Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licytacja wyjątkowych map w Sopockim Domu Aukcyjnym [ZDJĘCIA]

Grażyna Antoniewicz
Plan Gdańska, mapa okolic Wisłoujścia i linii brzegowej  Morza Bałtyckiego, Norymberga, 1739 r.  U dołu panorama  miasta
Plan Gdańska, mapa okolic Wisłoujścia i linii brzegowej Morza Bałtyckiego, Norymberga, 1739 r. U dołu panorama miasta Sopocki Dom Aukcyjny
Najstarsze pochodzą z XV wieku, ale przeważają te z okresu wielkiego rozwoju kartografii, czyli XVII wieku. Wiele z nich posiada walory dekoracyjne i dobrze zachowaną, żywą kolorystykę.

W Sopockim Domu Aukcyjnym w sobotę o godz. 17 odbędzie się licytacja map i widoków dawnej Polski.

- Oferta aukcyjna zawiera wiele interesujących map, dużym zainteresowaniem cieszą się te szczególnie dekoracyjne, jak wielkoformatowe mapy Rosji, Polski, Chanatu Krymskiego i Morza Czerwonego autorstwa Hermana Molla z roku około 1720 oraz XVII-wieczna mapa biegu Dunaju - mówi Agnieszka Chrzanowska z Sopockiego Domu Aukcyjnego. - Ma ozdobny kartusz z wizerunkiem m.in. króla Polski Jana III Sobieskiego oraz widokami okupowanych przez Turków miast autorstwa Alexisa Huberta Jaillota.

Do szczególnie pięknych i cennych należy mapa Śląska, pochodząca ze słynnego XVI-wiecznego dzieła Abrahama Orteliusa "Theatrum Orbis Terrarum" czy niezwykle efektowna mapa Żuław Wiślanych Johanna Enderscha i Friedricha Hampego, wydana w Elblągu w 1753 roku.

Wiele z nich posiada walory dekoracyjne i dobrze zachowaną, żywą kolorystykę.
- Najstarsze pochodzą z XV wieku, ale przeważają te z okresu wielkiego rozwoju kartografii, czyli wieku XVII - dodaje Agnieszka Chrzanowska, przypominając, że wielkim orędownikiem kartografii był Stanisław August Poniatowski, który ufundował instytut kartograficzny oraz obserwatorium astronomiczne.
Na sopockiej aukcji nie zobaczymy map z wczesnego średniowiecza, tzw. mappae mundi, które były raczej obrazkami niż rzetelnie wykonanymi obrazami znanego świata.

Dawniej mapa nie tylko zaspokajała ciekawość naukowców, podróżników, ale służyła też celom wojennym.
Zachowały się przekazy o poselstwie polskim, które z namalowaną na suknie mapą udało się w 1421 roku do Rzymu. Mapa przedstawiająca państwo krzyżackie wraz z przyległościami miała udowadniać, że ziemie chełmińska i pomorska należą do Korony. Na aukcji pojawi się też mapa Morza Bałtyckiego, pochodząca z "Maritime Atlas of the Baltic" P. Geddy, wydanego w 1695 roku, jest to miedzioryt kolorowany w epoce. Mapy morskie to rzadkość.

Na aukcji wystawionych zostanie 150 obiektów. Co jeszcze będzie do zlicytowania? - Więcej na ten temat przeczytasz kupując e-wydanie gazety

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki