzanych, wydał postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym na nieruchomościach podejrzanych na poczet m.in. roszczeń o naprawienie szkody na rzecz pokrzywdzonych. Zabezpieczone zostały liczne nieruchomości (lokale mieszkalne, grunty) - w ilości od kilku do kilkunastu - w odniesieniu do poszczególnych podejrzanych - wyjaśnia prok. Paszkiewicz.

Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Aktualnie ogłoszone zarzuty obejmują część wyodrębnionych w sprawie wątków.

Do prowadzonego śledztwa zostało bowiem, decyzją prokuratora, dołączonych kilkadziesiąt postępowań z terenu całego kraju. W postępowaniu występuje ponad 80 osób pokrzywdzonych.

Systematycznie analizowane są również uzyskane w toku postępowania akty notarialne (ok. 700), pod kątem ewentualnego ujawnienia kolejnych przestępstw.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki