Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Losy miasteckiej winiarni. Najpierw był tu browar, a później produkowano tanie wina (ZDJĘCIA)

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Miastecka winiarnia po upadku - zdjęcia z 2011 r.
Miastecka winiarnia po upadku - zdjęcia z 2011 r. Andrzej Gurba
Nie tak dawno opisywaliśmy smutne losy Fabryki Rękawiczek i Odzieży Skórzanej w Miastku. Tych obiektów już nie ma. Podobny los spotkał Spółdzielnię Pracy Przemysłu Spożywczego, czyli popularną miastecką winiarnię. Jej budynki zniknęły z powierzchni dziewięć lat temu. Wcześniej przez długi czas niszczały. Dzisiaj w tym miejscu jest pusta działka. Dodajmy, że przed wojną w tym miejscu działał browar.

Zanim przejdziemy do winiarni, to kilka słów o miasteckim browarze. Wybudowano go w 1874 roku. Właścicieli było kilku. Ostatni to Paul Kurzan, który był właścicielem browaru i rozlewni od 1932 do 1945 roku. Piwo z miasteckiego browaru (Rummelsburger Brauhaus) było lokalną marką. Słynniejsza od niego była miastecka woda mineralna. Dodajmy, że Paul Kurzan nie tylko produkował piwo, ale też je rozlewał, podobnie, jak i wody gazowane. Tak przed laty o browarze opowiadał nam Helmut Kurzan, syn Paula Kurzana. - Ojciec kupił browar, bo Hans Viereck, jego poprzedni właściciel splajtował. Był przetarg. Ten majątek stanowił masę upadłościową. Obiekt przez lata był nazywany zamkiem na wzgórzu. Najprawdopodobniej dlatego, że miał to być właśnie zamek. Takie plany miała osoba, która go budowała.

Miastecka winiarnia po upadku - zdjęcia z 2011 r.

Losy miasteckiej winiarni. Najpierw był tu browar, a później...

Na portalach aukcyjnych można kupić porcelanki i etykiety z przedwojennego miasteckiego browaru. Po wojnie browar działał jeszcze przez kilka lat, jako filia browaru w Kościerzynie. Następnie przejęła go Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Miastku.

Miastecką winiarnię uruchomiono w 1960 roku. Zatrudniała około 50 pracowników. Przy zakładzie istniał sad. W winiarni produkowano wina owocowe, miód pitny, wino musujące (miastecki „szampan” Bursztyn). Rocznie wytwarzano setki tysięcy litrów wina. Produkcja przetrwała do początku lat 90-tych. Najdłużej właścicielem winiarni była Spółdzielnia Pracy Przemysłu Spożywczego. Później pojawiło się kilka spółek. Nic to nie dało. I winiarnia splajtowała.

Osiem lat temu zniknęły z powierzchni ziemi dawne hale Fabryki Rękawiczek i Odzieży Skórzanej w Miastku, w tym  XIX-wieczne obiekty. Dzisiaj w tym miejscu jest market. Przybliżamy historię zakładu, z jej początkiem, no i końcem. Do artykułu dołączone są zdjęcia – archiwalne, z okresu w którym hulał w halach wiatr, jak i z burzenia obiektu.

Osiem lat temu zburzono dawny FRiOS w Miastku. Jak do tego d...

Kamienny most bytowski w Miastku został wysadzony w powietrze w 1945 roku. I to był gwóźdź do trumny dla całej linii kolejowej Miastko - Bytów

Słynny most bytowski w Miastku. Wysadzono go w 1945 roku. Ot...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Losy miasteckiej winiarni. Najpierw był tu browar, a później produkowano tanie wina (ZDJĘCIA) - Głos Pomorza

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki