POLECAMY
  Warto sprawdzić!

  CENY NA POMORZU

  Rozwiń
  Zwiń

  CENY NA POMORZU

  Wiesz, ile zapłacisz za warzywa i owoce? Pokazujemy majowe ceny z kilku miejsc na Pomorzu

  Łuna nad Rafą Słońca. Sunreef Yachts dźwiga się z popiołów

  Łuna nad Rafą Słońca. Sunreef Yachts dźwiga się z popiołów

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Hala, pięć jachtów na różnych etapach produkcji i dwie formy do ich budowy spłonęły doszczętnie
  1/7

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Grzegorz Mehring

  Światowy kryzys nie osłabił gdańskiej stoczni Sunreef Yachts. Przeciwnie - wzmocnił jej pozycję na światowym rynku. Ostatni pożar i ogromne straty nie zachwiały więc wiarą właściciela firmy w to, że jej rozwój i przyszłość nie będą zagrożone - piszą Dorota Abramowicz i Jacek Klein
  Ogień się pojawił tuż przed godziną 20. Najpierw małym, na pozór niegroźnym płomieniem. Uratowany zapis monitoringu pokazuje, że pracownicy próbowali opanować pożar. Nie mieli jednak szans - chwilę później w hali stoczni Sunreef Yachts doszło do pierwszych wybuchów. Osiemnaście lat po tragicznym pożarze Hali Stoczni Gdańskiej znów nad ulicą Jana z Kolna rozbłysła łuna.

  Czytaj także: Gdańsk: Kamery zarejestrowały wybuch ognia w hali stoczni

  Mateusz Wolański, laminarz, w tamten czwartek pracował do 16. Nie minęło 20 minut od wybuchu pożaru, a już był z powrotem przed stocznią. - Z daleka było widać ogień - mówi. - Patrzyłem ze ściśniętym gardłem.

  Pod stocznię dochodzili kolejni pracownicy. Odebrali telefony od kolegów, przeczytali o pożarze w internecie, zobaczyli żółty pasek na ekranie telewizora, usłyszeli w radiu. - Wszyscy, którzy mogli, przyjechali - opowiada Mateusz Szczygielski, laminarz z pięcioletnim stażem w Sunreef Yachts. - Staliśmy w grupie, spoglądając na płomienie. Wszyscy zadawali sobie jedno pytanie: - Co będzie dalej?

  Do przebywającego w Stambule na rozmowach z klientem Francisa Lappa zadzwonił kierownik produkcji. Powiedział, że płonie wynajmowana pod produkcję hala, w której znajduje się pięć właśnie budowanych jachtów i dwie formy do ich budowy.

  - Szok. Poczułem się tak, jakby mi serce miało stanąć - mówi właściciel stoczni produkującej luksusowe katamarany. - Najważniejsza była jednak wiadomość, że nikt nie zginął, nie został ranny. Zostawiłem wszystko, zacząłem szukać wolnego miejsca w samolocie do Polski.

  Cztery dni od tamtych wydarzeń rozmawiamy w biurowym kontenerze, stojącym tuż obok zgliszcz hali. Lapp siada za biurkiem, przełykając pospiesznie ostatnie kęsy posiłku. Na biurku, na wyciągnięcie ręki, stoją krople nasercowe. - Nie mogę spać - Francuz patrzy zmęczonymi oczami. - Dziś przespałem tylko 3,5 godziny. Wyszedłem ze stoczni o pierwszej w nocy, wróciłem tu o piątej rano.

  Zobacz także: Pożar na terenie Stoczni Gdańskiej. Hala zostanie zburzona [FILM, ZDJĘCIA]

  Współpracownicy mówią o nim: pracoholik. W firmie od szóstej rano do wieczora. Kipi pomysłami, sam musi wszystko sprawdzić. Tuż po pożarze media podały, że szacunkowe straty Sunreef Yachts, światowego lidera w produkcji luksusowych jachtów dla bogaczy, mogą wynieść kilkanaście milionów euro.
  « 2 4 5 6 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żenujące

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 88 / 69

  Żenujący poziom tekstu. Nad każdym spalonym budynkiem będziecie łzy wylewać? Śmieszna gazetka

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .. luksusowe jachty w hali wyglądającej, ze za chwile sie zawali, ciekawy biznes

  obserwatort (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 76 / 88

  .. obok jest lepszy budynek, dawne biuro konstrukcyjne, tez nadaje sie na luksusowe yachty

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo