Lekarze wciąż walczą z rządem. Które przychodnie zostaną otwarte 5.01.2015? [LISTA]

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz, Ewelina Oleksy, red. Zaktualizowano 
Karolina Misztal
Około 20 proc. przychodni w Polsce nie podpisało umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Które przychodnie na Pomorzu będą otwarte od 5.01.2015 r. ?

Aktualizacja, godz. 15.45

Jak informuje Roman Nowak, rzecznik wojewody pomorskiego na poniedziałkowej wideokonferencji wojewodów z ministrem zdrowia,mówiono głównie o tym, jak w poszczególnych województwach wygląda sytuacja z przychodniam- ile z nich działa, a ile jest zamknietych.

- Minister Arłukowicz po wysłuchaniu wzystkich zasugerował, by wojewodowie zwrócili się do poszczególnych instytucji, urzedów, szkół, z prośbą o wywieszenie tam list z aktualnie otwartymi przychodniami. W poniedziałek po wideokonferencji wojewoda pomorski wystosował więc pismo w tej sprawie do instytucji wchodzących w skład naszej administracji,m.in. do kuratorium oświaty, wojewódzkiego urzędu pracy. Polecił w nim, by w jednostkach im podległych zawisły informacje o czynnych przychodniach. Mają być one aktualizowane co 24 godziny na podstawie informacji przekazywanych przez NFZ . Zarówno ministrowi, jak i wojewodzie chodzi o to, żeby pacjenci nie mieli żadnych trudności z dotarciem do informacji o tym, gdzie mogą uzyskać pomoc, jeżeli ich przychodnia jest zamknięta- podkreśla Roman Nowak.

Jednocześnie dodaje, że podczas wideokonferencji, Pomorze na tle innych województw wypadło stosunkowo dobrze.
-O Pomorzu właściwie nie było mowy podczas wideokonferencji. Skupiono się raczej na tych województwach, gdzie przychodni jest najmniej, mówiono np. o województwie lubelskim, opolskim, podkarpackim. U nas najgorzej sytuacja przedstawia się w powiecie bytowskim i wejherowskim, ale w momencie trwania wideokonferencji bodajże 383 przychodnie były czynne, a nieczynnych ok. 77- wskazuje Nowak.

Aktualizacja godz. 11.56
"Pacjenci nie są zakładnikami 15 proc. lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego" - powiedział podczas niezwykle krótkiej konferencji prasowej Bartosz Arłukowicz, Minister Zdrowia.

Jednocześnie Arłukowicz zaprosił lekarzy z Porozumienia na godz. 16 na spotkanie.

Aktualizacja wtorek godz. 11.30

Lista przychodni podstawowej opieki zdrowotnej otwartych od 2 stycznia 2015 roku. Stan na poniedziałek 5 stycznia godz. 24.00

Lista przychodni podstawowej opieki zdrowotnej zamkniętych od 2 stycznia 2015 roku. Stan na poniedziałek 5 stycznia na godz. 24.00

Aktualizacja godz. 17


Lista otwartych przychodni na Pomorzu z dnia 5.01., godz. 16.20

Lista zamkniętych przychodni z dnia 5.01.2015 r. , godz. 16.20

[b]Aktualizacja godz. 15.15


Lista otwartych przychodni na Pomorzu z dnia 5.01., godz. 14.50

Lista zamkniętych przychodni z dnia 5.01.2015 r. , godz. 14.50

Aktualizacja, godz. 7.55

Niemal wszystkie przychodnie POZ z powiatu wejherowskiego podpisały umowę z NFZ. Od poniedziałku od rana będą czynne normalnie wszystkie przychodnie, z wyjątkiem 3 w Rumi: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia Medycyny Rodzinnej ul. Katowicka 16, Centrum Medyczne IMED ul. Katowicka 14 i Joanna Żurek Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Nr 3 Provita Medica ul. Katowicka 16, Rumi.

Więcej na wejherowo.naszemiasto.pl

***
Dziś, podobnie jak w piątek, pacjenci mogą mieć problem z dostaniem się do swojego lekarza rodzinnego. Na Pomorzu nadal zamkniętych będzie kilkadziesiąt przychodni podstawowej opieki zdrowotnej zrzeszonych w Pomorskim Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia - członka Federacji Porozumienie Zielonogórskie, które nie zgodziło się podpisać umów z NFZ na warunkach narzuconych przez Ministerstwo Zdrowia. Federacja PZ deklaruje: - W każdej chwili jesteśmy gotowi do podjęcia rozmów, bo chcemy otworzyć nasze przychodnie.

To już kolejny termin aneksowania umów wyznaczony lekarzom przez resort. Tymczasem jeszcze w sobotę pomorski NFZ, którego pracownicy dyżurowali do późnych godzin nocnych, przyjmował od lekarzy dokumenty. - Do tej chwili umowy na rok 2015 podpisanych ma 357 poradni podstawowej opieki zdrowotnej, co stanowi 78,1 procent wszystkich tego typu placówek, które z nami współpracowały - informował wczoraj Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego NFZ. Zabezpieczają one opiekę medyczną w zakresie podstawowym dla 83 proc. mieszkańców Pomorza. - Bez umów pozostaje 100 poradni.

W sobotę po południu aneksy podpisały dwie duże przychodnie, w których leczy się bardzo wielu pacjentów - NZOZ Przychodnia "Morena" w Gdańsku oraz NZOZ Salus w Słupsku. Najtrudniejszy dostęp do lekarzy rodzinnych mają mieszkańcy powiatów bytowskiego (potrzeby mieszkańców zabezpieczone są w 12 proc.) oraz wejherowskiego (25 proc.). O ile w miniony weekend pacjenci nie odczuli skutków lekarskiego protestu, bo jak zwykle w wolne dni, zgłaszali się głównie do punktów nocnej i świątecznej pomocy, ewentualnie na SOR-y, to dziś, a szczególnie 7 stycznia, problemy z uzyskaniem pomocy lekarza rodzinnego mogą się nasilić, bo skończą się świąteczne ferie i urlopy.

W Bytowie normalnie pracuje tylko NZOZ Salus oraz lekarz rodzinny w Parchowie. W tej sytuacji, na podstawie porozumienia z NFZ, bytowski szpital stara się wyręczać lekarzy rodzinnych, ale nie zawsze jest to możliwe. Choćby w przypadku podawania dzieciom szczepionek. Szpital zwrócił się do NFZ z prośbą o przekazanie wytycznych co do postępowania w określonych przypadkach, takich jak szczepienie dzieci i pacjentów leczonych długotrwale, przychodzących z prośbą o przedłużenie leków (szpital nie ma dostępu do ich dokumentacji). Poprosił też NFZ o odpowiedź na pytanie, kto zapłaci za ewentualne badania diagnostyczne i za dodatkowy zespół ratownictwa medycznego, który wojewoda chciałby uruchomić na tym terenie.

- Sytuacja ta ma charakter wyjątkowy - mówi Beata Ładyszkowska, prezes bytowskiego szpitala. - Choć może wpłynąć negatywnie na finanse naszego szpitala, nie zostawimy przecież chorych bez pomocy.

Jeden z wysokich urzędników MZ namawiał ponoć władze Bytowa, by zlekceważyły protestującą przychodnię, zmusiły szpital do wydzierżawienia pomieszczeń na nową przychodnię poz, co nieoficjalnie udało się nam potwierdzić.

W Luzinie (powiat wejherowski) sprawa zamkniętej przychodni stanęła na ostrzu noża. Jak mówi szef placówki Piotr Pelcer - wójt Jarosław Wejer zagroził mu rozwiązaniem umowy na ośrodek. - W telefonicznej rozmowie z wójtem poprosiłem o udostępnienie sali - relacjonuje szef luzińskiego NZOZ. - Chciałem zorganizować spotkanie z mieszkańcami, żeby wyjaśnić sytuację. Tymczasem wójt powiedział, że jeśli nie otworzę w poniedziałek przychodni, to wypowie mi umowę, bo jest już inny chętny.

Lista otwartych przychodni na Pomorzu z dnia 4.01., godz. 20

Lista zamkniętych przychodni z dnia 4.01.2015 r. , godz. 20

Współpraca: MATEO, TM, MD

Więcej na ten temat przeczytasz w poniedziałkowym (5.01.2015 r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety

j.gromadzka@prasa.gda.pl

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

polecane: FLESZ: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
A
AJB

Wokonac telefon? Do Kaczoha Donalda, ryżego "khula" Ojhopy? A PO kiego? Toż jemu już liżą na zmianę Cieć Ghaś i Elka sohhy, taki mamy klimat ! To już thójkaty ryżemu volksdojczowi nie wystahczają?

E
Emeryt

Chyba już miarka się przebrała i lekarzom należy zaprzestać ułatwiania coraz lżejszej pracy za coraz większe zarobki bez odpowiedzialnośći za to co robią z pacjentem.

P
Pacjent

A ofiarami są chorzy ludzie,tak napiszcie.

c
cc

Rumcajs czy Cypisek ... Bo patrzac na komentarz to raczej Cypisek .

R
Rumcajs

pedro- czy pedryl ?

m
milosnik drobiu

zadzwon do kaczki kiedy ostatanio brala kapiel
moze trzeba jajka wylizac

R
Rick

Nie "lekarze walcza z rzadem" tylko niecale 15% pseudolekarzy ktorzy na uwadze maja przedewszystkim swoj prywatny interes . Nie chca sie doksztalcac ( ja nie chce leczyc sie u lekarzy ktorzy nie uzupelniaja swojej wiedzy ) , nie chca prowadzic sprawozdawczosci i rozliczen ( wystarczy 10 lat przekretow , astronomicznych cen w prywatnych gabinetach lekarskich , malwersacji i kombinacji miedzy prywatnymi lekarzami a hurtowniami lekow i.t.d ) i ktorzy majac na uwadze swoj prywatny interes zamykaja przed chorymi swoje gabinety lekarskie . Hanba . "Zielonogorzanie" opamietajcie sie .
Wielkie uznanie i szacunek dla wiedzy , fachowosci i zaangazowania tej zdecydowanej wiekszosci srodowiska lekarskiego ktora w imie umilowania zawodu
dba o zdrowie chorych a majac na uwadze dotychczsowe problemy w sluzbie zdrowia zdecydowala sie poprzec te nie latwa przeciez reforme.
Do dziennikarzy wszystkich mediow : piszcie i informujcie rzetelnie spoleczenstwo na ten temat . Robienie sobie poczytnosci czy ogladalnosci szczgolnie w tym temacie jest wyjatkowo niesmaczne . A jesli sie na dziennikarce nie znacie .. jest tyle ulic do sprzatania , przyjda wiosenne porzadki ... jest tyle innych mozliwosci .

a
andrzeja

Przyrzeczenie Lekarskie stanowi część Kodeksu Etyki Lekarskiej. Oto jego treść.
Przyjmuję z szacunkiem i wdzięcznością dla moich Mistrzów nadany mi tytuł lekarza i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam:
•obowiązki te sumiennie spełniać;
•służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu;
•według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek;
•nie nadużywać ich zaufania i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego;
•strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych;
•stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mi się wynaleźć i udoskonalić.
Przyrzekam to uroczyście!
Jak się ma praktyka tej hałastry zielonogórskiej - ano tak.
Przysięgam wierność mojej Organizacji i jej Ojcu Chrzestnemu ,Jackowi Krajewskiemu. Przysięgam, że jedynym motywem mojego działania będą pieniądze, tylko pieniądze i wyłącznie pieniądze i dla osiągnięcia tego celu nie zawaham się poświęcić zdrowia i życia chorych.
Apage, satanas!

N
Nairam

i powinny gwarantować obywatelom swoistą "niepodległość" i obronę przed napastnikami obu rodzajów - przed tymi tradycyjnym i tymi maleńkimi, najczęściej w postaci mikrobów lub zwyrodniałych własnych komórek ( np. nowotworowych ).
Czy ktoś może sobie wyobrazić sytuację w której wojsko nie jest publiczne i deliberuje z władzą publiczną na temat warunków stawienia oporu przeciw napastnikowi, który już przekroczył nasze granice.
Aktualnie jesteśmy świadkami deliberacji władzy publicznej z prywatnymi jednostkami służby zdrowia na temat pod jakimi to warunkami spora liczba jednostek służby zdrowia zechce wziąć w "obronę" naszych obywateli. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że końca tych deliberacji nie widać!

N
Nairam

i powinny gwarantować obywatelom swoistą "niepodległość" i obronę przed napastnikami obu rodzajów - przed tymi tradycyjnym i tymi maleńkimi, najczęściej w postaci mikrobów lub zwyrodniałych własnych komórek ( np. nowotworowych ).
Czy ktoś może sobie wyobrazić sytuację w której wojsko nie jest publiczne i deliberuje z władzą publiczną na temat warunków stawienia oporu przeciw napastnikowi, który już przekroczył nasze granice.
Aktualnie jesteśmy świadkami deliberacji władzy publicznej z prywatnymi jednostkami służby zdrowia na temat pod jakimi to warunkami spora liczba jednostek służby zdrowia zechce wziąć w "obronę" naszych obywateli. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że końca tych deliberacji nie widać!

P
Polihistor

Istotnie, żal.
Ale błąd, niestety, typowy dla polszczyzny używanej na Pomorzu.
(Niezależnie od stałego udziału błędów językowych w tekstach, charakterystycznego dla "Dziennika Bałtyckiego").

p
pedro

Rozpedzic tych lekarzy ,darmozjadow ,i to tyle

K
Krol KiK

Lekarze sa od leczenia a nie od uzerania sie z biurokratycznymi paniusiami od parzenia kawki i lakierowania pazurow. Niedawno stanalem murem za strajkujacymi pielegniarkami a dzis calym sercem jestem za protestujacymi medykami. Panstwo, ktore stawia pod sciana kogokolwiek jest panstwem lajdackim. Urwijcie cos ze swoich kilometrowek hofmanowskich, niech Sikorscy placa za swoje osmiorniczki a Donald Tusk i jego familia niech placi za swoje ubrania. Przestancie okradac tych najslabszych i bezbronnych.

G
Gość

!

G
Gość

!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3