Łososie zadomowiły się w centrum miasta

  Łososie zadomowiły się w centrum miasta

  Tomasz Turczyn

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W centrum Sławna zadomowiły się łososie - i to w sztucznie wybudowanych tarliskach dla troci, które wybudowano na odcinku Kanału Miejskiego do ujścia rzeki Wieprzy.
  - Pierwsze tarliska wykonaliśmy w ubiegłym roku i ku naszej ogromnej radości, oprócz troci, ikrę złożyły w nich łososie uznawane za gatunek zagrożony wyginięciem - nie kryje zadowolenia Wiesław Halbina, prezes Towarzystwa Rzeki Wieprzy w Sławnie, które zainicjowało całe przedsięwzięcie. - Ryby te właśnie się wykluły, co potwierdziliśmy specjalnie przeprowadzonymi badaniami.

  Dlatego prezes mówi wręcz o sukcesie przedsięwzięcia, które zaakceptował zarząd okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego z Koszalina. Całość wspiera Uniwersytet Szczeciński, Politechnika Koszalińska i Morski Instytut Rybactwa z Gdańska.

  - Wylęg łososi, których populacja nie jest duża, cieszy - stwierdza Sławomir Połomski, ichtiolog z PZW Koszalin. - To pokazuje, że te ryby wracają do naszych wód.

  Postępujące zamulanie rzek powoduje, że trocie i łososie wykorzystują bardzo szybko sztu-cznie wybudowane gniazda.

  - Tak jest w przypadku Sławna, gdzie można w centrum miasta obserwować rozród tych ryb, co jest bardzo widowiskowe - dodaje Połomski. - Do tego umieściliśmy specjalne tablice opisujące ten cykl. Tym samym dodatkowym walorem naszego projektu jest unikatowa ścieżka edukacyjna.
  To nie koniec przedsięwzięcia, bo sławieńskie towarzystwo planuje wykonać kolejne gniazda w przyszłym roku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo