18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Lekcje w świetlicy i u myśliwych

Wojciech PiepiorkaZaktualizowano 
Mariola Brudecka, dyrektor szkoły, cieszy się, że dzieci mogą się uczyć w Pieniężnicy
Mariola Brudecka, dyrektor szkoły, cieszy się, że dzieci mogą się uczyć w Pieniężnicy Wojciech Piepiorka
Dzieci z województwa pomorskiego zaczynają ferie 2 lutego, a już w poniedziałek (26 stycznia) do szkoły po zimowej przerwie wracają uczniowie z gminy Rzeczenica. Druga część roku szkolnego będzie najbardziej nietypowa dla uczniów Szkoły Podstawowej w Pieniężnicy, której budynek spłonął 22 grudnia 2008 roku.

Do czerwca dzieci z tej wsi będą się uczyć w domu należącym do koła łowieckiego Jaźwiec i świetlicy wiejskiej. Na lekcje do domu myśliwych będą chodzić dzieci z zerówki i klas I-III (w sumie 25 osób), a w świetlicy uczyć się będzie 32 uczniów klas IV-VI. Oba te budynki od kilku dni czekają na przyjęcie dzieci. W świetlicy zamontowano centralne ogrzewanie i postawiono tymczasową ścianę w dużej sali. Domek myśliwski praktycznie od razu nadawał się do adaptacji na tymczasową szkołę.

- Przy wszystkich niedogodnościach, jakie mogą wystąpić, warunki zapewnione dzieciom na te cztery i pół miesiąca są dobre - mówi wójt Lech Zwoliński.
Rodzice uczniów z podstawówki w Pieniężnicy najwyraźniej zgadzają się z wójtem, bo na piątkowym spotkaniu, po obejrzeniu tymczasowych siedzib szkoły, nie mieli żadnych pytań ani uwag.

- Ten pożar był tragedią dla całej gminy. Cieszymy się, że w tym nieszczęściu nie zostaliśmy sami - mówi Mariola Brudecka, dyrektor szkoły. - Wszyscy, od mieszkańców wsi, przez myśliwych, po władze gminy, włożyli dużo serca w to, żeby dzieci mogły pójść do szkoły. Tragedia tragedią, ale ważne jest, żeby w jej obliczu umieć działać. Jeszcze gdy pożar trwał, spotkaliśmy się w świetlicy wiejskiej, by omówić plan działań. Wszystkie pomysły, które w tak krótkim czasie pozwoliły uzyskać efekty, wyszły stąd.
Wójt Lech Zwoliński zapewnił rodziców, że szkoła zostanie odbudowana. Chcą z tym zdążyć do września. Wciąż nie wiadomo, ile będzie potrzeba na ten cel pieniędzy, bo trwa rozbiórka i przygotowywanie projektu odbudowy. Wiadomo, że gmina na ten cel ma przeznaczyć z budżetu 200 tys. zł [100 tys. zł jeszcze przed pożarem było zaplanowane na remont elewacji szkoły, a drugie tyle mają znaleźć w budżecie - dop. red.] i taką samą sumę samorząd ma dostać z ubezpieczenia (50 tys. zł zaliczki już wpłynęło).

- Mamy nadzieję, że brakującą sumę dostaniemy z Ministerstwa Edukacji Narodowej - mówi Zwoliński. - Wstępne obietnice już mamy. Same koszty rozbiórki będą bardzo duże. Dzieci z Pieniężnicy wolne miały od świąt Bożego Narodzenia, bo tydzień od 5 do 12 stycznia także spędziły w domu (będą go odrabiać w soboty w lutym, marcu i kwietniu). Cała gmina Rzeczenica, jako jedyna w województwie pomorskim, miała przyspieszone ferie za zgodą ministra edukacji.

W poniedziałek uczniowie z Pieniężnicy zaczynają lekcje o godz. 8.20. Trwać będą jednak tylko dwie godziny, bo później specjaliści od BHP przeprowadzą próbne ewakuacje. Od jutra lekcje będą się już toczyć według planu.

polecane: Wybory 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie