Lekkoatletyka. Polska młodzież w „dziesiątce” najlepszych nacji w Europie. Sześć medali w mistrzostwach Europy juniorów młodszych

Paweł Wiśniewski
Najszybsi kadeci Europy - od lewej: Szwed Isak Hughes, nasz Marek Zakrzewski i Benedikt Thomas Wallstein z Niemiec eurosport
Reprezentacja Polski zajęła 9. miejsce w klasyfikacji medalowej 3. edycji lekkoatletycznych mistrzostw Europy juniorów młodszych. Na „Givat Ram Athletics Stadium” w Jerozolimie, nasi młodzi zawodnicy wywalczyli sześć medali - dwa złote, jeden srebrny i trzy brązowe. Najlepsi byli Brytyjczycy (8-1-7). W zestawieniu punktowym, „biało-czerwoni” - z dorobkiem 75,5 punktów - zajęli szóste miejsce (wygrali Niemcy).

Na najwyższym stopniu podium stanęli - Marek Zakrzewski (AML Słupsk) w biegu na dystansie 100 metrów i Michał Gawenda (OKS Skra Warszawa) w skoku o tyczce.

W ostatnim dniu mistrzostw Europy U18, Jakub Walecki (WLKS Nowe Iganie) zdobył srebrny medal w skoku wzwyż, a dyskobolka Anna Kicińska (UKS Tempo 5 Przemyśl) brązowy.

Drogę po wicemistrzostwo Europy, Jakub Walecki zaczął od udanych prób na 1.95 m, 2.00 m oraz 2.04 m. Później nasz zawodnik skoczył, w trzecim podejściu, 2.08 m i opuścił ataki na 2.11 m. Srebro dało mu zaliczenie w drugim skoku 2.13 m. Drugie miejsce Polak podzielił z Cypryjczykiem Michalisem Christofim. Złoto zdobył Włoch Mattia Furlani, który zaliczył 2.15 m. Dla zawodnika z Półwyspu Apenińskiego to drugi triumf w Jerozolimie, wcześniej zwyciężył w skoku w dal.

W rzucie dyskiem Anna Kicińska trzykrotnie poprawiała rekord życiowy, a wynik z piątej serii - 46.60 m dał jej brązowy medal mistrzostw Europy kadetów. Wygrała Niemka Curly Brown (50.64 m).
Kolejne edycje lekkoatletycznych mistrzostw Europy U18 odbędą się w 2024 roku w Bańskiej Bystrzycy i w 2026 w Rieti.