Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja ulgi abolicyjnej dla marynarzy. Po protestach złożonych na ręce premiera Ministerstwo Finansów zadecydowało o wycofaniu projektu

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Czy polscy marynarze będą musieli płacić dodatkowe podatki?
Czy polscy marynarze będą musieli płacić dodatkowe podatki? Karolina Misztal
Projekt Ministerstwa Finansów, zakładający likwidację od przyszłego roku ulgi abolicyjnej dla Polaków zatrudnionych za granicą, wzbudził ogromne kontrowersje i protesty. Szczególnie wzburzone było 40-tysięczne środowisko polskich marynarzy, dla których konieczność płacenia podatków, także w Polsce, oznaczała, że praca na morzu stanie się nieopłacalna. Podczas spotkania przedstawicieli związków zrzeszających marynarzy z przedstawicielami resortu finansów padła deklaracja o o wycofaniu projektu ws. likwidacji ulgi abolicyjnej dla marynarzy.

Likwidacja ulgi abolicyjnej dla marynarzy. Czy polscy marynarze będą musieli płacić dodatkowe podatki?

Na początku września pojawił się projekt Ministerstwa Finansów, zakładający od 2021 r. likwidację ulgi abolicyjnej wobec m.in. marynarzy, pracujących dla armatorów mających swoje siedziby m.in. w:

  • Norwegii,
  • Singapurze,
  • Wielkiej Brytanii,
  • Nowej Zelandii,
  • Australii,
  • Katarze itp.

Mówiąc w skrócie, oznaczałoby to, że ludzie morza będą płacić wysokie podatki w Polsce, a ich sytuacja finansowa znacznie się pogorszy.

– Likwidacja ulgi abolicyjnej mogłaby sprawić, że wielu marynarzy zrezygnowałoby z tej pracy zważywszy na wyrzeczenia związane z tym zawodem – mówi Andrzej Kościk, Przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ „Solidarność”.

– Dziś płace ludzi morza nie są tak atrakcyjne jak przed 30 laty. Jeśli do tego dołożymy, że armatorzy nie płacą składek na ubezpieczenia społeczne, czyli marynarze nie mają świadczeń emerytalnych. Oczywiście, mogą opłacać składki, ale [b]jeśli dojdą do tego podatki, zawód ten stałby się kompletnie nieopłacalny.

– Warto też przypomnieć, że nie ma statków zarejestrowanych w polskim rejestrze. Marynarze nie są winni, że zostali wypchani do pracy poza Polskę. Chcieliby tu płacić podatki, składki na ubezpieczenia społeczne, ale nie mają takiej możliwości. W połączeniu z likwidacją ulgi abolicyjnej mieliśmy też przypadek ogromnego uderzenia w tę grupę zawodową.

Likwidacja ulgi abolicyjnej dla marynarzy. Stanowisko Ministerstwa Finansów

W poniedziałek, 28 września doszło do spotkania w Warszawie, w którym uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Finansów z przedstawicielami Strony Pracowników Zespołu Trójstronnego ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego.

We wtorek, 29 września na stronach Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ „Solidarność’ ukazał się komunikat, w którym m.in. czytamy:

„Tematem spotkania był kontrowersyjny projekt MF dotyczący likwidacji obowiązującej ulgi abolicyjnej dla marynarzy, który spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem Strony Pracowników Zespołu Trójstronnego ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego. Sprzeciw Strony Pracowników został przesłany do Mateusza Morawieckiego – Premiera Rządu RP dnia 14.09.2020 roku i 18.09.2020 roku.

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów poinformowali Stronę Pracowników Zespołu Trójstronnego ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego o wycofaniu projektu ws. likwidacji ulgi abolicyjnej dla marynarzy.

Ministerstwo Finansów[b] przekaże dla [b]Strony Pracowników oficjalny komunikat w tej sprawie”.

– Na razie z niecierpliwością czekamy na komunikat Ministerstwa Finansów – mówi Andrzej Kościk. – Jest zaproponowany nowy zapis, którego treści nie znamy.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki