Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotos wycofał się ze sponsorowania Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Majowe spektakle odwołane

Grażyna Antoniewicz
Opera Bałtycka w Gdańsku w maju zamyka swoje podwoje
Opera Bałtycka w Gdańsku w maju zamyka swoje podwoje Wikipedia
Grupa Lotos nie jest już sponsorem Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Decyzję podjął jeszcze poprzedni prezes koncernu Paweł Olechnowicz. Teatr w maju zamknie swoje podwoje i nie zagra żadnego spektaklu.

Lotos był strategicznym sponsorem Opery Bałtyckiej od wielu lat.

- Pieniądze, na które liczyliśmy, nie wpłyną do kasy teatru i tym samym pozostajemy bez środków na granie spektakli przewidywanych przy układaniu przeze mnie planów. Pieniądze od firmy Lotos stanowiły bardzo poważny zastrzyk finansowy, to miesiąc grania - mówi dyrektor Marek Weiss.

Tak więc nie odbędą się trzy zaplanowane na maj spektakle „Otella” i kolejne trzy baletowe adaptacje „Snu nocy letniej”.

- Zawieszona jest w tej chwili umowa sponsorska z Lotosem - mówi zastępca dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego, Beata Jaworowska. - Firma poinformowała dyrektora Weissa, że z powodu zmiany na stanowisku dyrektora opery decyzję o kontynuacji współpracy podejmie po przedstawieniu przez nowego dyrektora planów działalności.

- Nie ma takiej sytuacji, że Lotos odcina się od dalszej współpracy z Operą Bałtycką - zapewnia pani dyrektor.

"Decyzję o kontynuacji współpracy spółka podejmie po przedstawieniu przez nowego dyrektora planów działalności Opery i przeanalizowaniu propozycji współpracy sponsoringowej na rok 2017 - czytamy w oficjalnym stanowisku Lotosu. - Warto jednak podkreślić, że środki finansowe przekazywane dla Opery Bałtyckiej powinny były być - zgodnie z wygasłą umową sponsorską - przeznaczane na realizacje świadczeń promocyjno-reklamowych, a nie wynagrodzeń pracowników czy produkcji spektakli".

Tymczasem umowa z nowym dyrektorem Opery Bałtyckiej, który obejmie rządy po Marku Weissie, nie została jeszcze podpisana.

- Umowa jest negocjowana - uspokaja Beata Jaworowska. - Trwają rozmowy, dotyczące wielu spraw, między innymi finansowych.

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Operze Bałtyckiej wysłała pismo do Departamentu Kultury, w którym jej członkowie stwierdzają:

„Wyrażamy głębokie oburzenie zaistniałą sytuacją, dotyczącą odwołania w maju 2016 roku przedstawień Opery Bałtyckiej. Odbieramy te decyzję jako szykanę za, zgodne z prawem RP i Unii Europejskiej, nasze działania w ramach sporu zbiorowego trwającego od 2014 r. w sprawie podwyżki pensji zasadniczej o 30 proc.”

Czytaj więcej na temat protestu pracowników Opery Bałtyckiej

Cały artykuł na ten temat przeczytasz w środowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z 20.04.2016 r. albo kupując e-wydanie gazety

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki