Lokal komunalny za milion

  Lokal komunalny za milion

  Piotr Weltrowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Niespełna 17 tys. zł za metr kwadratowy - taka jest cena wywoławcza w przetargu, który miasto ogłosiło, wystawiając na sprzedaż dwa lokale przy ul. Powstańców Warszawy, w których wcześniej mieściły się mieszkania komunalne. To o 6 tys. zł więcej niż wynosi w Sopocie, który jest pod tym względem najdroższym miastem w Polsce, średnia cena mieszkania na rynku wtórnym.
  Co ciekawe - urzędnicy sami przyznają, że oba lokale obecnie nadają się tylko do remontu.
  - Mieszkania w Sopocie, oferowane na wolnym rynku, są bardzo drogie, i to jest fakt - przyznaje Paweł Orłowski, wiceprezydent Sopotu, tłumacząc, skąd wzięła się w dokumentacji tak astronomiczna kwota. - Jeżeli więc decydujemy się na sprzedaż naszych zasobów mieszkaniowych, to myślimy o jak największym zysku dla gminy.


  Czy znajdą się chętni i czy lokalizacja niemal w samym centrum miasta skusi potencjalnych nabywców, pokaże przetarg, który ma się zakończyć w październiku. Urzędnicy podkreślają tymczasem, że cena ujęta w dokumentacji jest tylko ceną wywoławczą i, tak naprawdę, liczą na więcej.

  Dlaczego miasto zdecydowało się sprzedać lokale? Kłócić się to może z powtarzanymi przez sopockich włodarzy niemal na każdym kroku słowami o potrzebie utrzymania w mieście puli mieszkań komunalnych oraz sporych pieniądzach przeznaczonych na inwestycje w tym zakresie, zarezerwowanych w budżecie miasta. Okazuje się jednak, że w budynku, w którym mieszczą się oba lokale, wszyscy pozostali lokatorzy zgłosili chęć wykupu swoich mieszkań. Wystawione lokale są obecnie puste.

  - Uznaliśmy, że w takim wypadku nie ma sensu tworzyć tam wspólnoty. Co więcej, oba mieszkania wymagają generalnego remontu, więc nieekonomiczne byłoby wykładać środki na ich modernizację - tłumaczy wiceprezydent Orłowski, dodając, że dochód z ewentualnej sprzedaży mieszkań zostać ma w dużej mierze przeznaczony na modernizację innych lokali komunalnych.

  A dochód ten może być całkiem spory. Łącznie ze sprzedaży obu lokali miasto planuje uzyskać nie mniej niż milion 570 tys. zł, czyli piątą część wszystkich środków zarezerwowanych w tegorocznym budżecie Sopotu, z myślą o wydatkach związanych z prowadzoną w mieście gospodarką mieszkaniową.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo