Łysienie plackowate a androgenowe – czym się różnią?

Materiał informacyjny Vichy
Przerzedzanie się włosów może zachodzić w tak stopniowy sposób, że początkowo nawet nie będziemy świadomi tego zjawiska. Dlatego właśnie warto uważnie obserwować, czy podczas codziennego czesania bądź też mycia nie wypada nam znacznie większa ilość włosów niż do tej pory – może to być wynik takiej choroby, jak łysienie plackowate lub łysienie androgenowe. Choć te dwa schorzenia skutkują tym, że fryzura przestaje być tak bujna jak dawniej, to jednak ich podłoże oraz symptomy są zupełnie inne. Jak je prawidłowo rozpoznać?

Łysienie plackowate – charakterystyka

Łysienie plackowate to pod wieloma względami wciąż dość tajemnicza choroba – wszystko dlatego, że jej dokładne przyczyny nie zostały jak dotąd stwierdzone. Naukowcy uważają jednak, że duże znaczenie mają zaburzenia autoimmunologiczne, na skutek których układ odpornościowy zaczyna atakować mieszki włosowe, w związku z czym te ulegają uszkodzeniu, co z kolei prowadzi do wypadania włosów. Wpływ na tę chorobę mogą mieć też czynniki genetyczne, a także długotrwałe narażenie na silny stres.

Choć łysienie plackowate jest chorobą zapalną, to jednak próżno szukać na skórze głowy zaczerwienienia, tak charakterystycznego dla stanu zapalnego. Objawy początkowo obejmują znaczne przerzedzenie włosów, aż do powstawania tzw. łysych placków, które są okrągłe i wyraźnie odznaczają się na skórze. Może się też zdarzyć, że będziemy odczuwać swędzenie. Niestety warto mieć na uwadze, że przed nadmierną utratą owłosienia nie pojawiają się żadne szczególne symptomy, wobec czego rozpoznanie może być trudne.

Leczenie łysienia plackowatego może mieć charakter zarówno miejscowy, jak i ogólny. Głównym elementem terapii są glikokortykosteroidy oraz minoksydyl, które są podawane w formie kremów czy maści. Dobrym rozwiązaniem może być także fototerapia, a do tego zabiegi typu mezoterapia oraz kriomasaż.

Łysienie androgenowe – czym się wyróżnia?

Łysienie androgenowe jest spowodowane przede wszystkim nadmierną aktywnością androgenów, głównie DHT, czyli pochodnej testosteronu. Te hormony płciowe występują w największych ilościach u mężczyzn, jednak są także obecne u kobiet. Androgeny odgrywają bardzo ważną rolę w organizmie, ponieważ regulują pracę gruczołów łojowych, stymulują wzrost owłosienia na twarzy, a do tego wpływają na libido. Nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na androgeny może spowodować, że włosy zaczną się przerzedzać.

Charakterystyczne dla łysienia androgenowego są tzw. zakola, które, im bardziej się pogłębiają, powodują stopniowe przesuwanie linii włosów. Zakola są spotykane u mężczyzn, jeśli zaś łysienie androgenowe dotyczy kobiety – wówczas objawy są skoncentrowane głównie w okolicach przedziałka.

Leczenie łysienia androgenowego w znacznym stopniu opiera się na stosowaniu preparatów na skórę głowy – mowa tu o wszelkiego rodzaju lotionach, ampułkach czy koncentratach. Ich zadaniem jest stymulowanie podziału komórkowego w mieszkach włosowych, co pozwala zwiększyć wzrost włosów i zapobiegać ich wypadaniu. Kluczowa jest także poprawnie dobrana pielęgnacja.

Łysienie plackowate a androgenowe – różnice

Pomocne w rozróżnieniu obu chorób jest oczywiście dokładne przyjrzenie się objawom. Jeśli na głowie widoczne są wyraźnie odgraniczone, łyse obszary, najprawdopodobniej zmagamy się z łysieniem plackowatym. W tym przypadku utrata owłosienia jest nierównomierna, widoczna czasem również na brwiach i rzęsach. Z kolei w razie zachorowania na łysienie androgenowe włosy wypadają stopniowo, wobec czego przerzedzenie jest coraz bardziej widoczne w konkretnym obszarze (na skroniach lub wokół przedziałka).

Warto jednak pamiętać, że diagnozy nie powinniśmy stawiać samodzielnie. Powinien nam w tym pomóc specjalista, czyli trycholog, który przeprowadzi odpowiednie badania, a następnie zaproponuje najskuteczniejszą formę leczenia. Istotne może być wykonanie badanie krwi, ponieważ nadmierna utrata włosów niejednokrotnie wynika z niedoborów określonych witamin oraz minerałów w organizmie. Jedynie poprawna ocena symptomów zagwarantuje, że uda nam się znaleźć najefektywniejszą terapię.

Dodaj ogłoszenie