Lepszy Gdańsk chce rewolucji w funkcjonowaniu Rad Dzielnic....

  Lepszy Gdańsk chce rewolucji w funkcjonowaniu Rad Dzielnic. Ruch społeczny przedstawił osiem postulatów zmian

  Zdjęcie autora materiału

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Przedstawiciele Ruchu Społecznego Lepszy Gdańsk, z kandydatką na prezydenta Elżbietą Jachlewską, przedstawili w środę 11 lipca swoje propozycje na usprawnienie
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal

  Przedstawiciele Ruchu Społecznego Lepszy Gdańsk, z kandydatką na prezydenta Elżbietą Jachlewską, przedstawili w środę 11 lipca swoje propozycje na usprawnienie funkcjonowania Rad Dzielnic. To ich odpowiedź na poniedziałkową konferencję Jarosława Wałęsy, kandydata Koalicji Obywatelskiej.
  W poniedziałek Jarosław Wałęsa zapowiedział m.in., że jeśli wygra wybory prezydenckie w Gdańsku, będzie chciał zwiększyć udział Rad Dzielnic w tworzeniu miejskiego prawa.

  - Dzięki inicjatywie uchwałodawczej każda Rada Dzielnicy będzie mogła zgłosić własne projekty uchwał pod obrady Rady Miasta Gdańska- wskazywał Wałęsa. Zapowiedział też, że trzykrotnie zwiększy budżety Rad Dzielnic, co pozwoli im na większy, realny wpływ na przedsięwzięcia w dzielnicach. -Obecnie na każdego mieszkańca w ramach środków dzielnicowych przypada 4 zł. Chcę podnieść tą stawkę do 12 zł. To rocznie 3,7 mln zł z budżetu miasta, kwota którą można było już znaleźć w bieżącym budżecie np. zamiast wydawania 4 mln zł na miejski portal- mówił.


  Więcej: https://dziennikbaltycki.pl/jaroslaw-walesa-chce-przeniesc-w-gdansku-nacisk-z-duzych-inwestycji-na-te-w-dzielnicach/ar/13324836

  Zdaniem przedstawicieli Lepszego Gdańska, te propozycje są dobre, ale niewystarczające. Dziś przedstawili więc swoje postulaty.- Nam nie chodzi o drobne zmiany, a gruntowną reformę, rewolucję systemową- podkreślał Jędrzej Włodarczyk z LG, dzielnicowy radny z Siedlec- Temat Rad Dzielnic ostatnio stał się wśród kandydatów modny. Ale to my, radni dzielnic, najlepiej wiemy, jak to wygląda od środka. Mamy propozycje sporych zmian i chcemy na ten temat rozpocząć dyskusję z innymi kandydatami- dodał.

  Dzielnicowi radni działający też w Lepszym Gdańsku, przedstawili 8 punktów, których wprowadzenie w życie miałoby poprawić wpływ mieszkańców na decyzje o ich najbliższym otoczeniu, szkole dziecka, częstotliwości kursowania autobusu czy czystości na ulicy.

  1. Obligatoryjne opiniowanie i kompetencje uchwałodawcze w ważnych sprawach dla dzielnicy

  2. Zmniejszenie liczby radnych
  - Proponujemy zmniejszyć liczbę radnych w dużych radach z 21 osób do 11, a w mniejszych z 15 do 7 osób.Postulat ten jest konsekwencją zbyt dużej liczby radnych i bierności spośród wielu z nich. Dzięki ograniczeniu liczby radnych, wszyscy byli by tymi, którzy faktycznie pracują, są aktywni i dynamiczni i nie znaleźli się w radzie tylko po to, żeby zapełnić listy- wskazywał Łukasz
  Cora, radny dzielnicy Aniołki. -Ta zmiana spowoduje też, że radni będą bardziej rozpoznawalni dzięki swojej aktywności.

  3. Zwiększenie finansowania dla dzielnic: 5 mln zł x 5 lat
  Jak wskazywała Lidia Makowska z Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny, Gdańsk przeznacza na zadania statutowe 34 rad dzielnic w Gdańsku ok. 1,7 mln zł rocznie (uwarunkowana jest poziomem frekwencji wyborczej w przedziale od 4-6 zł / na mieszkańca). W Poznaniu na 42 rady osiedla Gmina przeznacza się rocznie 35 mln zł (w tym 23 mln zł na zadania statutowe i 12 mln zł na zadania inwestycyjno-remontowe, które przechodzą przez rady osiedli). W Gdyni na 22 rady dzielnic przeznacza się rocznie 7 mln zł (2 mln zł na zadania statutowe + (średnio) 5 mln zł na zadania inwestycyjne)
  - Nie wystarczy po prostu zwiększyć stawki z 4 zł na mieszkańca na 12 zł. My proponujemy wzrost kaskadowy. Postulujemy o 5 mln zł rocznie, począwszy od 2019 roku i wzrost o 5 mln zł w każdym kolejnym roku, by na koniec 5-letniej kadencji dorównać kwotą 25 mln zł do Poznania. Obecnie nawet mniejsza Gdynia nas przegania- mówiła Makowska.

  4. Włączenie osób wynajmujących mieszkania, ale niezameldowanych, na listę mieszkańców uprawnionych do głosowania na rady dzielnic, w budżecie obywatelskim i przy rozdziale środków na rady.

  5. Likwidacja dualizmu przewodniczących i diety dla wszystkich radnych.
  - Obecnie panuje niezrozumiały dla wielu podział na przewodniczącego zarządu i przewodniczącego rady. W ramach usprawnienia i jasności procesu decyzyjnego proponujemy zlikwidować funkcję Przewodniczącego Rady. Tym samym kompetencje prowadzenia sesji posiadałby przewodniczący zarządu, lub delegowany członek Zarządu. Zarząd składałby się z trzech osób (przewodniczącego i dwóch zastępców ). Przewodniczący otrzymywałby dietę ok. 1 tys zł , zastępcy 300 zł a pozostali radni 100 zł diety (za udział w sesjach). Diety dla wszystkich radnych dzielnic uznać należy za czynnik mobilizujący do pracy. Koszt ok. 800 tys zł- tłumaczył Łukasz Cora.

  6. Połączenie wyborów do Rad Dzielnic z wyborami do Rady Miasta Gdańska

  -Uważamy to za niezbędną zmianę, która zwiększy frekwencję, zainteresowanie i legitymacje społeczną radnych dzielnic. Ponadto połączenie wyborów do Rad Dzielnic i do Rady Miasta znacznie obniży koszt organizacji wyborów- wskazywali przedstawiciele LG.

  7. Umożliwienie Radom Dzielnic finansowania kosztów promocji działań Radnych Dzielnicy
  - Obecnie statuty rad dzielnic nie uwzględniają wydatków na informowanie mieszkańców dzielnicy o działaniach Radnych, tj. ze środków do dyspozycji rady nie można finansować dzielnicowej gazetki, portalu, skserowania komunikatów odnośnie spraw dzielnicowych. Radni dzielnic od lat postulują uwzględnienie kosztów promocji w katalogu środków do dyspozycji rad dzielnic, jednak Radni Miasta Gdańska i urzędnicy to blokują . Informowanie i komunikacja z mieszkańcami to kluczowe zadanie rad dzielnic, a nie jest to możliwe bez skutecznych narzędzi docierania do mieszkańców – wskazywał Grzegorz Ptaszyński z RD Przymorze Wielkie.

  8. Kadencyjność na stanowisku przewodniczącego/ej Zarządu

  - Nie ma żadnego powodu, by przewodniczący Rad Dzielnic przywierali do stołków. Dwie kadencje wystarczą i koniec. Ta zmiana dotknęłaby wielu z nas, mnie także, ale dwie kadencje w zupełności wystarczą, by pokazać co ma się do pokazania- mówił Jędrzej Włodarczyk -Zmiana ta wpisuje się w znowelizowaną ustawę o samorządzie gminnym i ograniczenie do dwóch kadencji dla organów wykonawczych. Proponujemy też wskazywanie przewodniczącego zarządu dzielnicy przez samych wyborców,a nie jak do tej pory, przez radnych. Osoba, która uzyska największą liczbę głosów w wyborach do rad obejmuje funkcję przewodniczącego.To pozwoli uniknąć konfliktów- dodawał.


  Peryskop: 29.06.2018


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Sialalala da, zabawa trwa....|

  AJB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Jestem dziwnie spokojny że po uzyskaniu dla swoich działaczy jakichś kilku intratnych korytek ten Najlepsiejszy z Gdańsków utraci wkrótce swój dzisiejszy ZAPAŁ REWOLUCYJNY! A swoją drogą to ubawiły...rozwiń całość

  Jestem dziwnie spokojny że po uzyskaniu dla swoich działaczy jakichś kilku intratnych korytek ten Najlepsiejszy z Gdańsków utraci wkrótce swój dzisiejszy ZAPAŁ REWOLUCYJNY! A swoją drogą to ubawiły mnie do łez te wszystkie "szlusy" (jak mawiał niezapomniany prof. Bardini) jakie wykonuje przed kamerami ta kabaretowa gromadka z niepo*ch*amowanym parciem na szkło! :)zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!