Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lektury na maturze z języka polskiego 2021. Jakie książki trzeba znać na maturę z polskiego? Oto lista lektur „z gwiazdką”!

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Wielkimi krokami zbliża się do nas matura 2021! Kilka dni temu MEN ogłosił propozycję zmian w dotychczasowych wymaganiach egzaminacyjnych dotyczących testów 8-klasisty i matury. Przewidziano w niej skrócenie listy lektur dla ósmoklasistów. A co z lekturami obowiązkowymi dla maturzystów? Czy też zostaną skrócone? Niestety, nie! MEN ogłosił listę tzw. lektur „z gwiazdką” – to właśnie te tytuły muszą znać przyszłoroczni maturzyści! Sprawdźcie OBOWIĄZKOWE lektury, które musicie znać, przystępując do matury! >>
Wielkimi krokami zbliża się do nas matura 2021! Kilka dni temu MEN ogłosił propozycję zmian w dotychczasowych wymaganiach egzaminacyjnych dotyczących testów 8-klasisty i matury. Przewidziano w niej skrócenie listy lektur dla ósmoklasistów. A co z lekturami obowiązkowymi dla maturzystów? Czy też zostaną skrócone? Niestety, nie! MEN ogłosił listę tzw. lektur „z gwiazdką” – to właśnie te tytuły muszą znać przyszłoroczni maturzyści! Sprawdźcie OBOWIĄZKOWE lektury, które musicie znać, przystępując do matury! >>Canva
Wielkimi krokami zbliża się do nas matura 2021. Jakie lektury trzeba znać, aby zdać egzamin z języka polskiego? Głowa do góry! Pozostało jeszcze trochę czasu, aby nadrobić zaległości i rozwiać wszelkie wątpliwości. Sprawdźcie listę lektur obowiązkowych, które musicie znać, przystępując do egzaminu maturalnego z polskiego. Dzięki nim zdacie maturę bez problemu! Oto lista lektur maturalnych „z gwiazdką”!

Zmiany na maturze 2021. NOWE wymagania egzaminacyjne zaproponowane przez MEN

W miniony piątek, 20 listopada ruszyły wstępne konsultacje na temat wymagań egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2020/2021. Mają one potrwać do 27 listopada. Ostateczne wymagania egzaminacyjne zostaną ogłoszone w grudniu, jednakże kilka dni temu Ministerstwo Edukacji Narodowej wysunęło kilka swoich propozycji. Mowa m.in. o rezygnacji z obowiązku zdawania jednego z przedmiotów na poziomie rozszerzonym czy zmniejszeniu liczby zadań na egzaminie maturalnym z matematyki. Ale to nie wszystko! W szczegółowej rozpisce dotyczącej egzaminu dojrzałości z polskiego, podano listę lektur „z gwiazdką”.

Jeśli chodzi o egzamin maturalny z języka polskiego, to również w życie mogą zostać wcielone pewne zmiany. Jesteście ciekawi, co może zmienić się na maturze z języka polskiego w przyszłym roku? Sprawdźcie niżej!

CKE: „Lista lektur maturalnych nie ulegnie skróceniu”

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w piątek, 20 listopada, odpowiadał na pytania Internautów na czacie. Został przezeń zapytany o to, czy lista lektur wymaganych na maturze z języka polskiego również zostanie skrócona.

Niestety, przyszłoroczni maturzyści nie mają powodów do radości, bowiem jak się okazuje – w przeciwieństwie do ósmoklasistów – lista lektur obowiązkowych nie ulegnie skróceniu.

– Głównie ze względu na to, że nie za bardzo byłoby co skracać, bowiem w przypadku egzaminu maturalnego, który obejmuje to, co było omawiane w gimnazjum i to, co jest omawiane we wszystkich trzech klasach szkoły ponadgimnazjalnej, lektur obowiązkowych jest dosłownie kilka, a takich większych sześć – wyjaśnił dyrektor CKE.

Matura z języka polskiego 2021. Lista lektur z gwiazdką

Książki omawiane na lekcjach języka polskiego dzielimy na dwie grupy: lektury „z gwiazdką” i bez. Te pierwsze musi dobrze znać każdy uczeń, bowiem na egzaminie maturalnym może pojawić się polecenie odniesienia się do treści tejże lektury. Jeśli chodzi o lektury nieoznaczone gwiazdką – to mogą być one obowiązkowe, jednak ich wybór należy wyłącznie od nauczyciela przedmiotu.

Jesteście ciekawi, które książki zaliczają się do lektur „z gwiazdką”? Sprawdź w naszej galerii! Być może będziesz ich potrzebować na maturze z języka polskiego 2021!

Wielkimi krokami zbliża się do nas matura 2021! Kilka dni temu MEN ogłosił propozycję zmian w dotychczasowych wymaganiach egzaminacyjnych dotyczących testów 8-klasisty i matury. Przewidziano w niej skrócenie listy lektur dla ósmoklasistów. A co z lekturami obowiązkowymi dla maturzystów? Czy też zostaną skrócone? Niestety, nie! MEN ogłosił listę tzw. lektur „z gwiazdką” – to właśnie te tytuły muszą znać przyszłoroczni maturzyści! Sprawdźcie OBOWIĄZKOWE lektury, które musicie znać, przystępując do matury! >>

Lektury na maturze z języka polskiego 2021. Jakie książki tr...

WAŻNE! Warto pamiętać, że na egzaminie maturalnym w ubiegłych latach pojawiały się lektury „ogwiazdkowane” z czasów gimnazjum.

Są to:

  • Jan Kochanowski – fraszki,
  • Ignacy Krasicki – wybrane bajki,
  • Aleksander Fredro – „Zemsta”,
  • Adam Mickiewicz – „Dziady” cz. II,
  • Henryk Sienkiewicz, powieść historyczna – do wyboru spośród: ”Quo vadis”, „Krzyżacy”, „Potop”.

W niedawno opublikowanych nowych wymaganiach, pojawił się zapis mówiący, że uczniowie zdający w 2021 roku maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym powinni zaznajomić się z wybranymi filmami z twórczości polskich reżyserów (np. [b]Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Munka, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego), a także z homilią Jana Pawła II wygłoszoną 2 czerwca 1979 roku w Warszawie na Placu Zwycięstwa[/b].

Matura 2021. Lektury uzupełniające

Warto pamiętać, że na zajęciach z języka polskiego mogą zostać omawiane jeszcze inne pozycje, które mają na celu przygotować nas do egzaminu dojrzałości. Jednakże w gestii nauczyciela leży podjęcie ostatecznej decyzji w tej materii. Dlatego też poniżej zamieszczamy listę lektur, które, decyzją nauczyciela, mogą być omawiane na zajęciach języka polskiego:

  • „Król Edyp” lub „Antygona” – Sofokles,
  • „Lament świętokrzyski”,
  • Wybrane sonety – Mikołaj Sęp Szarzyński,
  • „Makbet” lub „Hamlet” – William Szekspir,
  • Wybrane sonety i wiersze – Adam Mickiewicz,
  • Wybrane wiersze – Juliusz Słowacki,
  • „Zbrodnia i kara” – Fiodor Dostojewski,
  • „Jądro ciemności” – Joseph Conrad,
  • Wybrane wiersze – Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leopold Staff,
  • „Chłopi” (tom I) – Władysław Stanisław Reymont,
  • „Przedwiośnie” – Stefan Żeromski,
  • Wybrane wiersze – Bolesław Leśmian, Julian Tuwim, Jan Lechoń, Julian Przyboś, Józef Czechowicz, Konstanty Ildefons Gałczyński,
  • Wybrane opowiadania – Jarosław Iwaszkiewicz,
  • Wybrane opowiadania – Tadeusz Borowski,
  • Wiersze wybrane – Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Stanisław Barańczak,
  • Wybrane utwory – Miron Białoszewski,
  • Wybrany dramat dwudziestowieczny z literatury polskiej – na przykład Stanisława Ignacego Witkiewicza, Sławomira Mrożka, Tadeusza Różewicza,
  • Wybrana powieść polska z XX lub XXI wieku – na przykład: Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka”, Zofia Nałkowska „Granica”, Stanisław Lem „Solaris”,
  • wybrana powieść światowa z XX lub XXI wieku – na przykład: Franz Kafka „Proces”, Albert Camus „Dżuma”, George Orwell „Rok 1984”, Gabriel Garcia Marquez „Sto lat samotności”, Umberto Eco „Imię róży”.

Ponadto, nauczyciel może zarządzić, aby uczniowie zapoznali się z fragmentami m.in. „Innego świata”, „Balladyny”, „Pamiętnika z powstania warszawskiego”, „Dziejów Tristana i Izoldy” czy „Kordiana”.

Matura 2021 z polskiego. Na to musisz zwrócić uwagę, czytając lekturę!

Nikogo chyba nie zdziwi fakt, iż lektury trzeba czytać uważnie – od deski do deski. Wszystko po to, aby zapamiętać jak najwięcej szczegółów, które będziemy mogli wykorzystać np. podczas egzaminu dojrzałości.

Postanowiliśmy zebrać kilka aspektów, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. Jeśli możesz – stwórz własny dzienniczek do lektur i zapisuj w nim takie informacje o poszczególnych lekturach:

  • w jakiej przestrzeni rozgrywa się akcja,
  • jak ta przestrzeń wpływa na bohatera,
  • kto występuje obok bohatera, czy coś ich łączy?
  • jakie poglądy reprezentuje bohater.

Oprócz tego – zapamiętaj imiona postaci, a także – autora lektury. Bez tego ani rusz!

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy matura 2021? Terminy egzaminów maturalnych 2021: polski, matematyka, chemia, biologia, WOS, geografia, języki. Będą zmiany w arkuszach

Progi punktowe w trójmiejskich liceach i technikach w 2020 r.

Sprawdź też, ile trzeba było uzbierać punktów (z egzaminu 8-klasisty i ocen końcowych), żeby dostać się do poszczególnych klas w liceach i technikach w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.

PROGI PUNKTOWE w poszczególnych technikach w Gdyni w 2020 r. >>>

Zespół Szkół Hotelarskich w Gdyni. Tu najlepszy wynik wśród kandydatów ubiegających się o przyjęcie wyniósł 2 2020 r. aż 167,8 punktów.Zobacz na kolejnych zdjęciach progi punktowe w poszczególnych gdyńskich technikach >>>

Progi punktowe 2020 w technikach w Gdyni. Ile punktów musiel...

Najwyższe progi punktowe w 2020 r. ma w Gdańsku "Topolówka", czyli III LO

Progi punktowe w LO w Gdańsku w 2020 r. Ile punktów musieli ...

III LO w Gdyni nadal z jednym z najwyższych progów punktowych w Polsce

Progi punktowe 2020 w LO w Gdyni. Ile punktów musieli mieć a...

W Sopocie podczas rekrutacji 2020 najwyższe progi były w II LO

Progi punktowe 2020 w liceach i technikum w Sopocie. Ile pun...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki