MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Kosakowie: Są szanse zdążyć przed Euro 2012

Agata Grzegorczyk
Choć radni Kosakowa i Gdyni mieli poważne wątpliwości co do możliwości oddania do użytku lotniska powstającego na granicy obu gmin, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Tak jak na początku roku zapowiadał Janusz Stateczny, prezes Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo, dokumentacja projektowa i budowlana terminalu GE jest gotowa.

- Właśnie ją przeglądam i weryfikuję, niebawem zostanie przedłożona w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku - mówi Zbigniew Wawrzyniak, dyrektor ds. inwestycji Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo. - Idąc dalej, nadal w mocy pozostaje zapowiedź pana prezesa, iż po zakończeniu festiwalu Open'er planujemy już wejście wykonawcy na plac budowy.

Gmina Kosakowo: Plan lotniska jest, ale bez gruntu

Po zakończeniu festiwalu planowane jest też jeszcze jedno dość spektakularne przedsięwzięcie dotyczące przygotowania terenu pod lotnisko. Właśnie rozstrzygnięty został przetarg na opracowanie projektu wyburzenia schronohangarów samolotowych oraz wykonanie rozbiórki. Wygrała go firma Krisbud ze Słupska, która wykona zadanie za 1 milion 26 tys. zł.- Projekt rozbiórki i wniosek o pozwolenie na rozebranie schronohan- garów jest już złożony w UW w Gdańsku. Wchodzą tu w grę obiekty o wysokości przekraczającej osiem metrów, stąd bardziej skomplikowana procedura - tłumaczy Wawrzyniak.

Jest umowa o zasadach współpracy wojska i cywili na Lotnisku Gdynia-Kosakowo

Na razie wyburzanych będzie sześć z istniejących na terenie lotniska 18 schronohangarów. Tych, których rozebranie jest niezbędne w pierwszym etapie budowy lotniska. - Planujemy też odzyskać materiał z rozebranych obiektów, jest on dobrej jakości i z powodzeniem będziemy mogli go wykorzystać podczas budowy np. dróg i parkingów - dodaje Wawrzyniak.

Rozpoczęła się już także procedura wyłaniania wykonawcy dokumentacji technicznej zintegrowanego systemu bezpieczeństwa lotniska. Postępowanie prowadzone jest w formie dialogu konkurencyjnego, a wstępna selekcja firm, które będą brały udział w rozmowach, już została dokonana.

Zgodnie z zapowiedzią prezesa spółki, Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo ma być oddany do użytku jeszcze przed rozpoczęciem przyszłorocznych mistrzostw Europy w piłce nożnej, najprawdopodobniej już pod koniec lutego 2012 roku. Do tego czasu będzie też trzeba rozbudować infrastrukturę drogową przy obiekcie. Projekt dojazdu do lotniska jest już także uzgodniony i przed otwarciem lotniska oddane ma być do użytku niewiele ponad kilometr drogi od strony ul. Pułkownika Dąbka w Gdyni. Dojazd budowany będzie na istniejącej już trasie. Rozbudowywany będzie dopiero w ciągu kolejnych kilkunastu lat, kiedy lotnisko już będzie działało. W sumie inwestycja według udziałowców spółki, czyli gmin Gdynia i Kosakowo, pochłonąć ma około 110 milionów złotych.

Lotnisko w Kosakowie będzie gotowe na Euro

Lotnisko planuje obsługę ruchu ogólnego GA (General Aviation), ruchu czarterowego, w dalszej perspektywie także ruchu linii niskokosztowych oraz cargo. W ciągu najbliższych 30 lat chce już obsługiwać ruch na poziomie 1,5 mln pasażerów rocznie. Jak podkreślają udziałowcy, nie ma być konkurencją dla gdańskiego lotniska, a pełnić funkcje wspomagające.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki