Łosie na Pomorzu. Przystojniak w białych kolanówkach coraz częściej widziany w kaszubskich lasach. Leśniczy: Spotykamy je kilka razy w roku

Edyta Okoniewska
Łosie coraz częściej są widziane w pomorskich lasach Archiwum
Ze Zdobysławem Czarnowskim, leśnikiem z Leśnictwa Podrąbiona o coraz częstszych wizytach łosi na Kaszubach rozmawia Edyta Okoniewska
Zdobysław Czarnowski
Zdobysław Czarnowski Archiwum

Jeszcze do niedawna łosie kojarzyły nam się raczej ze wschodnim regionem Polski. Tymczasem coraz częściej można je spotkać także w naszych lasach. Czy te zwierzęta na stałe zadomowiły się w naszym regionie?
Owszem do niedawna łosie kojarzyły się z Polesiem lub Kampinosem, jednak od kilku lat dosyć regularnie przebywają one w kościerskich lasach. O stałym pobycie jeszcze chyba za wcześnie mówić, ale spotykania z nimi nie należą do rzadkości. Pojawiają się w naszych stronach kilka razy w roku. Raz jest to byk, innym razem byk z klępą lub też klępa z łoszakiem. Szacuje się, że obecnie w Polsce mamy kilkanaście tysięcy łosi.

Proszę powiedzieć, jakimi zwierzętami są łosie? Czy należy się ich obawiać? Czy może są przyjaźnie usposobione?
O przyjaznym nastawieniu raczej nie można mówić, ale nie jest to też zwierzę którego powinniśmy się obawiać podczas spotkania w lesie. Stwarzają wrażenie ospałego zwierzęcia, jednak nie zalecałbym zbytniego zbliżania się do nich. Tak jak u każdego innego dziko żyjącego zwierzęcia nie możemy przewidzieć do końca jego reakcji. Szczególnie gdy jest to samica z młodym czyli klępa z łoszakiem. Matka może nas potraktować jako zagrożenie dla swojego dziecka i może nas czasem zaatakować w jego obronie.

Dużo większym zagrożeniem jest łoś przechodzący drogą. Kolizja z tak wielkim zwierzęciem zawsze może być groźna dla obydwu stron. Łoś jest dosyć wysokim stworzeniem i przy uderzeniu samochodu nie odbije się tak jak sarna czy dzik od auta, tylko może nam w wyniku podcięcia nóg upaść całym ciężarem na samochód, a że waży kilkaset kilogramów, nie jest to bezpieczne dla kierowcy.

Zobacz też: Łoś spacerował po ulicy przy wjeździe do tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Samochody musiały gwałtownie hamować [wideo]

Czym żywią się łosie, czy mogą powodować szkody w rolnictwie, podobnie jak np. dziki?
Pokarmem łosia są głównie rośliny związane z jego ulubionym miejscem bytowania, czyli terenami wilgotnymi i bagiennymi. Uwielbia pędy wierzb, osiki czy brzozy. Jednak nasze uprawy sosnowe też potrafią mu przypaść do gustu. Co do szkód na polach nie spotkałem się z takim przypadkiem.

Jak właściwie wygląda łoś? - ostatnio grzybiarze byli zdziwieni, bo zawsze wydawało im się, że łoś jest brązowy, a ten którego spotkali podczas swojej wędrówki w lesie był czarny jak noc.
Z postury przypomina trochę konia. Jego suknia jest z reguły ciemnobrązowa, ale spotkałem też byka o umaszczeniu bardzo ciemnym, prawie czarnym. Cechą charakterystyczną u łosia jest to, że nosi on białe „kolanówki” czy „pończochy”. No i oczywiście poroże, które u dorosłych samców przybiera kształt szerokich łopat. Niezależnie też od płci łosie mają w zwyczaju nosić małe brody.

Coraz więcej łosi w regionie Żuław i Mierzei. Stado widziane...

Kto jest największym wrogiem łosia? Czy teraz samce mogą być agresywne, bo trwa okres godowy?

Całą rozmowę z leśniczym przeczytasz w serwisie koscierzyna.naszemiasto.pl >>>

Zobacz też: Łoś spacerował przy ruchliwej ulicy w Gdańsku

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie