Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leżenie plackiem na plaży może wiele kosztować [ROZMOWA]

Agnieszka Piech
Wielu z nas z utęsknieniem czekało na radosne promienie słońca i wysokie temperatury. Jednak przyjemne ciepło coraz częściej zmienia się w uciążliwy upał. O tym jak sobie z nim radzić oraz jakich oznak choroby nie ignorować z Arkadiuszem Błaszczykiem rozmawia Agnieszka Piech.

Jak przygotować się na upalne dni?
Przede wszystkim należy pamiętać o dostarczaniu odpowiedniej ilości płynów. Warto dodatkowo zadbać o przewiewne ubranie. Jeśli jednak jest to możliwe unikajmy kontaktu ze słońcem, kiedy jest najgoręcej.

Do czego może doprowadzić zbyt długie przebywanie na słońcu?
Zbyt długie przebywanie na słońcu może doprowadzić do przegrzania organizmu, zwłaszcza wśród dzieci i osób starczych. Możemy nabawić się wtedy udaru cieplnego, który jest niebezpieczny. Nie należy ignorować wymiotów, nudności, wzrostu temperatury ciała, zaburzeń świadomości, czy osłabienia. Co więcej, zbyt duży kontakt z promieniami słonecznymi może spowodować oparzenia słoneczne.

Jak przygotować dziecko na wysokie temperatury?
Podobnie jak osoby starsze. Bezwzględnie nie należy zostawiać dziecka w miejscach silnie nasłonecznionych. Dodatkowo przygotować lekkostrawne potrawy, zadbać o odpowiednie nawodnienie. Ubrać dziecko w przewiewne ubranie i pamiętać o nakryciu głowy.

Co należy zrobić, żeby się nie odwodnić?
Musimy wziąć pod uwagę, że większość zdrowych ludzi ma prawidłowe potrzeby nawadniania swojego organizmu. W upalne dni należy pić zdecydowanie więcej niż normalnie, chociażby z uwagi na pocenie się. Spożywajmy również mokre owoce, które uzupełnią składniki odżywcze w naszym organizmie, jak i potrzebne witaminy. O odpowiednim nawodnieniu pamiętajmy zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego, skuteczne w tym wypadku będą napoje izotoniczne. Również chłodna kąpiel, czy prysznic wspomogą obniżenie temperatury naszego ciała. Jeśli mamy taką możliwość obniżajmy temperaturę w pomieszczeniu za pomocą klimatyzacji, czy chłodzących wiatraków. Pamiętajmy jednak, żeby nie doprowadzić do zbyt dużej różnicy temperatur. W przeciwnym wypadku nasz organizm może źle zareagować na takie działania.

W jaki sposób poradzić sobie z oparzeniami słonecznymi?
Wszystko zależy od stopnia oparzenia. Jeśli jest to mały obszar z pomocą przyjdzie babciny sposób wykorzystania maślanki, a także żele chłodzące. Jeśli jest to duży obszar, w dodatku nasze samopoczucie znacznie się pogarsza, a mamy świadomość, że dość długo przebywaliśmy na słońcu, niezwłocznie skontaktujmy się z lekarzem. Oparzenia słoneczne mogą wywołać raka skóry – czerniaka. Dlatego pamiętajmy, aby używać kremów z filtrem, które będą dostosowane do warunków słonecznych. Leżenie plackiem na plaży, również może nieść za sobą konsekwencje. Dlatego też pamiętajmy o schłodzeniu naszego ciała. Pijmy dużo płynów i jeśli to możliwe skorzystajmy z kąpieli wodnych. Oparzenia słoneczne mogą doprowadzić do poważnych problemów i kłopotów zdrowotnych.

Jakich symptomów nie należy ignorować?
Wszystkich, które wydają nam się niepokojące. Zwłaszcza zaburzeń świadomości, bólów głowy, wymiotów, nudności, czy trudności z przyjmowaniem płynów. Pamiętajmy, że w takim sytuacjach od razu lepiej skontaktować się z lekarzem. W myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki