Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubiany Gdańsk Maraton kosztuje milion złotych, więc na razie wypada z kalendarza. Więcej krótszych biegów pojawi się w 2023 roku

Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
05.03.2022 gdansk. bieg rungdn na dystansie 5 km w parku orunskim
05.03.2022 gdansk. bieg rungdn na dystansie 5 km w parku orunskim Jakub Steinborn
Gdański Ośrodek Sportu musiał z wiosennego kalendarza 2023 roku wyrzucić tworzony przez siebie przez lata Gdańsk Maraton. Popularna i bardzo lubiana wśród amatorów impreza masowa nie mieści się w obecnych realiach finansowych. Organizatorzy zapewniają, że zawieszają te zawody. Biegacze będą mieli alternatywę w postaci innych imprez na krótszych dystansach. Katalog nowości prezentuje się obiecująco.

Gdańsk Maraton znika z kalendarza biegowego na rok 2023

- Jest swego rodzaju żal - mówi nam Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu. - Nasze wieloletnie starania o stworzenie dobrej imprezy długodystansowej na Pomorzu musi zostać zawieszone. Tak to traktuję. Wpłynęły na to ubogi rynek sponsorski oraz sytuacja budżetu miejskiego. Powszechnie wiadomo, jakie obecnie są ceny chociażby energii elektrycznej, gazu czy ciepła, które w znaczący sposób obciążają nasz budżet. Stanęliśmy w sytuacji wyborów czy zmieniać coś w kwestii np. bezpieczeństwa kąpielisk czy dbania o sprawność obiektów sportowych. To trudny wybór, ale w obecnej sytuacji jedyny możliwy. Podobna sytuacja jest we Wrocławiu, gdzie maraton organizowany jest od kilkudziesięciu lat i też znika z mapy sportowej. Mam nadzieje że przerwa w organizacji tej imprezy nie będzie długa.

Do wyobraźni przemawia rozmach wiosennego wydarzenia, na którym pojawiało się zawsze kilka tysięcy czynnych biegaczy. Towarzyszyli im również kibice. Gdańsk, z racji swojego położenia, oferował wszystkim przyjazną, płaską trasę. A to zawsze sprzyjało osiąganiu dobrych wyników.

- Wpisowe pokrywa tylko niewielką część kosztów. To około 30 procent organizacji maratonu. Pozostała część pochodzi z budżetu miejskiego. Sytuacja wielu firm na rynku jest trudna stąd trudno o pozyskanie dużej liczby sponsorów. Z tymi problemami spotykają się kluby sportowe, ale nas jako GOS ten problem również dotyka. Koszt organizacji tego typu imprezy znacznie przekracza kwotę miliona złotych. Największe pozycje w tabeli wydatków to m.in. projekt zmiany organizacji ruchu, zabezpieczenie imprezy, zabezpieczenie medyczne czy wynajem zaplecza dla uczestników. Wbrew pozorom wolontariusze też nie pracują za darmo, ponieważ muszą być ubezpieczeni, ubrani, najedzeni. Mówiąc krótko, impreza sportowa na wysokim poziomie kosztuje - mówi dyrektor Leszek Paszkowski.

Pomorskie, a w szczególności gdańskie środowisko biegaczy nie pozostanie jednak z niczym. Gdański Ośrodek Sportu zapewnia, że będzie nadal rozwijał mniejsze zawody, a wręcz rozwinie niektóre z tych popularyzujących aktywność fizyczną. Nowością będzie podział sezonu biegowego GOS-u na dwa semestry: wiosenny i jesienny. Będą więc swoiste ćwiczenia i wykłady – treningi biegowe z Radosławem Dudyczem, jak i egzaminy – imprezy biegowe, sprawdzające postępy biorących w zajęciach biegaczy. Cała inicjatywa będzie funkcjonować pod nazwą Gdańsk Biega z Mistrzem.

Zmienione formuły i nowości na biegowej mapie Gdańska

Pierwszy semestr biegowy rozpocznie się pod koniec marca i potrwa 8 tygodni. Obejmie osiem treningów biegowych z Radosławem Dudyczem, oficjalne otwarcie ścieżek biegowych (sobota, 1 kwietnia), a także starty kontrolne podczas zawodów #RunGDN: Strzyża (z Budżetu Obywatelskiego, 15 kwietnia) i #RunGDN Trójmiejski Park Krajobrazowy w Oliwie (27 maja). Drugi semestr biegowy zaplanowany został po wakacjach i potrwa od 1 września do 28 października. Również będzie zawierał osiem zajęć biegowych z Radosławem Dudyczem, oficjalne otwarcie ścieżek biegowych (sobota, 2 września), start w 61. Biegu Westerplatte (niedziela, 17 września) oraz zawody #RunGDN Park Oruński (7 października) i #RunGDN Hevelianum (28 października).

Być może jesienią wskrzeszona zostanie jedna z wielkich i lubianych imprez biegowych ostatnich lat – Gdańsk Biega! Wydarzenie w formule "run for fun" dla całych rodzin ma pojawić się w odświeżonej osłonie. Poza „semestrami biegowymi” odbędzie się także #RunGDN Wyspa Sobieszewska (25 lutego). W zależności od edycji, podczas cyklu #RunGDN uczestnicy będą mogli wybierać dystans do pokonania: 5 lub 10 kilometrów, poszczególne imprezy wzbogacone będą także o zawody Nordic Walking oraz biegi dla dzieci.

Wśród nowości są także zawody typu OCR. Prace nad tego typu imprezami w ofercie GOS-u są zaawansowaen. Po przerwie spowodowanej pandemią, powróci również Cross Duathlon, tym razem w dogodniejszym, wiosennym terminie (22 kwietnia). Poza tym sympatycy triathlonu początek sezonu rozpoczną dwoma atrakcyjnymi imprezami. Zaczną od nowej propozycji w kalendarzu GOS-u, jaką będzie Aquathlon Gdańsk (3 czerwca). Zawody będą idealnym przetarciem przed zaplanowanym dwa tygodnie później wielkim triathlonowym wydarzeniem, jakim jest Challenge Gdańsk (17-18 czerwca), organizowanym z międzynarodową marką Challenge.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240417_Dawid_Wygas_Wizualizacja_stadionu_Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki