Los mundurków w Kwidzynie nie jest przesądzony

  Los mundurków w Kwidzynie nie jest przesądzony

  Rafał Cybulski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Na inaugurację roku szkolnego uczniowie wszystkich kwidzyńskich szkół przyjdą w mundurkach. Choć Sejm zdecydował, że nie będzie już obowiązku noszenia jednolitych strojów szkolnych (tak są nazywane mundurki przez urzędników), to jednak rady rodziców, którym pozostawiono podjęcie decyzji, w większości przypadków nie zdążyły się jeszcze wypowiedzieć w tej kwestii.
  - Nie dostaliśmy jeszcze żadnego oficjalnego komunikatu w sprawie mundurków, więc Rada Rodziców nie zajmowała się tą sprawą - mówi Mirosław Dudek, dyrektor Gimnazjum nr 2.

  Wszystko przez to, że posłowie przyjęli ustawę w tej sprawie 14 czerwca, a więc rodzice nie mieli możliwości wypowiedzieć się w tej sprawie przed wakacjami. Zrobią to zapewne w pierwszych tygodniach roku szkolnego.

  Co ciekawe, choć pomysł obowiązku noszenia mundurków był mocno krytykowany, to jednak wiele wskazuje, że przynajmniej w części szkół może zostać utrzymany.

  - Wielu rodzicom mundurki przypadły go gustu, a i uczniowie zaakceptowali je jako element identyfikacji ze wspólnotą szkolną - mówi jedna z kwidzyńskich nauczycielek.

  Choć w Kwidzynie mundurki nadal będą obowiązywały, to jednak w wielu szkołach zmieni się system dystrybucji.

  - W ubiegłym roku szkolnym Rada Rodziców wybrała producenta, ale sprzedaż odbywała się za pośrednictwem szkoły. Teraz stroje wybrane przez rodziców można już kupić w kwidzyńskich sklepach i każdy będzie się w nie zaopatrywał we własnym zakresie - wyjaśnia dyrektor Gimnazjum nr 2 w Kwidzynie.

  Krótka historia mundurków


  W niektórych szkołach mundurki obowiązywały tylko przez rok. Obowiązek noszenia mundurków to pomysł ministra Romana Giertycha. Wprowadzono go we wrześniu 2007 roku, ale od razu spotał się ze sporą krytyką ze strony rodziców, m.in. z powodu dodatkowych kosztów. Od 1 września rodzice sami będą decydowali o strojach uczniów.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo