Lokatorzy walczą o kaucje

  Lokatorzy walczą o kaucje

  Hubert Bierndgarski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Ponad dwadzieścia skarg na działalność Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w Słupsku wpłynęło w ostatnim czasie do ratusza. Mieszkańcy skarżą się na spółkę, która nie wypłaca im kaucji za mieszkania komunalne. Prezes PGM tłumaczy, że osoby, które napisały skargę, za późno złożyły wnioski o zwrot kaucji. Część spraw znajdzie finał w sądzie.
  Kaucje mieszkaniowe wypłacane są lokatorom mieszkań komunalnych, kiedy wykupią mieszkanie na własność. Wniosek nie może być jednak złożony później niż 10 lat po wykupieniu mieszkania. Teraz więc o kaucje mogą ubiegać się osoby, które kupiły je po 1998 roku.

  Do października ubiegłego roku kaucje były wypłacane bez żadnej waloryzacji. Oznaczało to, że niektórzy mieszkańcy dostawali po 10-15 złotych.


  - To była bardzo problemowa sprawa - wyjaśnia Lech Zacharzewski, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w Słupsku. - Lokatorzy nie zgadzali się na tak niskie kaucje i kierowali sprawy do sądu. Niestety, sędziowie według własnego uznania przyznawali kaucje. W ubiegłym roku Rada Miejska dokonała zmian. Teraz przyznajemy kaucje na podstawie specjalnego wzoru. Jest to bardziej korzystne dla mieszkańców, którzy otrzymują teraz ok. 500-2000 zł.

  Najwięcej skarg złożyły osoby, które kupiły swoje mieszkania ponad 10 lat temu. Urzędnicy z miejskiego ratusza zapewnili nas, że prezydent odpowie na skargi jak najszybciej. Sprawą zajmie się również Wydział Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska.

  Dla kogo kasa?


  Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Słupsku nie wypłaca odszkodowań każdemu lokatorowi, który wykupił mieszkanie komunalne.

  Aby otrzymać pieniądze, należy złożyć odpowiedni wniosek. Do wniosku musi być dołączona kserokopia aktu notarialnego, w którym potwierdzone jest nabycie mieszkania oraz kserokopia wpłaty kaucji w momencie otrzymania mieszkania.

  Dopiero na podstawie tych dokumentów, według specjalnego wzoru, naliczana jest kaucja. Jeżeli właściciel nie zgodzi się na wysokość wypłaconej kaucji, może jeszcze swoich praw dochodzić w sądzie.
  Według prawa, kaucja należy się osobom, które wykupiły swoje mieszkanie w czasie krótszym niż dziesięć lat temu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w Poznaniu , nie zwracają kaucji wpłaconej w 2010r

  jan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 16

  Wpłaciłem w Poznaniu kaucję mieszkaniową 2010r. wysoka kwota 12-krot. ok.5000zł. dla mnie to wysoka kwota, wykupiłem mieszkanie w 2012r. i ZKZL w Poznaniu nie chce zwrócić kaucji, wysyłając do...rozwiń całość

  Wpłaciłem w Poznaniu kaucję mieszkaniową 2010r. wysoka kwota 12-krot. ok.5000zł. dla mnie to wysoka kwota, wykupiłem mieszkanie w 2012r. i ZKZL w Poznaniu nie chce zwrócić kaucji, wysyłając do Sądu, ponieważ umieścił klauzulę, że nie będę dochodzić zwrotu po wykupie mieszkania z bonifikatą, czy miał takie prawo, i teraz je stosuje, wprowadzając w błąd lokatorówzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo