List do prezydenta Dudy ws. jego wystąpienia na pogrzebie "Inki" i "Zagończyka"

rozm. Marek Adamkowicz
Piotr Hukało
Samorządowcy opublikowali list otwarty do prezydenta RP. Chodzi o przemówienie prezydenta podczas pogrzebu „Inki” i „Zagończyka” w Gdańsku. - Jego słowa nie licują z powagą urzędu prezydenta, który powinien łączyć wszystkich Polaków, tworzyć wielką wspólnotę - mówi Jacek Karnowski.

Rozmowa z Jackiem Karnowskim, prezydentem Sopotu, sygnatariuszem listu otwartego do prezydenta RP.

Wystosowanie przez marszałka i samorządowców listu otwartego do prezydenta RP w sprawie jego wystąpienia na pogrzebie „Inki” i „Zagończyka” jest dla niektórych zaskoczeniem. Uroczystości przygotowanych z takim rozmachem i tłumów, które przyszły na pogrzeb w Gdańsku, chyba jeszcze nie było. Rzeczywiście była konieczność, żeby się wypowiadać w tej sprawie, i to w takiej formie?
Zdecydowanie tak. Podczas pogrzebu „Inki” i „Zagończyka” doszło bowiem do sytuacji skandalicznej. Pomijam fakt, że zostałem zaatakowany werbalnie przez niektórych uczestników uroczystości, ale słowa, jakie wypowiedział Andrzej Duda, nie powinny paść podczas tak szczególnego wydarzenia, jakim jest pogrzeb. Zresztą przy innej okazji również. Nie licują one z powagą urzędu prezydenta, który powinien łączyć wszystkich Polaków, tworzyć wielką wspólnotę. Tymczasem prezydent mówił o dzieleniu - na lepszych i gorszych, przy czym ci lepsi to ludzie, którzy stoją przy władzy. Można i tak. Ale w takim razie zapytam: jak traktować udział Tadeusza Fiszbacha na uroczystościach z okazji podpisania porozumień sierpniowych? W 1980 roku, jako I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR, stał przecież po drugiej stronie barykady, a jednak dzisiaj zawsze jest miejsce dla niego. Niestety, na tworzeniu podziałów się nie skończyło. Prezydenta Duda zasugerował również, że przez 27 lat nic w sprawie „Inki” i „Zagończyka” się nie działo. Można wręcz pomyśleć, że dopiero prezydent i obecnie rządzący sprawili, że zajęto się obojgiem bohaterów interesować, a to po prostu nieprawda.

Czytaj też: Uroczystości pogrzebowe Inki i Zagończyka w Gdańsku [RELACJA, ZDJĘCIA, WIDEO]

Pogrzeb odbył się jednak dopiero teraz, w roku 2016.

Zgadza się, tyle że zupełnie pominięto fakt, że przez wiele lat podejmowano działania na rzecz upamiętnienia żołnierzy wyklętych, zwłaszcza „Inki”, która symbolizuje ofiary terroru komunistycznego. Przypomnę tylko, że w Sopocie pomnik Danuty Siedzikówny odsłonięto w roku 2003, a udział w tym wydarzeniu brała jej siostra Wiesława oraz były dowódca Olgierd Christa. Wtedy tylko tak mogliśmy oddać hołd tej dzielnej sanitariuszce, bo przecież szczątki „Inki” i „Zagończyka” odnaleziono dopiero w roku 2014. Zresztą gdy spojrzy się na problemy, jakie były z identyfikacją genetyczną, stwierdzić należy, że do pogrzebu doprowadzono bardzo szybko, w ciągu zaledwie dwóch lat. Ale prezydent Duda o tym już nie wspomniał. Pewnie też nie wie, że Sopot pomagał w przeprowadzeniu badań DNA, bo zależało nam na ustaleniu tożsamości „Inki”.

Stanisław Karczewski, marszałek Senatu z ramienia PiS, stwierdził w jednym z wywiadów, że pogrzeb „Inki” to był ten moment, w którym „tak totalnie” skończyliśmy z komunizmem w Polsce.

Jeśli tak, to ja zapytam, co Andrzej Duda zrobił jako wiceminister sprawiedliwości, żeby „Inkę” i „Zagończyka” odnaleźć i żeby komunizm „skończył się” wcześniej? Przemawiając na pogrzebie, stwarzał wrażenie, że to dopiero on sprawił, że „Inka” i „Zagończyk” zostali należycie uhonorowani.

Liczy Pan, że będzie odpowiedź na list otwarty?
Wiem tylko, że prezydent Duda na pewno powinien się ze swoich słów wytłumaczyć.

Rozmawiał: Marek Adamkowicz

****

List otwarty do Prezydenta RP Andrzeja Dudy

"Szanowny Panie Prezydencie,

dziękując za Pana obecność w Gdańsku w ostatnich dniach, znaczonych ważnymi dla nas wszystkich datami, czujemy się w obowiązku odnieść się do Pana słów, wygłoszonych 28 sierpnia br. w gdańskiej Bazylice Mariackiej, w trakcie pogrzebu Żołnierzy Niezłomnych - „Inki” i „Zagończyka”.

Piszemy we własnym imieniu - jako pomorscy samorządowcy - ale również w imieniu bardzo wielu naszych współobywateli, niezwykle zbulwersowanych i rozgoryczonych wypowiedzianymi przez Pana Prezydenta słowami. I to właśnie z tego powodu - mając świadomość, iż mówimy nie tylko we własnym imieniu - nadajemy naszemu wystąpieniu charakter Listu Otwartego.

Tragiczne losy Żołnierzy Niezłomnych, ich ofiara i poświęcenie, z całą pewnością zbyt długo pozostawały poza zbiorową pamięcią Polaków. Przyczyny tego stanu rzeczy były złożone, o czym dobrze wiedzą chociażby historycy z Instytutu Pamięci Narodowej, jednak stawianie domyślnego znaku równości między ustrojem zdrajców, którzy zamordowali „Inkę” i „Zagończyka”, a kolejnymi rządami Polski po 1989 roku jest zbyt daleko idącym i bolesnym uproszczeniem.

Co zatem jest ważniejsze? Co powinno pozostać w zbiorowej pamięci po pogrzebie „Inki” i „Zagończyka”? Czy to, że oddaliśmy Im hołd i sprawiedliwość, czy też to, że stało się to tak późno? Czy gdański pogrzeb był początkiem procesu „odzyskiwania prawdy” o Niezłomnych, czy może tego procesu ukoronowaniem? Postawienie historycznej cezury dzisiaj, w roku 2016, oznacza deprecjację wszystkiego, co zdarzyło się wcześniej, a przecież po 1989 roku mieliśmy bardzo różnych prezydentów i bardzo różne rządy, również wywodzące się z obozu politycznego bliskiego Panu Prezydentowi. W swoim wystąpieniu, mówiąc o „ustroju zdrajców”, zapomina Pan również o samorządach terytorialnych. To właśnie samorządy wzięły w dużej mierze na siebie odpowiedzialność za rozwój Polski oraz co ważne za pamięć o jej bohaterach, w tym Żołnierzach Niezłomnych.

Społeczeństwo Pomorza - samorządy, organizacje pozarządowe, zwykli obywatele - od wielu lat (wbrew temu, co był Pan łaskaw powiedzieć od ołtarza) i na wiele sposobów przywraca pamięć Żołnierzy Niezłomnych związanych z naszym regionem, wśród nich „Inki” i „Zagończyka”. Świadczy o tym nie tylko wiele publikacji, filmów, programów edukacyjnych, uroczystości religijnych i patriotycznych, akcji rekonstrukcyjnych, ale również bardzo „materialne” dowody pamięci, w tym osiem pomników „Inki” i Niezłomnych (Gdańsk, Sopot, Kwidzyn, Prabuty, Czernin, Sztum, Bartel Wielki), szkoły noszące imię „Inki” (Sopot, Podjazy, Kartuzy, Wiślina, Czarne), ulice, skwery, parki, aleje, ronda, tablice pamiątkowe Im dedykowane (Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Sopot, Tczew, Czernin, Zajezierze, Malbork, Starogard Gdański, Lębork, Kwidzyn).

W przypadku Pomorza ta patriotyczna manifestacja zadośćuczynienia trwa od co najmniej 2001 roku (Sopot), głównie za przyczyną starań lokalnych samorządów, nie bez inspiracji ze strony głównych osób w państwie, m.in. premiera Donalda Tuska i prezydenta Bronisława Komorowskiego, za rządów których IPN odnalazł miejsce pochówku „Inki” i „Zagończyka”.

Szanowny Panie Prezydencie, rozumiemy, iż jako głowa Państwa Polskiego, przyjął Pan na siebie niełatwy obowiązek walki z Niepamięcią, wymazaniem, zadeptaniem tych ludzi i wartości, które są nam wszystkim bliskie. Trudniej nam zrozumieć, dlaczego narzędziem w tym dziele ma być fałszowanie historii Polski ostatnich 27 lat. Proszę wybaczyć mocne słowa, ale tak Pana wystąpienie zostało odebrane na Pomorzu, w Gdańsku - kolebce „Solidarności”, która „ustrój zdrajców” obaliła. Jako Prezydent, wybrany w wyborach powszechnych, wielokrotnie deklarował Pan wolę reprezentowania wszystkich Polaków, ich godzenia i łączenia wokół wyższych wartości. Trudno jednak pogodzić te deklaracje ze słowami, które padły z Pana ust w gdańskiej świątyni. Przenoszenie na dzisiejszy grunt kategorii „Bohaterów” i „zdrajców”, rodem z lat 40. jest niegodne tej patriotycznej manifestacji zadośćuczynienia, jaką był pogrzeb Niezłomnych i miejsca, w którym zostały wypowiedziane. Są to również słowa siejące gorycz i zwątpienie w sercach wielu Pomorzan, którym pamięć „Inki” jest bliska od wielu lat.

I na koniec krótkie przypomnienie, gdyż z Pana wystąpienia wynikało coś wręcz przeciwnego:

Danuta Siedzikówna, „Inka” została zrehabilitowana 10 czerwca 1991 roku wyrokiem Sądu Okręgowego w Gdańsku. Sąd uznał, że poniosła śmierć za działalność na rzecz niepodległego państwa polskiego.

Z wyrazami szacunku

Jan Kleinszmidt, Przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska, Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, Mirosław Pobłocki, Prezydent Miasta Tczewa, Witold Namyślak, Prezydent Miasta Lęborka, Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Miasta Kartuzy, Marek Szulc, Burmistrz Miasta i Gminy Prabuty, Robert Biedroń Prezydent Miasta Słupska, Andrzej Krzysztofiak, Burmistrz Miasta Kwidzyna, Jacek Karnowski Prezydent Miasta Słupska"

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbyszek

?????????????????????????

x
xxx

...ale glupiutkie malpki w czerwonym , to powinny byc w klateczce a nie pchac sie na
lamy prasowe ... ( o ile wiesz co to znaczy - lamy prasowe )

y
yyy

No to macie samorzadowcy przegwizdane u arb. Slawoja Leszka Judzi-Glodzia .
.... a ty glupiutki Marcinku masz jeszcze okazje pomyslec i zmadrzec , sproboj .

m
małpa w czerwonym

przewalacz z POZPR zabiera głos ! Przegraliście sromotnie i szykujcie się do celi. Nareszcie.

M
Marcin

.

b
bencwau

Tamten czy ten ?
Padło pytanie, oskarżenie o uczestnictwo peerelowskich władz. Przecież, gdyby nie oni nie byłoby obalenia patriotycznych robotniczych rządów i nastania ery patriotycznych rządów solidarnych robotników.

L
LALA

Śmieje się juz nie tylko Trójmiasto ale i cała POlska .OBURZENI SĄ POLACY ZA GRANICĄ I ZDIWIENI ŻE CI DWAJ JESZCZE SĄ U WŁADZY Wstyd mi że mieszkam w jednym mieście z tym jak go nazwał ktoś loczekiem .Jeszcze rok czy dwa i zamkną sie drzwi za toba . ty JESTEŚ katolik jesteś ODMIENIEC nie wstydzisz mówić fałszywego swiadectwa przeciw bliźniemu ....jak to przeczyta Biskup albo sopoccy księża to oni cię napewno ODPOWIEDNIO upomna nie godzi się człowieku BLUŹNIĆ
KOMU TY PRZEZ LATA SŁUŻYSZ! MAŁY CZŁOWIEKU OBCIACHOWEJ PARTII !!!WIELKI WSTYD !!!
A MOGŁEŚ ZACHOWAĆ SIĘ JAK TRZEBA ...ZABRAKŁO CI ODWAGI JAK INCE...STOŁEK PONAD WSZYSTKO STOŁEK PONAD BÓG HONOR I OJCZYZNA WSTYD.

L
LALA

Śmieje się juz nie tylko Trójmiasto ale i cała POlska .OBURZENI SĄ POLACY ZA GRANICĄ I ZDIWIENI ŻE CI DWAJ JESZCZE SĄ U WŁADZY Wstyd mi że mieszkam w jednym mieście z tym jak go nazwał ktoś loczekiem.J eszcze rok czy dwa i zamkną sie drzwi za toba . ty JESTEŚ katolik jesteś ODMIENIEC nie wstydzisz mówić fałszywego swiadectwa przeciw bliźniemu ....jak to przeczyta Biskup albo sopoccy księża to oni cię napewno ODPOWIEDNIO upomna nie godzi się człowieku BLUŹNIĆ
KOMU TY PRZEZ LATA SŁUŻYSZ! MAŁY CZŁOWIEKU OBCIACHOEJ PARTII !!!WIELKI WSTYD !!!
A MOGŁEŚ ZACHOWAĆ SIĘ JAK TRZEBA ...ZABRAKŁO CI ODWAGI JAK INCE...STOŁEK PONAD WSZYSTKO STOŁEK PONAD BÓG HONOR I OJCZYZNA WSTYD.

E
Ewa

Te dwa ........ ustaliły., że do obrony swoich machlo jek najlepszy jest atak. Prymitywne zagranie

A
AJB

Sprostowanie. Nie samorządowcy, a Budyń i pozostała sitwa traktujących samorząd jak dojną krowę i chapiących łapówy od wszystkich i za wszystko, mających niezliczoną ilość spraw przed "niezawisłymi", zblatowanymi z aferałami sądami. Które rzadko - w myśl zasady że qłwa qłwie łba nie ułwie - kolesi PO fachu skazywali. Ale to już zupełnie inna historia-jak mawiał Kipling!

D
Dorcia

Te polskojęzyczne indywidua życzyłyby sobie, aby Pan Prezydent Najjaśniejszej Andrzej Duda łączył ofiary ze swoimi katami i ich potomkami. Ich niedoczekanie.

A
Andrzej

To jeszcze niech do TK , Brukseli czy Moskwy się poskarżą. Ot swołocz wyje. Nie da się wszystkiego zakłamać. Hańba dla budyniowatych.

E
Erddill

To ci niedocenieni meczennicy. Za chwile sie okaze, ze Budyn i Karnowski wlasnymi rencyma i lopatka znaleziona przez Tuska w piaskownicy Inke odkopywali ...a Bredzislaw im po kebaby latal zeby nie zglodnieli ....medale im przyznac i renty dozywotnie zbowidowcom umeczonym .... miejmy nadzieje, ze prokuratura w koncu ! "doceni" kilku lokalnych samorzadowcow ze zbyt glebokimi kieszeniami, czy problemami z matematyka na poziomie podstawowym (liczenie w zakresie 1-10) ..... na koniec moze sie zdecydujcie piszecie te bzdety we wlasnym imieniu, czy wiekszego grona, bo cos sie nie mozecie okreslic.

h
hgw

was panowie juz nie ma!

P
POLACY Z KRWI I KOŚCI

BYLISMY NA UROCZYSTOŚCIACH BYŁO PIĘKNIE UROCZYŚCIE
MÓJ DROGI PAN PREZYDENT ANDRZEJ DUDA JAK ZAWSZE PRZYGOTOWANY MÓWIŁ MĄDRZE DOBITNIE Z MYŚLĄ O POLAKACH I POLSCE
NIECH PISZĄ CO CHCĄ NIECH KRYTYKUJĄ DO WŁADZY JUŻ NIDGDY NIE DOJDĄ NIECH PISZĄ NIECH SKARŻA SIĘ OBCYM JAKI TO TEN PREZYDENT ZŁY A TA PREMIER OKROPNA A TEN KACZYNSI TO DOPIERO .... NIE MÓWIĄC O MACIAREWICZU ,BLASZCZAKU CZY ZIBRŻE NIC IM INNEGO NIE POZOSTALO JAK DONOSIĆ NA NARÓD BO NARÓD TO MY TO TAKŻE RZĄD
JAKI FATALNY NIEDOBRY TEN RZĄD TA PARTIA NIE TAKI NIE TAKA JAK MY PRZEZ 8 LAT OŚMIORNICZEK NIE ;-(MA JAK TU ŻYC;-( !TAK BYŁO DOBRZE PRZYSZLI I NAM ZABRALI;-(
RODACY ONI Z TEJ PO TEJ NOWOCZSNEJ TEN CAŁY KOD SĄ PO PROSTU ŚMIESZNI I MAŁOSTKOWI . WIELKI CZAS HONORU DLA POLSKI NADSZEDŁ I BADŹMY DUMNI I ODWAŻNI DO PRZODU POLSKO DAMY RADE.
KUDŁATY I BRODATY JEDEN Z SOPOTU DRUGI Z GDAŃSKA SZKODA CZASU NA NICH . DZIWNI PANOWIE DWAJ JEDEN KUDŁATY A DRUGI BRODATY ŚMIESZNI PANOWIE DWAJ.
PANOWI DWAJ NA FILM SMOLEŃSK ZAPRASZAM DO KINA W PIĄTEK MOZE WÓWCZAS POZWOLI TEN KUDŁATY POSTAWIĆ POMNIK ZAMORDOWANYM W SMOLEŃSKU A JAK NIE TO ZA NIEDŁUGI CZAS PO WYBORACH ZBUDUJEMY SAMI .DO KINA ZACHĘCAĆ MIESZKANCÓW TO WASZ OBOWIĄZEK JESZCZE PREZYDENCI DO ROBOTY W PIĄTEK WIDZIMY SIĘ W KINIE;-)

Dodaj ogłoszenie