Mądrzy Cyfrowi - program dla nastolatków kształtujący...

  Mądrzy Cyfrowi - program dla nastolatków kształtujący odpowiedzialne postawy społeczne z wykorzystaniem nowych technologii

  redakcja

  Polska

  Polska

  Mądrzy Cyfrowi - program dla nastolatków kształtujący odpowiedzialne postawy społeczne z wykorzystaniem nowych technologii

  ©Łukasz Giersz

  Trwa rejestracja do programu MĄDRZY CYFROWI. Do programu mogą zgłosić się szkoły, biblioteki, gminne ośrodki kultury i inne placówki, które organizują czas wolny w okresie ferii zimowych 2019 roku dla młodzieży w wieku 12-13 lat (6-7 klasa).
  Mądrzy Cyfrowi - program dla nastolatków kształtujący odpowiedzialne postawy społeczne z wykorzystaniem nowych technologii

  ©Łukasz Giersz

  Celem Programu MĄDRZY CYFROWI jest edukacja moralna uczniów połączona z podnoszeniem ich kompetencji cyfrowych i rozwijaniem postaw odpowiedzialności społecznej zarówno online, jak i offline. Jest to zaproszenie młodzieży do działań na rzecz najbliższego środowiska w innowacyjny sposób. Zajęcia z uczniami są prowadzone przez przeszkolonych nauczycieli/bibliotekarzy, którzy następnie wspierają i monitorują samodzielną pracę uczniów nad projektami społecznymi.
  W ciągu 5 dni zajęć warsztatowych w czasie ferii uczestnicy programu MĄDRZY CYFROWI są wprowadzani w świat wartości moralnych, omawianych na bazie książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” i jednocześnie poznają nowe narzędzia Google'a oraz inne programy służące do tworzenia grafik, montowania filmów, pracy w chmurze, wspólnej edycji tekstów. Zdobyte umiejętności i wiedzę wykorzystują następnie podczas 6-tygodniowej samodzielnej realizacji projektów społecznych w swoim otoczeniu.

  Nikt już dziś nie wyobraża sobie życia i pracy bez smartfonów i Internetu. Nowe technologie ułatwiają kontakty i pracę, oszczędzają czas, umożliwiają dostęp do informacji i miejsc nieosiągalnych osobiście. Ale to tylko narzędzia. To my, użytkownicy, decydujemy, w jaki sposób i do czego je wykorzystać. I tu wkracza potrzeba posiadania wewnętrznego GPS- u, systemu zasad i cech charakteru, które pomagają w podejmowaniu właściwych decyzji.
  „Program MĄDRZY CYFROWI wychodzi naprzeciw potrzebie kształcenia młodzieży na ludzi pełnowymiarowych. W dobie informatyzacji i sztucznej inteligencji ważne jest przekonanie młodych ludzi do tego, że zarówno w życiu realnym, jak i wirtualnym warto i należy być człowiekiem uczciwym, odpowiedzialnym, odważnym, a przede wszystkim mądrym” – mówi o projekcie Irena Koźmińska, prezes Fundacji „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”, realizującej program przy wsparciu Google.org, charytatywnego oddziału Google.

  Pierwszą szkołą, która w pilotażu programu przeprowadziła zajęcia z uczniami, była Szkoła Podstawowa nr 81 w Łodzi, należąca do sieci „Budząca się szkoła”. Jej dyrektorka, Bożena Będzińska-Wosik, powiedziała „Jestem zachwycona tym projektem. Zamierzamy zbudować całoroczny program wychowawczy w szkole wokół wartości moralnych. Nasze dzieci cyfrowe już są, a teraz będą mądre!”. Młodzież podziela entuzjazm swoich nauczycieli. Uczniowie ze szkół biorących udział w pilotażu programu w czasie wakacji powiedzieli: „Mówiliśmy o szacunku, tolerancji, poszanowaniu potrzeb innych. Dużo wniosków wyciągnęliśmy. Rozmawialiśmy o różnych emocjach i problemach. Razem nauczyliśmy się czegoś bardzo pozytywnego – czym jest zrozumienie dla innych ludzi. Jak im pomagać”. A nauczycielka prowadząca zajęcia podsumowała - „To uczniowie od początku do końca wymyślają ten projekt. Podoba im się to, że pracują w grupach, z nowymi technologiami i rozwiązują takie problemy, z którymi na co dzień się borykają”.

  Program MĄDRZY CYFROWI doskonale wpisuje się w założenia obowiązującej podstawy programowej.

  Czytaj więcej o programie

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Egzamin ósmoklasisty - próbne testy

  WIDEO

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Magazyn

  Magazyn "3miasto Kobiet". Lista punktów w Trójmieście

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!