Piotr Rzepecki
Luca Bruno/Associated Press/East News
Liga Mistrzów. Milan wygrał 1:0 z Napoli w pierwszym meczu 1/4 finału Ligi Mistrzów. Sprawa awansu do najlepszej czwórki cały czas pozostaje otwarta. Napoli jednak będzie bez szans, jeśli lider drużyny Victor Osimhen nie wygra walki z czasem i nie wyleczy urazu. Brak napastnika był bardzo widoczny. Niemal cały mecz zagrał Piotr Zieliński. Pozostała dwójka Polaków z Napoli (Bereszyński, Idasiak) oglądała mecz z ławki.

Milan lepszy na San Siro. Wszystko rozstrzygnie się w rewanżu

Napoli mogło pokusić się o trafienie już w 1. minucie meczu. Goście nie wykorzystali gapiostwa rywali, Khvicha Kvaratskhelia nie doskoczył do piłki, która została mu wyłożona na szesnastym metrze. Kilka minut później zagroził Piotr Zieliński. Pomocnik reprezentacji Polski huknął z lewej nogi, jednak jego strzał obronił francuski bramkarz Milanu Mike Maignan.

W Napoli, do którego należał początek meczu, szczególnie widoczny był brak środkowego napastnika. Trener przyjezdnych Luciano Spaletti zmuszony był znaleźć zastępcę za kontuzjowanego Victora Osimhena. Nigeryjczyk wypadł na kilka tygodni i pod znakiem zapytana stoi jego powrót na mecz rewanżowy (wtorek, 18 kwietnia). Dziś pod jego nieobecność grał środkowy pomocnik Eljif Elmas.

Milan skontrował i otworzył wynik

Na prowadzenie wyszli piłkarze Milanu. Fantastyczną kontrę wyprowadzoną przez Brahima Diaza wykończył Ismael Bennacer. Na kilka minut przed końcem pierwszej połowy San Siro oszalało z radości.

Warto dodać, że kilka minut wcześniej, również po kontrataku, mogło być już 1:0. Wtedy pomylił się Rafael Leao. Portugalczyk uderzył obok bramki.

W drugiej części meczu nie było wiele stuprocentowych sytuacji. Milan kontrolował mecz, a Napoli specjalnie nie kwapiło się z atakiem. Kluczowym momentem była druga żółta, w konsekwencji czerwona kartka dla pomocnika Napoli. Zambo Anguissa musiał opuścić murawę, po tym jak przekroczył przepisy w starciu z Theo Hernandezem.

W samej końcówce Napoli zdołało jeszcze postraszyć. Najpierw uderzał Giovanni Di Lorenzo, a akcję później strzał główką Mathiasa Olivery niemal dał gościom remis. W obu przypadkach Milan wyszedł z tego obronną ręką.

Piotr Zieliński zszedł na osiem minut przed końcem podstawowego czasu. Pozostała dwójka Polaków - Bartosz Bereszyński i Hubert Idasiak oglądali mecz z ławki rezerwowych. Są to ostatni Polacy, którzy występują w tej edycji Ligi Mistrzów.

Rewanż zostanie rozegrany w Neapolu 18 kwietnia o godz. 21:00. Ciężko wskazać faworyta do awansu do najlepszej czwórki. Wiele zależy od ewentualnego powrotu Victora Osimhena.

Milan - Napoli 1:0 (1:0)
Bramka: Bennacer 40'.
Skład Milanu: Maignan - Calabria, Kjaer, Tomori, Hernandez - Krunić, Tonali, Diaz (80' Rebić), Bennacer (67' Saelemaekers), Leao - Giroud.
Skład Napoli: Meret - Di Lorenzo, Rrahmani, Kim, Rui (82' Oliviera) - Anguissa, Lobotka, Zieliński (82' Ndombele) - Lozano (69' Raspadori), Elmas, Kvartskhelia (82' Politano).