Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Leki na cukrzycę zanieczyszczone. Metformina ma trujący składnik? Sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia! Resort uspokaja

Sandra Janikowska
Leki na cukrzycę zostały zanieczyszczone N-nitrozodimetyloaminą? Z dostępnych informacji wynika, że blisko 2 mln Polaków przyjmuje leki na cukrzycę zawierający metforminę. Okazuje się, że mogą one zawierać trujący środek chemiczny, wywołujący choroby nowotworowe.
Leki na cukrzycę zostały zanieczyszczone N-nitrozodimetyloaminą? Z dostępnych informacji wynika, że blisko 2 mln Polaków przyjmuje leki na cukrzycę zawierający metforminę. Okazuje się, że mogą one zawierać trujący środek chemiczny, wywołujący choroby nowotworowe. Canva
Leki na cukrzycę zostały zanieczyszczone N-nitrozodimetyloaminą? Z dostępnych informacji wynika, że blisko 2 mln Polaków przyjmuje leki na cukrzycę zawierający metforminę. Okazuje się, że mogą one zawierać trujący środek chemiczny, wywołujący choroby nowotworowe. W środę, 4 grudnia, 2019 Ministerstwo Zdrowia zwoła sztab kryzysowy w tej sprawie. Co grozi cukrzykom, którzy zażyli ten lek?

Leki na cukrzycę zanieczyszczone N-nitrozodimetyloaminą

Informację o wystąpieniu zanieczyszczeń w lekach stosowanych głównie w leczeniu cukrzycy podaje "Dziennik Gazeta Prawna". W niektórych preparatach ilość zanieczyszczeń została przekroczona kilkukrotnie, a w niektórych nawet kilkunastokrotnie.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone. Sztab kryzysowy

Z dostępnych informacji wynika, że Ministerstwo Zdrowia do sprawy tej podchodzi bardzo poważnie i już dziś zajmą się nią najlepsi fachowcy w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE: Cukrzyca - cichy zabójca. Objawy i skuteczne metody walki z chorobą

- Otrzymaliśmy ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, że w laboratoriach poza Polską zostały wykryte potencjalne zanieczyszczenia w substancji czynnej metforminie - powiedział wiceminister Janusz Cieszyński.

Podkreślił, że "obecnie nie ma jakiejkolwiek informacji na temat wycofania lub wstrzymania" leków z metforminą, podawanych przy cukrzycy.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę, że żadne leki, które zawierają metforminę, nie zostały wycofane ze sprzedaży.

Łukasz Szumowski, szef resortu zdrowia, powiedział przed południem, że powinniśmy w tej chwili mówić nie o zanieczyszczeniu tylko o rozpoznaniu substancji, która jest prawdopodobnie ubocznym skutkiem syntezy.

- Pacjenci, którzy przyjmowali metforminę ewidentnie mają korzyści zdrowotne, pomimo śladowych ilości substancji, które znajdowały się w tym leku. Rekomendacje na teraz są takie, że pacjent odniesie większe korzyści przyjmując ten lek nadal. Zaprzestanie przyjmowania metforminy może grozić poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi niż kontynuacja leczenia -
wyjaśniał Szumowski.

Zanieczyszczenia w metforminie. Lista leków

Metformina to jeden z najpopularniejszych leków na cukrzycę.

Stosuje się go przy cukrzycy typu II, a w Polsce przyjmują go blisko 2 mln pacjentów. Bywa używany także w leczeniu cukrzycy typu I, a nawet zespołu policystycznych jajników (PCOS).

Poniżej prezentujemy spis dostępnych w Polsce leków zawierających metforminę to m.in.:

 • Avamina (tabletki powlekane)
 • Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
 • Etform (tabletki powlekane)
 • Etform 500 (tabletki powlekane)
 • Etform 850 (tabletki powlekane)
 • Formetic (tabletki powlekane)
 • Glucophage 500 (tabletki powlekane)
 • Glucophage 850 (tabletki powlekane)
 • Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
 • Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
 • Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
 • Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
 • Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
 • Metformax 500 (tabletki)
 • Metformax 850 (tabletki)
 • Metformax 1000 (tabletki powlekane)
 • Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
 • Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
 • Metformin Galena (tabletki)
 • Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
 • Metifor (tabletki)
 • Siofor 500 (tabletki powlekane)
 • Siofor 850 (tabletki powlekane)
 • Siofor 1000 (tabletki powlekane)
 • Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformina występuje w wielu lekach o różnych nazwach handlowych
Metformina występuje w wielu lekach o różnych nazwach handlowych AS

Zanieczyszczenia w metforminie. Sytuacja jest poważna

Sytuacja jest bardzo poważna. Okazało się bowiem, że metformina zanieczyszczona jest prawdopodobnie N-nitrodimetyloaminą (NDMA). Jest to subtancja bardzo szkodliwa dla wątroby, ponadto wykazuje działanie kancerogenne. Jak podają inne media, obecność zanieczyszczenia NDMA w metforminie stwierdzono w Azji i Niemczech.

Leki na cukrzycę zostały zanieczyszczone N-nitrozodimetyloaminą? Z dostępnych informacji wynika, że blisko 2 mln Polaków przyjmuje leki na cukrzycę zawierający
Leki na cukrzycę zostały zanieczyszczone N-nitrozodimetyloaminą? Z dostępnych informacji wynika, że blisko 2 mln Polaków przyjmuje leki na cukrzycę zawierający metforminę. Okazuje się, że mogą one zawierać trujący środek chemiczny, wywołujący choroby nowotworowe. Pixabay

Zanieczyszczenia w metforminie. Co dalej?

Europejska Agencja Leków oraz Ministerstwo Zdrowia dotychczas nie skomentowali sprawy. Czas na komentarze będzie po uzgodnieniu konkretnych działań na unijnym forum. W resorcie zdrowia panuje przekonanie, że do sprawy trzeba podejść bardzo poważnie, ale starać się nie wywołać paniki wśród społeczeństwa.

Co powinni zrobić pacjenci zażywający metforminę?

Jak najszybciej udać się do swojego lekarza rodzinnego. Ten podejmie adekwatną decyzję odnośnie leczenia danej osoby. Prawdopodobnie istnieje możliwość przestawienia pacjenta na inne leki - głównie diabetologiczne, których na szczęście nie brakuje.

Panują także opinie, że nagła decyzja o wstrzymaniu leków z metforminą w obrocie pozbawi blisko 1,8 mln Polaków leczenia z dnia na dzień. Bowiem, podaje się, że w wiele aptek nadal zmaga się z niedoborami. Przestawienie pacjentów na inne produkty może być trudne.

ZOBACZ: Niewidoczna codzienność dzieci chorych na cukrzycą typu 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki