Lepszy Gdańsk ogłosił swoje stanowisko ws. religijnej formuły obchodów rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej

red.
01.09.2018 gdansk westerplatte. obchody 79.  rocznicy wybuchu ii wojny swiatowej na westerplatte.  nz.  leszek slawoj glodz fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki
01.09.2018 gdansk westerplatte. obchody 79. rocznicy wybuchu ii wojny swiatowej na westerplatte. nz. leszek slawoj glodz fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki Karolina Misztal
Udostępnij:
Komitet Wyborczy Lepszy Gdańsk sprzeciwia się formule obchodów rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej, które 1 września 2018 roku odbyły się pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. - Tego rodzaju obchody powinny albo zachować charakter w pełni świecki, albo umożliwiać uczestnictwo w nich osobom różnych wyznań i osobom bezwyznaniowym - podkreślają w oświadczeniu.

Przedstawiciele Lepszego Gdańska podkreślają, że w skład ich komitetu wchodzą zarówno katolicy, jak i osoby wiary tej nie wyznające.

- Podobnie wśród mieszkańców naszego miasta są ludzie różnych wyznań, a także osoby bezwyznaniowe. Konstytucja gwarantuje bezstronność państwa w sprawach przekonań religijnych, a także swobodę w ich wyrażaniu w życiu publicznym - zaznaczają w oświadczeniu.

Ich zdaniem "formuła obchodów zorganizowanych 1 września pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej stoi w sprzeczności z tymi gwarancjami".

- Składanie kwiatów pod pomnikiem zostało poprzedzone długą mszą w obrządku rzymskokatolickim. Formułę, w której wymaga się od osób, chcących oddać hołd ofiarom wojny, udziału w celebracji religijnej jednego tylko wyznania, uznajemy za obyczaj nieodpowiedni i kolidujący ze świeckim charakterem państwa. Nikt nie powinien być w żaden sposób przymuszany do udziału w uroczystościach religijnych, a tego rodzaju obchody powinny albo zachować charakter w pełni świecki, albo umożliwiać uczestnictwo w nich osobom różnych wyznań i osobom bezwyznaniowym - czytamy.

Zobacz galerie zdjęć z obchodów:

Obchody 79 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

79. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystości na Wes...

Jak wyjaśniają - przedstawiciele komitetu zdecydowali się wobec tego udać na Cmentarz Ofiar Hitleryzmu na Zaspie. - Gdzie bez kamer i mediów, w ciszy i spokoju, złożyliśmy kwiaty pod grobowcem poległych obrońców poczty - informują.

Przypominają, że "dziesiątki Gdańszczanek i Gdańszczan pracowało nad Modelem Równego Traktowania, przyjętym ostatnio do realizacji przez Radę Miasta Gdańska."

- Formuła uroczystości oddająca jednemu kościołowi panowanie nad nią zaprzecza założeniom Modelu, dyskryminuje dużą społeczność osób bezwyznaniowych i osób mających inne wyznanie. Oczekujemy na deklarację Prezydenta Miasta czy zamierza respektować Model czy traktuje ten dokument bez znaczenia dla urzędu - piszą przedstawiciele Lepszego Gdańska.

I podsumowują: - Każdy z mieszkańców Gdańska, niezależnie od wyznania, zasługuje na taki sam szacunek. Szanując wrażliwość osób wyznania rzymskokatolickiego, należy szanować również tych, którzy wiary tej nie wyznają. Oczekujemy więc od innych komitetów wyborczych zajęcia stanowiska w sprawie formuły tego rodzaju obchodów. Oczekujemy, że zostanie przyjęta taka formuła, która respektować będzie prawa i wrażliwość wszystkich osób pragnących w nich uczestniczyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
sta
Bo Polska od 1000 lat jest chrześcijańska , i to czerownym bardzo przeszkada.Hasło precz z komuna dalej aktualne!!
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie