Maestro José Maria Florêncio odchodzi ze stanowiska dyrektora ds. muzycznych

Gabriela Pewińska
Gabriela Pewińska
Marek Szawdyn/Polska Press
Udostępnij:
Wraz z początkiem nowego sezonu operowego współpraca José Maria Florêncio na stanowisku zastępcy dyrektora ds. muzycznych Opery Bałtyckiej dobiegnie końca.

- Ostatni sezon był niezwykle skomplikowanym czasem, bardzo trudnym dla nas wszystkich - czytamy w komunikacie nadesłanym z Opery Bałtyckiej. - Formuła współpracy, na którą umówiliśmy się latem 2018 roku, wyczerpała się. Pomimo że nasze zarządcze drogi się rozchodzą, naszym wspólnym dobrem pozostaje Opera, jej zespół. Dziękujemy Maestro za 3 sezony muzycznej pracy nad spektaklami, za wyjątkowe premiery. Jednocześnie planujemy, by Maestro współpracował z Operą jako ceniony przez nas wszystkich dyrygent. Sezon artystyczny 2021/ 2022 jest zaplanowany, a decyzję o ewentualnym następcy podejmiemy w najbliższych miesiącach.

José Maria Florêncio. Sylwetka

Pochodzi z Brazylii, od 1985 roku mieszka na stałe w Polsce.Edukację muzyczną rozpoczął w swoim rodzinnym mieście Fortaleza, kontynuował ją na Uniwersytecie Minas Gerais w Belo Horizonte, a następnie uzupełniał na wielu kursach mistrzowskich w swoim kraju oraz w nowojorskiej The Juilliard School of Music i Musikhochschule w Wiedniu. W warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina z wyróżnieniem ukończył studia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w klasie dyrygentury Henryka Czyża. Po przyjeździe do Polski (1985) rozpoczął aktywną karierę dyrygencką prowadząc wiele koncertów oraz przedstawień operowych i baletowych zarówno w kraju, jak i innych państwach Europy, obu Ameryk i Azji. Występy Maestro spotykały się zarówno z aplauzem publiczności, jak i z uznaniem krytyków, którzy bez wahania zaliczyli go do grupy najlepszych dyrygentów swojego pokolenia.

Sprawował następujące funkcje: dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi, dyrektora muzycznego Opery Wrocławskiej, dyrektora naczelnego i artystycznego Orkiestry i Chóru PRiTV w Krakowie, dyrygenta Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, dyrektora muzycznego Teatru Wielkiego w Poznaniu, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Poznańskiej, dyrektora Orquestra Sinfônica do Theatro Municipal de São Paulo, dyrektora muzycznego Opery Bałtyckiej w Gdańsku oraz szefa-dyrygenta Capelli Bydgostiensis w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Spośród ważnych wydarzeń w życiu artystycznym ostatnich lat, warto odnotować pierwsze w stusześćdziesięcioletniej historii Konserwatorium Moskiewskiego zaproszenie dla dyrygenta z Polski, do poprowadzenia kursów mistrzowskich z zakresu dyrygentury oraz uroczystego koncertu z repertuarem polskim i brazylijskim w programie. W ten sposób José M. Florêncio znalazł się w grupie tak wybitnych osobowości świata muzyki jak sir Georg Solti czy Mścisław Rostropowicz.

Wśród dokonań artystycznych José M. Florência znajduje się wiele prawykonań i nagrań utworów współczesnych (między innymi światowe prapremiery oper Electra Mikisa Theodorakisa i Olga Jorge Antunesa, prawykonanie kantaty Holocaust Marty Ptaszyńskiej). Dokonał również pierwszych nagrań płytowych muzyki najnowszej. Ostatnie CD z muzyką kompozytorów francuskich (H. Tomasi i J. Bondon) zostało docenione pięcioma diapazonami – najwyższą oceną fonograficzną we Francji. Wkrótce potem ukazały się jego nagrania utworów Heitora Villi-Lobosa ze słynną orkiestrą Academy of Saint--Martin-in-the-Fields oraz z muzyką brazylijską nagraną z Capellą Bydgostiensis. Spektakle zrealizowane z Operą Bałtycką zostały nagrane i emitowane przez światową telewizję Mezzo. Były to pierwsze prezentacje produkcji muzycznych w wykonaniu polskiego zespołu na tej prestiżowej antenie w czasie, gdy prowadzona przez Maestra Opera Bałtycka w Gdańsku została zaliczona w programie telewizji BBC „The Best European Operas” do grona czołowych scen europejskich, obok teatrów z Barcelony, Amsterdamu, Brukseli, czy Londynu.

José Maria Florêncio jest także laureatem wielu nagród i odznaczeń. Ostatnio został uhonorowany medalem Gloria Artis za zasługi dla kultury Polskiej nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Maestro także jest Konsulem Honorowym Republiki Federalnej Brazylii w Polsce. (ze strony OB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wbić szpilę w propagandę Putina to cel wystawy w CSW

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie