Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekkoatletyka. Paryż zdobyty! Tylu Polaków nigdy nie widziano w Diamentowej Lidze. „Aniołki Matusińskiego” nie odpuszczają

Paweł Wiśniewski
Paweł Wiśniewski
W Paryżu Wojciech Nowicki ustanowił rekord Diamentowej Ligi w rzucie młotem
W Paryżu Wojciech Nowicki ustanowił rekord Diamentowej Ligi w rzucie młotem Paweł Relikowski
Jak ważne jest to miejsce, pisał kultowy pisarz hiszpański Carlos Ruiz Zafon w powieści „Cień wiatru” - „Paryż jest na tyle duży, żeby się zgubić, ale i na tyle mały zarazem, żeby móc coś dla siebie znaleźć.”. Francuska metropolia jest dla każdego i o każdej porze roku. Nawet w czerwcu. Przekonali się o tym nasi lekkoatleci, którzy wystartowali w siódmym w tym sezonie mityngu zaliczanym do lukratywnego cyklu Diamentowej Ligi. Na obiekcie „Stade Sebastien Charlety”, gdzie na co dzień dominuje rugby, Polacy jak najbardziej zaznaczyli swoja obecność.

W Paryżu, do programu _„Diamond League_” powróciła rywalizacja w rzucie młotem. I to z polskim przytupem - Wojciech Nowicki i Malwina Kopron byli bezkonkurencyjni, a Paweł Fajdek był drugi.
Mistrz olimpijski z Tokio, z sześciu mierzonych prób, aż czterokrotnie wykonał rzuty powyżej 80 metrów, a w czwartej serii jeszcze powiększył przewagę nad rywalami, posyłając sprzęt o wadze 7,26 kg na odległość 81.25 m. Tym rzutem Polak ustanowił rekord Diamentowej Ligi. Poprzedni - 80.28 m z 2016 roku należał do Pawła Fajdka (w Paryżu 80.11 m).

W rywalizacji pań najlepsza była Malwina Kopron, która posłała młot o wadze wadze 4 kg na odległość 71.33 m, która wyprzedziła Rumunkę Biancę Florentinę Ghelber o ledwie 18 centymetrów. To pierwsze zwycięstwo Kopron w cyklu najbardziej prestiżowych mityngów lekkoatletycznych na świecie.

W biegu na 400 metrów wystartowały trzy Polki - „Aniołki Matusińskiego”.Natalia Kaczmarek była druga - po kapitalnej ostatniej prostej - z czasem 50.24, a tuż za nią finiszowała Anna Kiełbasińska, która poprawiła rekord życiowy na 50.28. Justyna Święty-Ersetic przybiegła na metę szósta - 51,05. Jedno okrążenie stadionu najszybciej pokonała mistrzyni olimpijska, Shaunae Miller-Uibo z Wysp Bahama – 50.10.

Coraz bliżej granicy 11 sekund w biegu na dystansie 100 metrów jest Ewa Swoboda. Tym razem podopieczna trenerki Iwony Krupy nie zmieściła się na podium mityngu Diamentowej Ligi, ale rezultat 11.05 to rekord życiowy. Co prawda, kilka dni wcześniej, na mistrzostwach Polski w Suwałkach zmierzono zawodniczce AZS AWF Katowice 10.99, ale wiatr sprzyjał wtedy zbyt mocno (+2,4 m/sek). W 2019 roku Swoboda osiągnęła w Berlinie 11.07.
W stolicy Francji wygrała i wyrównała najlepszy tegoroczny wynik na świecie - 10.67 - dwukrotna mistrzyni olimpijska, Jamajka Shelly-Ann Fraser-Pryce.

Futbol amerykański

Fajny bieg na dystansie 110 metrów przez płotki zaliczył Damian Czykier, który konfrontował się z samym Davonem Allenem. W wolnych chwilach, Amerykanin trenuje także... futbol amerykański. Od kwietnia jest zawodnikiem Philadelphia Eagles, zawodowego zespołu z siedzibą w Filadelfii. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Wschodniej w konferencji NFC w lidze National Football League.
Warto przypomnieć, że w ekipie z Pensylwanii grało wielu zawodników polskiego pochodzenia, m.in. Leo Raskowski, Alex Wojciechowicz, Bert Kuczynski, Frank Szymanski, Leo Skladany, Mike Ditka, Ron Jaworski, Tom Skladany, Norman Braman, Scott Kowalkowski, Bill Romanowski, Mark Rypien czy Dan Klecko.

W Paryżu, Davon Allen nie dał rywalom żadnych szans - co prawda czas 13.16 nijak się nie ma do „życiówki” 12.84 (trzeci wynik w historii) - nie mniej po raz kolejny udowadnia, że bieganie w futbolu amerykańskim ma jakiś sens... W końcu Renaldo Nehemiah jest pierwszym człowiekiem, który pokonał 110 metrów przez płotki w czasie poniżej 13 sekund... A grał w San Francisco 49ers.
Tym razem Damian Czykier był czwarty - 13.31.
Rekord świata w tej konkurencji należy do innego Amerykanina Ariesa Merritta i wynosi 12.80. Lepszy rezultat od Allena uzyskał jeszcze tylko Grant Holloway - 12.81.

Bieg na 800 m wygrał dzięki skutecznemu finiszowi Francuz Benjamin Robert, który poprawił rekord życiowy - 1:43.53. Patryk Dobek zajął ósme miejsce - 1:45.15, zaś Patryk Sieradzki, który nadawał tempo na pierwszym okrążeniu, później zszedł z bieżni.

Pecha miała w Paryżu Pia Skrzyszowska, która miała wystartować w biegu na dystansie 100 metrów przez płotki. Polka musiała jednak zrezygnować ze startu ze względu na... kłopoty zdrowotne. Podobno ból gardła, katar i złe samopoczucie...
A wygrała Nigeryjka Tobi Amusan z czasem 12.41. To oczywiście rekord Afryki.

W Paryżu padło jeszcze sporo wartościowych wyników, w tym kilka rekordów sezonu. W skoku wzwyż najlepszy w tym roku wynik na świecie uzyskała niesamowita Jarosława Mahuczich. Ukrainka pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2.05 m. Na drugiej i trzeciej pozycji uplasowały się jej rodaczki Iryna Heraszczenko - 1.98 m i Julia Lewczenko - 1.95 m.

3000 m z przeszkodami najszybciej w tym roku pokonała Winfried Mutile Yavi z Kataru - 8:56.55, natomiast mistrzyni Polski - Kinga Królik zajęła ósme miejsce – 9:37.29.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki