Liga Światowa siatkarzy. Polska znowu lepsza od Rosji

Paweł Hochstim
Sylwia Dąbrowa/Polska Press
Reprezentacja Polski siatkarzy pokonała w Kazaniu Rosję 3:1 i umocniła się na drugim miejscu w tabeli grupy B. Kolejne spotkanie tych drużyn odbędzie się w sobotę.

Niewiele było meczów w historii reprezentacji Polski i Rosji, by grając mecz wyjazdowy to biało-czerwoni byli faworytami. Ale w tegorocznej Lidze Światowej rosyjski zespół spisuje się fatalnie, a nasz walczy o awans do turnieju finałowego.
W pierwszej kolejce Polacy zwyciężyli w Gdańsku Rosjan 3:0 i 3:2. Co ciekawe, porażka w drugim meczu dała drużynie trenera Andreja Woronkowa jedyny punkt, jaki do tej pory udało jej się zdobyć. Nic więc dziwnego, że kibice w Rosji są zszokowani słabymi wynikami, a posada Woronkowa wisi na włosku.

W Kazaniu biało-czerwoni mieli duże szanse, by zakończyć mecz w trzech setach. Niestety, choć po słabym początku pierwszej partii odrobili straty i wyszli na prowadzenie przegrali ostatecznie na przewagi. Drużyna trenera Stephane’a Antigi, z rewelacyjnie grającym w tym fragmencie meczu Bartoszem Kurkiem, miała cztery piłki setowe, ale żadnej z nich nie udało jej się wykorzystać.

W sumie pechowa porażka w tym secie nie wpłynęła na biało-czerwonych, a - jeśli już - to ich zmotywowała. Kolejną partię mistrzowie świata rozpoczęli od prowadzenia 4:1, które później systematycznie powiększali. Wygrana 25:14 na tym poziomie jest deklasacją. Doskonale spisywał się Rafał Buszek, który jeszcze w pierwszym secie zastąpił apatycznego Mateusza Mikę i został już do końca. On też skończył drugiego seta i doprowadził do remisu.

Emocji w tym meczu było już niewiele. Wprawdzie w trzecim secie rywale jeszcze próbowali zatrzymać Polaków, ale w końcówce Kurek i spółka nie dali im szans. A czwarty set bardziej przypominał drugiego, bo przewaga Polaków nad zespołem rosyjskim od pierwszej do ostatniej piłki była wręcz miażdżąca.

Dla Polaków było to piąte wygrane spotkanie w tegorocznej Lidze Światowej, które umocniło ich na drugiej pozycji w tabeli. Kolejne spotkanie Rosji i Polski w Kazaniu odbędzie się w sobotę o godz. 17.10.

Rosja – Polska 1:3 (32:30, 14:25, 22:25, 18:25)

Polska: Drzyzga, Kubiak, Bieniek, Kurek, Mika, Nowakowski, Zatorski (libero) oraz Buszek, Możdżonek, Łomacz. Trener: Stephane Antiga.

Rosja: Kołodinski, Siwożelez, Wolwicz, Moroz, Sawin, Aszczew, Werbow (libero) oraz Antipkin, Obmoczajew (libero), Michajłow, Smoliar, Spirydonow. Trener: Andriej Woronkow.