Los Polanki Redłowskiej rozstrzygnie się w ciągu najbliższych miesięcy

Łukasz Kamasz
Nie milkną echa spotkania prezydenta miasta Wojciecha Szczurka z mieszkańcami w sprawie Polanki Redłowskiej. Podczas dyskusji w Urzędzie Miasta Gdyni włodarze Gdyni dali zebranym czas na propozycje w sprawie zagospodarowania terenu do końca sierpnia.

Jedno rządzącej Samorządności już się udało. W obronie przyszłości Polanki Redłowskiej jako terenu dostępnego dla mieszkańców, zjednoczyły się praktycznie wszystkie działające w Gdyni partie polityczne oraz ruchy miejskie, popierając apel o debatę Miasta Wspólnego. Widać już pierwsze efekty spotkania. Ze gdyńskiej strefy inwestora zniknęła oferta sprzedaży miejskich gruntów na ul. Ejsmonda 1, przy Polance Redłowskiej.

- Najważniejszą decyzją, jaką teraz powinno podjąć miasto, to uporządkowanie terenu wokół Polanki Redłowskiej. Musimy otworzyć ją na ludzi. Nie powinniśmy wybierać pomiędzy tymi ruinami, które obecnie tam są, a hotelem, który forsuje miasto

- uważa Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego.

Wspólna akcja “Mieszkańcy projektują Polankę Redłowską” dopiero się rozpocznie. Razem ze specjalistami, w tym architektami, gdynianie będą mogli ustalić swoją wizję przyszłości terenów, które jeszcze do niedawna miały iść pod młotek. - Nie uważamy, że pomysł rzucony w latach 90. XX wieku, by postawić w miejscu basenów, hotel nie miał alternatywy - podkreśla Piesiewicz. - Jeśli nie ma jej w umysłach od 20 lat rządzących Gdynią, to pokażemy, że są inne warianty zagospodarowania tego terenu. Niedługo zaprosimy mieszkańców do udziału w warsztatach. To nie społecznicy, nie organizacje ani urzędnicy mają powiedzieć, co powinno się tam znaleźć - ale wspólnie mieszkańcy, wsparci wiedzą ekspertów. Te parę tysięcy podpisów, które zebraliśmy apelując o rozsądek w sprawie Polanki Redłowskiej to ich głos.

Na razie nie znamy alternatywnych propozycji, jak podkreślają inicjatorzy akcji, wszystko zostanie dopracowane w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Podnoszą do dyskusji też inne potencjalne zagrożenia np. włączenie gruntu do banku ziem dewelopera, gdy już ten zdecyduje się na zakup działki. - Według nas, paro-gwiazdkowy hotel zdominuje cały teren Polanki Redłowskiej. Nie wyobrażam sobie, żeby bezproblemowo koegzystował np. z ogniskami, organizowanymi w sezonie przez mieszkańców - komentuje Piesiewicz. - Inną kwestią jest to, że ten teren jest na tyle strategiczny dla gdynian, że jeżeli zostanie sprzedany, to nie będzie najmniejszej szansy na odkupienie go. Każdy dobry pomysł, który zostanie zgłoszony będzie przez nas dopracowywany. Nie wykluczamy żadnej alternatywy dla hotelu, w tym basenu, który został wskazany przez prezydenta w trakcie dyskusji, jako przykład złego pomysłu. To może być np. niskokosztowy wodny plac zabaw, podobny do tego, który powstał w Katowicach czy też po prostu poszerzenie obecnej Polanki.

Jedną z propozycji, pojawiających się w ostatnich latach, alternatywnej dla budowy na Polance Redłowskiej hotelu z kompleksem SPA , jest przeznaczenie atrakcyjni położonego gruntu wyłącznie pod funkcje publiczne.

Niektórzy mieszkańcy sugerowali w przeszłości, że nieopodal ul. Ejsmonda powinien zostać wybudowany co najmniej jeden otwarty basen. Tego typu obiekt funkcjonował w tym miejscu do początku lat 80. Powstał w 1949 roku, pływalnia miała olimpijskie wymiary: 50 na 20 metrów. Można było do niej wejść po schodkach, albo wskoczyć z 10-metrowej wieży. Obok był mniejszy basen o głębokości 0,4-1,2 m. Były też natryski oraz szatnie z tarasem na dachu.

Urzędnicy, w tym prezydent miasta Wojciech Szczurek, negatywnie jednak odnieśli się do tego projektu, zwracając uwagę m.in., że mieszkańcy mogą kąpać się w pobliskim morzu.

FLESZ: Koronawirus torpeduje gospodarkę, traci także Polska

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie