Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczba utonięć w Polsce rośnie. Od początku roku w wodzie zginęło 261 osób. Kampania społeczna "Pływam bez Promili" przychodzi z pomocą

Sandra Janikowska
Sopot, 01.07.2018 r.Jak wynika z dostępnych danych - każdego roku w Polsce tonie kilkaset osób. Od początku czerwca utonęło już 165 osób, a w samym lipcu miały miejsce 52 przypadki utonięć. Coraz więcej utonięć ma miejsce w dni wolne. Wniosek? Polacy wciąż nie potrafią bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Odpowiedzią na te tragiczne wydarzenia jest kampania społeczna "Pływam bez Promilii", która już od trzynastu lat działa na terenie Polski. Akcję wspomagają i promują ambasadorzy wśród których znajduje się popularna kitesurferka Karolina Winkowska, która apeluje o ostrożność nad wodą.
Sopot, 01.07.2018 r.Jak wynika z dostępnych danych - każdego roku w Polsce tonie kilkaset osób. Od początku czerwca utonęło już 165 osób, a w samym lipcu miały miejsce 52 przypadki utonięć. Coraz więcej utonięć ma miejsce w dni wolne. Wniosek? Polacy wciąż nie potrafią bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Odpowiedzią na te tragiczne wydarzenia jest kampania społeczna "Pływam bez Promilii", która już od trzynastu lat działa na terenie Polski. Akcję wspomagają i promują ambasadorzy wśród których znajduje się popularna kitesurferka Karolina Winkowska, która apeluje o ostrożność nad wodą. Fot. Karolina Misztal / PolskaPress
Jak wynika z dostępnych danych - każdego roku w Polsce tonie kilkaset osób. Od początku czerwca utonęło już 165 osób, a w samym lipcu miały miejsce 52 przypadki utonięć. Coraz więcej utonięć ma miejsce w dni wolne. Wniosek? Polacy wciąż nie potrafią bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Odpowiedzią na te tragiczne wydarzenia jest kampania społeczna "Pływam bez Promilii", która już od trzynastu lat działa na terenie Polski. Akcję wspomagają i promują ambasadorzy wśród których znajduje się popularna kitesurferka Karolina Winkowska, która apeluje o ostrożność nad wodą.

Co roku w Polsce tonie kilkadziesiąt osób. Według informacji zaczerpniętych z Komendy Głównej Policji od 1 czerwca utonęło już 165 osób, a licząc od początku roku - 261 przypadków utonięć. Ponad 20 proc. wszystkich ofiar stanowią osoby nietrzeźwe i pod wpływem środków odurzających. W odpowiedzi na te czarne statystyki i tragiczne skutki, funkcjonuje kampania społeczna "Pływam bez Promili", która co roku uzyskuje wsparcie od ambasadorów - znanych sportowców i podróżników. Do tego grona trzeba zaliczyć wielokrotną Mistrzynię Polski i medalistkę Pucharu Świata - kitesurferkę Karolinę Winkowską, która apeluje o zachowanie ogromnej rozwagi nad wodą.

"Pływam bez Promili". Ludziom nad wodą brakuje wyobraźni i odpowiedzialności

W tej kwestii społeczeństwo polskie nadal potrzebuje niezbędnej edukacji, dlatego też od 13 lat podczas wakacji, prowadzona jest kampania społeczna "Pływam bez Promili". Akcja ta ma na celu propagowanie zasad bezpiecznego korzystania z wypoczynku nad wodą i przestrzega przed łączeniem kąpieli z alkoholem czy innymi środkami odurzającymi. Co roku w ramach kampanii podejmowane są działania informacyjne i edukacyjne na terenie całej Polski podczas różnych spotkań, wydarzeń sportowych i inicjatyw lokalnych. Do akcji dołączają się również ambasadorzy, którzy promują ją poprzez social media czy podczas zawodów sportowych. Do tego grona należy jedna z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych kitesurferek na świecie, która 65 razy stanęła na podium Pucharu Świata i dwukrotnie wygrała Wind Voyager Triple S - Karolina Winkowska .

Jednym z największych problemów nad wodą według znanej kitesurferki jest spożywanie alkoholu. Ambasadorka zwraca szczegolną uwagę, że problem z alkoholem szczególnie występuje w popularnych spotach takich jak Półwysep Helski czy Zalew Zegrzyński leżący nieopodal Warszawy.

Według surferki wiele osób pije napoje alkoholowe i wchodzi do wody. Tłumaczy, że wystarczy tylko jedno piwo lub kieliszek wina, co może przyczynić się do zwiększenia zagrożenia równowagi i przeszacowania swoich możliwości. Dodaje, że każda ilość alkoholu może wpłynąć na naszą percepcję siebie i otoczenia. Karolina Winkowska o kwestii spożywania alkoholu mówi:

Ludzie piją alkohol, i ok, mogą przecież to robić, byle by po nim nie pływali. Ja absolutnie nie wchodzę do wody po spożyciu alkoholu, nie jestem wtedy w stanie się skoncentrować w 100% na tym co mam zrobić, żeby bezpiecznie uprawiać sport.”

"Pływam bez Promili". Wszystko zaczyna się od edukacji i znajomości wody

Karolina Winkowska przekonuje, że szacunek do wody to podstawa, a spożywanie alkoholu niestety nie idzie z tym w parze. Sportsmenka trenuje od 15 lat kitesurfing. Ze sportami wodnymi i żeglarstwem jest związana od dzieciństwa. W wodzie czuje się jak ryba, ale zawsze zachowuje wszystkie niezbędne zasady bezpieczeństwa. Kitesurferka jednocześnie tłumaczy i przestrzega:

Mam duży respekt do wody, bo wiem, że – jako żywioł natury - jest nieprzewidywalny. Staram się zawsze zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa. Umiem obserwować nadchodzące zmiany pogody oraz wiatru, potrafię czytać prognozy. Staram się dopasować do warunków pogodowych kiedy idę na trening. Wiem jednak, że wiele osób nie ma takiego doświadczenia. Zawsze trzeba pamiętać, że żywioły takie jak woda i wiatr, trzeba respektować

Winkowska przekonuje nie tylko, aby pływać bez alkoholu, ale także by pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

"Pływam bez Promili". Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Poniżej zamieszczamy kilka zasad słynnej kitesurferki Karoliny Winkowiskiej, dzięki którym wyjdziesz cało i bez jakiegokolwiek uszczerbku podczas następnych kąpieli:

 1. Nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu;
 2. Pływać i kąpać się tylko w wodach strzeżonych przez ratowników;
 3. Przestrzegać przepisów – znaki zakazu i ostrzegawcze;
 4. Nauczyć się pływać, doskonalić tę umiejętność;
 5. Na otwarte wody wypływać tylko z asekuracją;
 6. Pamiętać, że dno morskie i rzeczne może się zmieniać;
 7. Nie skakać – w szczególności na głowę – do nieznanej, płytkiej wody;
 8. Pływać z prądem, nie pod prąd;
 9. Nie wskakiwać do wody po nagrzaniu promieniami słonecznymi;
 10. Pilnować kąpiących się małych dzieci;
 11. Być uważnym podczas łowienia ryb.

"Pływam bez Promili". Kampania społeczna

Kampania społeczna "Pływam bez Promili" jest najdłużej i najaktywniej prowadzoną w Polsce akcją działającą w zakresie profilaktyki i edukacji osób wypoczywających nad wodą. Organizatorami kampanii są: Stowarzyszenie Polska Wódka we współpracy ze Stołecznym WOPR-em, Zarządem Głównego WOPR-u, Świętokrzyskim WOPR-em, Szczecińskim WOPR-em, Polskim Związkiem Żeglarskim, Polskim Związkiem Wędkarskim, Polskim Związkiem Kajakowym, Lifeguard Gdynia, Swimmers Team, Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa, Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego i Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Celem kampanii jest rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej niebezpieczeństw, które wiążą się z kąpielą, pływaniem oraz uprawianiem sportów na obszarach wodnych po spożyciu alkoholu. Tegoroczna akcja prowadzona jest po raz trzynasty.

Więcej informacji dotyczących działalności kampanii społecznej znajdziesz

tutaj

.

Chcesz dołączyć do akcji? A może wspomóc działalność? Poniżej zamieszczamy dane kontaktowe dla mediów i partnerów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki