Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łukasz Balwicki: Papierosy smakowe pomagają "łagodnie" wciągnąć w nałóg ROZMOWA

rozm. Dorota Abramowicz
archiwum prywatne
Z dr. Łukaszem Balwickim z Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych rozmawia Dorota Abramowicz

Czy decyzja Parlamentu Europejskiego była kompromisem korzystnym dla Polski?
Korzystnym raczej dla międzynarodowych koncernów tytoniowych działających w Polsce. Na pewno nie dla Polaków, zwłaszcza młodych. Nie jestem zadowolony z decyzji PE, podjętych pod naciskiem lobby tytoniowego chociaż niektóre regulacje, m.in. nakaz, by opakowania papierosów musiały być w 65 proc. pokryte ostrzeżeniami zdrowotnymi, przyjmuję z zadowoleniem.

Co złego jest w dodatkach do papierosów?
Mentol i inne dodatki smakowe mają działanie uprzyjemniające palenie. Papierosy o smaku cukierka miętowego, truskawki, wanilii są przeznaczone przede wszystkim dla młodych osób, sięgających po pierwszego papierosa. Pomagają "łagodnie" wciągnąć ich w nałóg, by później zostali pewną grupą odbiorców wyrobów tytoniowych.

W ostatnich dniach słyszeliśmy przede wszystkim argumenty tych, którzy mówili, że restrykcje uderzą w gospodarkę Polski.
To świadczy o sile lobby tytoniowego i bierności Ministerstwa Zdrowia, które wcześniej zostało zresztą skutecznie uciszone. Trudno się zresztą dziwić, skoro sam minister zdrowia pali papierosy. Tymczasem argumenty, mówiące, iż zakaz sprzedaży slimów uderzy w gospodarkę kraju, są bzdurne. Osoby, które nałogowo palą cienkie papierosy, nadal będą palić. Także media w ostatnim czasie murem stanęły po stronie palaczy. My, lekarze, nie mamy siły przebicia i środków na skuteczny lobbing antynikotynowy. Można mieć jedynie nadzieję, że ośmioletni okres przejściowy zostanie skrócony o kilka lat.

Trudno jednak w obecnej sytuacji gospodarczej lekceważyć miliardowe straty budżetu!
Przede wszystkim należy pamiętać, że ewentualne straty poniosłyby zagraniczne - bo takie działają w Polsce - koncerny tytoniowe. Choć od kilku lat nikt nie chce finansować tego typu badań, to według wcześniejszych ustaleń koszty zdrowotne palenia papierosów trzykrotnie przewyższają zyski z ich sprzedaży. Wszyscy płacimy nie tylko za leczenie chorób, będących skutkiem palenia tytoniu, ale także dokładamy do rent tych, którzy z tego powodu nie mogą pracować. Do tego trzeba doliczyć koszty wynikające z przedwczesnych zgonów, nie mówiąc już o kosztach społecznych.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki