Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leśne zwierzęta na drodze! Kolizja z udziałem łosia na DK 55 w okolicy Ryjewa. Jak zachować się po zderzeniu ze zwierzęciem?

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Do kolizji z udziałem dzikiego zwierzęcia doszło na drodze krajowej nr 55 w okolicy Ryjewa w powiecie kwidzyńskim. Łoś wtargnął na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód. Policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności i wyjaśniają, jak zachować się po zderzeniu ze zwierzęciem.

Uderzyłem w zwierzę na drodze. Co dalej? Jak powinienem się zachować?

W tym roku na drogach Pomorza doszło już do kilkudziesięciu zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Policjanci apelują o ostrożność i nieprzekraczanie dopuszczalnej prędkości, w szczególności na drogach znajdujących się w pobliżu lasów, gdzie ryzyko wtargnięcia dzikiego zwierzęcia na jezdnię jest duże.

- Na drogach naszego powiatu [pow. kwidzyńskiego - przyp. red.], często można zauważyć ustawiony drogowy znak ostrzegawczy „Uwaga dzikie zwierzęta” (A-18b), który ostrzega kierowcę, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe niż w innych miejscach, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności - informuje asp. Anna Filar, oficer prasowy KPP Kwidzyn.

I dodaje, że jako kierowcy jesteśmy zobowiązani do zwolnienia i bacznego przyglądania się sytuacji na drodze. W każdej chwili musimy być gotowi do awaryjnego hamowania. Niestety niekiedy, pomimo zachowania wszelkich warunków ostrożności, nie udaje się uniknąć zderzenia z leśnymi zwierzętami.

Pow. kwidzyński. Kolizja z łosiem na DK 55

O tym, że w każdej chwili na drodze może pojawić się dzikie zwierzę, przekonał się 25-letni mieszkaniec Kwidzyna. We wtorek, 18 października, podróżując drogą krajową nr 55 w okolicy miejscowości Ryjewo, mężczyzna nie spodziewał się, że nagle wprost pod jego Fiata Ducato wtargnie łoś. Zarówno kierującemu, jak i 36-letniemu pasażerowi nic się nie stało, jednak zwierzę padło na miejscu.

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży przez tereny leśne, zwłaszcza po zmroku i wczesnym rankiem, ponieważ właśnie wtedy migracja dzikich zwierząt się nasila.

- Większość z nich szukając jedzenia, często zbliżają się na niebezpieczną odległość do dróg, którymi podróżujemy. Niektóre zwierzęta walcząc o swe leśne terytorium, wbiegają wprost pod koła jadącego pojazdu. Skutki takiego zderzenia mogą być katastrofalne. Przy zderzeniu auta z 20-kilogramową sarną, siła uderzenia sięga do pół tony.

Jak się zachować po zderzeniu ze zwierzęciem?

Przede wszystkim należy zachować spokój. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 25 ustawy o ochronie zwierząt), w przypadku potrącenia, kierowca ma obowiązek pomóc zwierzęciu. W pierwszej kolejności należy zjechać na pobocze (jeśli pojazd pozostaje sprawny), zadbać o bezpieczeństwo własne oraz pasażerów, zabezpieczyć otoczenie, założyć kamizelkę odblaskową, postawić trójkąt ostrzegawczy, włączyć światła awaryjne oraz poinformować Policję.

- Absolutnie nie próbujmy na własną rękę pomóc rannemu zwierzęciu! Nie dotykamy go i nie próbujemy przewozić. Może ono zachować się agresywnie i zrobić nam krzywdę lub być chore np. na wściekliznę. Policja sporządzi notatkę ze zdarzenia oraz poinformuje odpowiednie służby, które zajmą się ranną lub martwą zwierzyną.

ZOBACZ TEŻ: Łoś próbował przeskoczyć ogrodzenie. Nie udało się - przebiły go metalowe pręty! ZDJĘCIA

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki