Mądrzy Cyfrowi - program dla nastolatków kształtujący...

  Mądrzy Cyfrowi - program dla nastolatków kształtujący odpowiedzialne postawy społeczne z wykorzystaniem nowych technologii

  redakcja

  Polska

  Polska

  Mądrzy Cyfrowi - program dla nastolatków kształtujący odpowiedzialne postawy społeczne z wykorzystaniem nowych technologii

  ©Łukasz Giersz

  Trwa rejestracja do programu MĄDRZY CYFROWI. Do programu mogą zgłosić się szkoły, biblioteki, gminne ośrodki kultury i inne placówki, które organizują czas wolny w okresie ferii zimowych 2019 roku dla młodzieży w wieku 12-13 lat (6-7 klasa).
  Mądrzy Cyfrowi - program dla nastolatków kształtujący odpowiedzialne postawy społeczne z wykorzystaniem nowych technologii

  ©Łukasz Giersz

  Celem Programu MĄDRZY CYFROWI jest edukacja moralna uczniów połączona z podnoszeniem ich kompetencji cyfrowych i rozwijaniem postaw odpowiedzialności społecznej zarówno online, jak i offline. Jest to zaproszenie młodzieży do działań na rzecz najbliższego środowiska w innowacyjny sposób. Zajęcia z uczniami są prowadzone przez przeszkolonych nauczycieli/bibliotekarzy, którzy następnie wspierają i monitorują samodzielną pracę uczniów nad projektami społecznymi.
  W ciągu 5 dni zajęć warsztatowych w czasie ferii uczestnicy programu MĄDRZY CYFROWI są wprowadzani w świat wartości moralnych, omawianych na bazie książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” i jednocześnie poznają nowe narzędzia Google'a oraz inne programy służące do tworzenia grafik, montowania filmów, pracy w chmurze, wspólnej edycji tekstów. Zdobyte umiejętności i wiedzę wykorzystują następnie podczas 6-tygodniowej samodzielnej realizacji projektów społecznych w swoim otoczeniu.

  Nikt już dziś nie wyobraża sobie życia i pracy bez smartfonów i Internetu. Nowe technologie ułatwiają kontakty i pracę, oszczędzają czas, umożliwiają dostęp do informacji i miejsc nieosiągalnych osobiście. Ale to tylko narzędzia. To my, użytkownicy, decydujemy, w jaki sposób i do czego je wykorzystać. I tu wkracza potrzeba posiadania wewnętrznego GPS- u, systemu zasad i cech charakteru, które pomagają w podejmowaniu właściwych decyzji.
  „Program MĄDRZY CYFROWI wychodzi naprzeciw potrzebie kształcenia młodzieży na ludzi pełnowymiarowych. W dobie informatyzacji i sztucznej inteligencji ważne jest przekonanie młodych ludzi do tego, że zarówno w życiu realnym, jak i wirtualnym warto i należy być człowiekiem uczciwym, odpowiedzialnym, odważnym, a przede wszystkim mądrym” – mówi o projekcie Irena Koźmińska, prezes Fundacji „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”, realizującej program przy wsparciu Google.org, charytatywnego oddziału Google.

  Pierwszą szkołą, która w pilotażu programu przeprowadziła zajęcia z uczniami, była Szkoła Podstawowa nr 81 w Łodzi, należąca do sieci „Budząca się szkoła”. Jej dyrektorka, Bożena Będzińska-Wosik, powiedziała „Jestem zachwycona tym projektem. Zamierzamy zbudować całoroczny program wychowawczy w szkole wokół wartości moralnych. Nasze dzieci cyfrowe już są, a teraz będą mądre!”. Młodzież podziela entuzjazm swoich nauczycieli. Uczniowie ze szkół biorących udział w pilotażu programu w czasie wakacji powiedzieli: „Mówiliśmy o szacunku, tolerancji, poszanowaniu potrzeb innych. Dużo wniosków wyciągnęliśmy. Rozmawialiśmy o różnych emocjach i problemach. Razem nauczyliśmy się czegoś bardzo pozytywnego – czym jest zrozumienie dla innych ludzi. Jak im pomagać”. A nauczycielka prowadząca zajęcia podsumowała - „To uczniowie od początku do końca wymyślają ten projekt. Podoba im się to, że pracują w grupach, z nowymi technologiami i rozwiązują takie problemy, z którymi na co dzień się borykają”.

  Program MĄDRZY CYFROWI doskonale wpisuje się w założenia obowiązującej podstawy programowej.

  Czytaj więcej o programie

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Egzamin ósmoklasisty - próbne testy

  WIDEO

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Bałtyckiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Bałtyckiego

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!