Lotnisko się rozrasta

  Lotnisko się rozrasta

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Za rok zmieniony zostanie układ komunikacyjny w rejonie gdańskiego lotniska. Ulicą Słowackiego nie będzie można dojechać np. do Banina. Do dyspozycji kierujących zostanie przygotowana inna trasa, dłuższa o około jeden km.
  - Te zamierzenia zrealizowane zostaną zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego tej części Gdańska - wyjaśnia Romuald Nietupski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Obecna ulica Słowackiego będzie służyć obsłudze portu lotniczego. Nowa trasa przejazdu w rejon Żukowa pobiegnie wzdłuż lotniska, ulicą Nowatorów, czyli na południe od pasa startowego. Stykać się będzie z ulicą Budowlanych i od niej skręci ku ulicy Słowackiego, z którą połączy się niedaleko obwodowej Trójmiasta.

  Gotowy jest już projekt. W grudniu zostanie ogłoszony przetarg na przebudowę ulicy Nowatorów. Koszt oszacowano na około 30 mln zł, a inwestycja ta zostanie sfinansowana z budżetu miasta. Finał przewidziany jest w przyszłym roku.

  Dopóki ta inwestycje nie zostanie ukończona, będziemy nadal jeździć ulicą Słowackiego. Gdyby w związku z rozbudową lotniska zaszła konieczność zamknięcia tej trasy, zarząd portu lotniczego będzie musiał zapewnić objazd.
  30 - tyle milionów złotych kosztować będzie modernizacja ulicy Nowatorów, która stanie się obwodnicą południową gdańskiego lotniska. Finał - za około rok
  Ulica Nowatorów nie zostanie poszerzona, ale powstaną przy niej chodniki, zatoczki i ścieżka rowerowa. Trasa dojazdu do Gdańska z Banina wydłuży się o około jeden kilometr, a czas podróży o kilka minut.

  Ulicą Słowackiego będzie można dojechać do dworca lotniczego w Gdańsku Rębiechowie. Końcowy jej odcinek - między tym budynkiem a granicą miasta Gdańska - prawie w całości zostanie wykorzystany pod rozbudowę lotniska. Na tym terenie powstaną m.in. drugi terminal (dworzec) pasażerski, droga kołowania samolotów i płyta postojowa - dowiadujemy się od Tomasza Kloskowskiego, wiceprezesa zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Gdyby zaszła konieczność zajęcia tego fragmentu ul. Słowackiego pod budowę, a przed oddaniem do użytku zmodernizowanej ul. Nowatorów, to zarząd lotniska wykona objazd, by użytkownicy tej ulicy nie byli narażeni na dodatkowe uciążliwości.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo