Banany to owoce, które lubimy ze względu na ich słodki smak, ale także dużą dostępność i niską cenę. Niestety, już wkrótce możemy mieć trudności z ich zakupem. Wszystko przez grzyba atakującego plantacje.

Jak donosi portal o2.pl, uprawy bananów w Afryce, Australii, Azji i na Bliskim Wschodzie są obecnie zagrożone grzybem Fusarium oxysporum, który wywołuje groźną dla owoców chorobę panamską. Najczęściej jadana przez nas odmiana bananów to Cavendish, która jest uprawiana w Ameryce Południowej. Jeśli choroba panamska dotrze do amerykańskich plantacji, znane i lubiane banany mogą całkowicie wyginąć.

Fusarium oxysporum - grzyb, przez którego banany mogą wyginąć

Przeniesienie się choroby nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wywołujący ją grzyb może przenosić się wraz z ziemią lub wodą. Niszczy roślinę, wnikając do niej przez korzenie, co powoduje najpierw więdnięcie liści, a potem całkowite obumarcie rośliny, ponieważ uniemożliwione staje się rozprowadzanie wody do komórek.
Z chorobą panamską nie jest łatwo walczyć, gdyż wywołujący ją grzyb Fusarium oxysporum jest odporny na chemię – nie zadziałają więc na niego środki ochrony roślin. Jedyną możliwością uchronienia rośliny przed infekcją jest separacja zdrowych od tych, które padły ofiarą grzyba. Separacja taka nie jest wcale łatwa: wymaga takich działań jak kopanie rowów czy wycinka drzew. Zakażenie może dokonać się także, jeśli na maszynie rolniczej znajduje się niebezpieczny grzyb, dlatego sadzonki powinny być nasadzane ręcznie. Co gorsza, grzyb Fusarium oxysporum jest bardzo wytrzymały – potrafi przetrwać w glebie nawet 30 lat, dlatego nawet wiele lat po wystąpieniu choroby panamskiej nie można sadzić bananowców na wcześniej skażonym terytorium.

Choroba panamska dziesiątkuje plantacje bananów

Choroba panamska została odkryta w 1920 roku i doprowadziła do zniszczenia plantacji bananowców w Ameryce Środkowej. W 30 lat później za jej sprawą niemal całkowicie wyginęła odmiana bananów Gros Michel, która w latach 60. stała się już niedostępna na rynku. Wówczas zastąpiła ją odmiana Cavendish, która była odporna na chorobę panamską, jednak już pod koniec lat 80. wywołujący ją grzyb pojawił się w nowej odmianie, zdolnej zakazić także banany Cavendish.

ZOBACZ TEŻ: Cena pietruszki bije rekordy. Dlaczego pietruszka jest droga? >>>

Jeśli choroba panamska dotrze do Ameryki, a naukowcom nie uda się opracować nowej odmiany bananów, która będzie odpowiadała gustom konsumentów, może okazać się, że po bananach pozostanie tylko wspomnienie. Póki są łatwo dostępne, lepiej z tego korzystać, zwłaszcza, że oprócz tego, że są pyszne, są też bardzo zdrowe.

Cudowne właściwości banana