Lokata bankowa – skuteczna i bezpieczna inwestycja

Artykuł sponsorowany Sentono
Na jakich zasadach opiera się lokata bankowa i który rodzaj oprocentowania okaże się najkorzystniejszy? Sprawdź, jak wybrać lokatę, aby zyskać najwięcej.

Oszczędzanie na lokacie – czy to się opłaca?

Spośród produktów bankowych Polacy coraz chętniej wybierają lokaty. Mimo że banki regularnie obniżają ich oprocentowanie, to nadal zauważalne jest duże zainteresowanie tą formą oszczędzania. Doceniana jest ona zwłaszcza za bezpieczeństwo oraz elastyczność. Czy jest ona opłacalna i jakie są zalety tego rozwiązania?

Lokata –**na czym polega?**

Lokata jest popularnym produktem bankowym, który opiera się na przejrzystych zasadach. Wpłacamy na nią określoną sumę pieniędzy, która zostaje zamrożona do ustalonego wcześniej terminu. Oznacza to więc, że przez pewien czas nie możemy jej wypłacić. W tym okresie bank może swobodnie dysponować naszymi środkami, czyniąc inwestycje bądź wykorzystując je do udzielania kredytów. Za możliwość dysponowania kapitałem, otrzymujemy należne odsetki. Ich wysokość zależna jest od kilku czynników: stawki oprocentowania, okresu trwania lokaty, a także częstotliwości kapitalizacji. Warto mieć na względzie fakt, że od zysków na lokacie, należy zapłacić tzw. podatek Belki. Jego wysokość to 19%. Lokata to jedna z najbezpieczniejszych form oszczędzania. W sytuacji, gdy bank upada, środki wypłaca nam Bankowy Fundusz Gwarancyjny (dotyczy to sumy do równowartości 100 tysięcy euro).

Oprocentowanie lokat bankowych

Wysokość oprocentowania jest ustalana przez bank i wynosi zazwyczaj od 1 do nawet 3-4%. Do dyspozycji mamy zazwyczaj lokaty z trzema rodzajami oprocentowania. Wyróżnia się wśród nich:

· Oprocentowanie stałe – wysokość naliczanych odsetek jest taka sama przez cały czas trwania lokaty. Lokata z tego rodzaju oprocentowaniem uniemożliwia dopłacanie nowych środków, a wypłacenie środków przed ustalonym terminem skutkuje utratą nagromadzonych odsetek.

· Oprocentowanie zmienne – wysokość odsetek zmienia się w zależności od stawki WIBOR

· Oprocentowanie progresywne – stawa procentowania zwiększa się z kolejnymi dniami lub miesiącami trwania lokaty. Istnieje możliwość wycofania się z lokaty dynamicznej pod koniec trwania jej okresu. Nie będzie to zazwyczaj skutkować utratą zgromadzonych odsetek.

Według szacunków lokata terminowa gwarantuje większe odsetki, jednak to lokata progresywna zapewnia nam łatwiejszy i szybszy dostęp do zainwestowanych pieniędzy.

Jak wybrać lokatę bankową?

Klienci banków szukając dogodnej dla siebie lokaty, największą uwagę zwracają na wysokość oprocentowania i jest to słuszne. Sprawdzić należy jednak czy podana stawka nie dotyczy wyłącznie nowych klientów. Ponadto, niekiedy do skorzystania z danej oferty, konieczne jest założenie konta osobistego w tym samym banku. Do dyspozycji mamy również lokaty mobilne. Zdarza się, że oferują one wyższe oprocentowanie. Skorzystanie z nich możliwe jest dopiero po pobraniu aplikacji banku. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na pewno ważna jest minimalna oraz maksymalna kwota depozytu.

Lokata bankowa i jej zalety

Mimo że lokaty bankowe nie zapewniają dużych zysków, to są bardzo popularne. Wśród ich największych zalet wymienia się wygodę. Są to bowiem proste produkty bankowe, które cechują jasne zasady. Założenie lokaty nie wiąże się przy tym ze skomplikowanymi formalnościami. Są one łatwo dostępne i oferuje je niemal każdy bank, a ich likwidacja nie zabiera wiele czasu. Co więcej, można je wygodnie założyć przez Internet. Wybór lokaty również nie stanowi większego problemu, gdyż skorzystać można z gotowych rankingów lokat: https://www.wygranaonline.com/ranking-lokat-bankowych/. Lokata uznawana jest również za dobre miejsce do ochrony zgromadzonego kapitału i nie wiąże się z wysokim ryzykiem. W tym przypadku nie występują praktycznie wahania kapitału, które spędzają sen z powiek przy innego rodzaju inwestycjach. Możliwość wyboru okresu trwania lokaty także jest nie lada zaletą, ponieważ pozwala dopasować ten okres do indywidualnych planów czy preferencji.

Założenie lokaty bankowej może okazać się dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Dla jednych stanowi ona wygodną formę oszczędzania, zaś dla innych sposób na inwestycję. Co prawda, trudno w ten sposób znacząco pomnożyć swój kapitał, zyskujemy jednak pewność, że nasze środki pieniężne zostaną odpowiednio zabezpieczone.

Dodaj ogłoszenie