Maciej Grabski: Wierzę, że Gdańsk stanie się wielkim graczem...

  Maciej Grabski: Wierzę, że Gdańsk stanie się wielkim graczem biznesowym

  rozm. Anna Mizera-Nowicka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Z Maciejem Grabskim, inwestorem Olivia Business Centre, rozmawia Anna Mizera-Nowicka
  Maciej Grabski

  Maciej Grabski ©Przemek Świderski

  Spotykamy się dziś w jednym z obiektów Olivia Business Centre, gościnnie w siedzibie Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, bo powierzchnie biurowe rozeszły się tu na tyle szybko, że dla Pana, czyli samego inwestora, nie starczyło na razie miejsca. To znaczy, że i ta inwestycja dobrze idzie?
  Jesteśmy bardzo zadowoleni. OBC to projekt nieporównywalny do innej mojej działalności. Zainwestowaliśmy w Oliwie, bo uwierzyłem, że Gdańsk staje właśnie przed nieprawdopodobną szansą, jakiej nie miał od 300 lat. Zainwestowaliśmy jako długoterminowy inwestor, a nie jak spekulant, który chce kupić, a następnie szybko sprzedać grunt. Inwestuję tu, bo tu się urodziłem, ale także dlatego, że widzę, iż w perspektywie 10 czy 20 lat Gdańsk będzie zupełnie innym miejscem, wróci do korzeni sprzed 300 lat.

  Jak Pan to rozumie?
  W XVII wieku Gdańsk był dla Polski tak jak Hongkong dla Chin.
  Eksport i import jednego z największych wówczas państw był realizowany przede wszystkim przez Gdańsk. Drogą transportową była Wisła. Niestety, przyszły zabory i Gdańsk został odcięty od reszty swojego biznesu. Wisła trafiła w ręce trzech zaborców. Gdańsk musiał konkurować z innymi portami w ramach Prus, więc stracił znaczenie. Potem przyszły czasy wojen i komunizmu. Na szczęście w końcu pojawiły się lata 80. i Solidarność. Po latach mamy w Gdańsku wielką portową inwestycję, największą w basenie Morza Bałtyckiego. Za chwilę będą wpływały tu największe statki na świecie. Wracamy więc do korzeni transportowych. Zamiast transportu rzecznego, buduje się dziś autostrada, rozbudowuje lotnisko, trwa przebudowa kolei. Zainwestowaliśmy więc w wieloletni projekt, wierząc, że Gdańsk stanie się wielkim graczem biznesowym w tej części Europy. Szczególnie, że jesteśmy na samej granicy Unii Europejskiej, czyli największego rynku na świecie.

  Często podkreśla Pan też potencjał, jaki drzemie tu w edukacji…
  Tak. Przecież obok OBC rozbudowuje się Uniwersytet Gdański. Tu będą przyjeżdżać młodzi ludzie. Już dziś rozpoczął się też projekt Olivia Campus, w ramach którego najlepsi studenci współpracują ze środowiskiem biznesowym z OBC. Na razie w programie bierze udział 35 studentów UG ze wszystkich wydziałów. Przygotowano dla nich staże, szkolenia oraz warsztaty. Mamy nadzieję, że potem będzie ich więcej.

  Takich argumentów używa Pan, ściągając na Pomorze kolejne zagraniczne firmy?
  Tak. Kluczem dla nich jest bezpieczeństwo, zasoby ludzkie i dobre władze lokalne. My to mamy. Oczywiście inwestorzy nie przyjechaliby tu, gdyby nie było powierzchni biurowych, ale te też już mamy i będziemy mieli ich więcej, bo OBC i nasi konkurenci wciąż się rozbudowują.

  Na razie w imponującym tempie powstały trzy z siedmiu obiektów OBC. Dalsze prace też będą przebiegać tak szybko?
  Zakładam, że tak będzie, chociaż nie chcę na razie podawać żadnych konkretnych dat. OBC to projekt długofalowy. Kolejne inwestycje będą reakcją na sytuację na rynku.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zburzyć te betonowe bunkry

  Gargamel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Grabski to bandyta w białym kołnierzyku któremu urzędasy pozwoliły zniszczyć Gdańsk wciskając jego betonowe sarkofagi tam gdzie nie powinno się wznosić takiej zabudowy. Korporacje tylko dlatego...rozwiń całość

  Grabski to bandyta w białym kołnierzyku któremu urzędasy pozwoliły zniszczyć Gdańsk wciskając jego betonowe sarkofagi tam gdzie nie powinno się wznosić takiej zabudowy. Korporacje tylko dlatego sprowadzają się do Polski bo znajdują tanią siłę roboczą jak budowniczowie piramid w Egipcie.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Popieram

  Popieram (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Popieram

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo