Lekarze rezydenci zgadzają się na "pakiet Szumowskiego"....

  Lekarze rezydenci zgadzają się na "pakiet Szumowskiego". Jest porozumienie z ministerstwem zdrowia

  Jakub Oworuszko

  Aktualizacja:

  Polska

  Źródło: TVN 24

  Koniec protestu młodych lekarzy. Po wielu tygodniach burzliwych rozmów osiągnięto porozumienie. Rezydenci mają zarabiać więcej, a nakłady finansowe na służbę zdrowia mają wzrosnąć szybciej niż pierwotnie zakładano.
  - Po długich i ciężkich rozmowach udało się nam wypracować kompromis. To ważna informacja dla pacjentów - przyznał w czwartek w południe minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Usprawnienie systemu opieki zdrowotnej jest priorytetem zarówno dla mnie, jak i dla całego rządu. Dzięki temu, że przedstawiłem pakiet konkretnych rozwiązań, była możliwa konstruktywna rozmowa i wypracowanie porozumienia - podkreślił Szumowski. Jak zaznaczył, młodzi medycy „bardzo odpowiedzialnie podeszli do rozmów”.

  WYWIAD | KONRAD REKUCKI, LEKARZ REZYDENT: NIEKTÓRE SZPITALE W POLSCE PRZYPOMINAJĄ TEN Z SERIALU "DALEKO OD NOSZY"


  - Po raz pierwszy od 30 lat czujemy klimat do prawdziwej, rzetelnej reformy ochrony zdrowia - przyznał wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński. - Przez ostatnie cztery tygodnie rozmowy trwały praktycznie dzień i noc, a trwające od 2017 roku protesty, manifestacje i wypowiadanie klauzul opt-out doprowadziły do czegoś najważniejszego - udało się zmienić mentalność obywateli, ale też polityków - podsumował z satysfakcją Biliński.

  Najważniejszym elementem porozumienia, które zacznie obowiązywać od 1 lipca, jest zwiększenie corocznego wzrostu nakładów na ochronę zdrowia i osiągnięcie poziomu 6 proc. PKB w 2024 roku, czyli rok wcześniej niż zakłada znowelizowana w listopadzie ubiegłego roku ustawa. Z wyliczeń rezydentów wynika, że już w tym roku pacjenci otrzymają ponad 2 mld 160 mln zł więcej na leczenie.

  Jeszcze niedawno lekarze domagali się wzrostu nakładów do 6,8 proc. PKB w trzy lata - propozycja okazała się jednak nie do zaakceptowania przez rząd. Wzrosnąć mają również pensje młodych lekarzy. Porozumienie przewiduje, że wynagrodzenie zasadnicze wszystkich lekarzy rezydentów wyniesie 4 tys. zł brutto lub 4,7 tys. zł brutto, jeśli odbywają specjalizację w dziedzinach priorytetowych. Od trzeciego roku wynagrodzenia te zwiększą się odpowiednio o 500 lub 600 zł.  Ponadto mogą oni liczyć na dodatkowe 600 zł pod warunkiem, że zobowiążą się do pracy w Polsce dwa lata po zakończeniu specjalizacji.

  Resort zdrowia chce też odbiurokratyzowania szpitali i wprowadzenia sekretarek medycznych, które wyręczą lekarzy w wypełnianiu dokumentacji. Resort zapewnił, że podejmie działania w celu zwiększenia liczby pielęgniarek.

  Lekarze protestowali od 2 października. Początkowo prowadzili protest głodowy. Gdy ten nie przyniósł oczekiwanych skutków, zaczęli wypowiadać klauzule opt-out, które pozwalały im pracować powyżej 48 godzin tygodniowo (i tym samym dorabiać do podstawowej pensji). Według szacunków resortu zdrowia, klauzulę opt-out wypowiedziało ok. 3,8 tys. lekarzy, a zdaniem rezydentów ok. 5 tys. medyków. W szpitalach wydłużyły się kolejki, a niektóre oddziały zostały czasowo zamknięte.

  KOMENTARZ | WYBOISTA DROGA DO "ZDROWIA PLUS"


  Jarosław Biliński zaapelował do swoich kolegów lekarzy, by w miarę możliwości ponownie podpisali klauzule opt-out i pracowali dłużej. Lekarze poinformowali, że minister obiecał im podjęcie starań, które doprowadzą do likwidacji w ciągu 10 lat potrzeby stosowania klauzuli opt-out.

  Brak porozumienia z młodymi lekarzami były przyczyną dymisji poprzedniego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Te porozumienie to sukces może dla Rządu PiS, dla lekarzy i pacjentów to porażka!

  pracownik służby zdrowia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ten sukces Rządu to przedłużenie agonii, która zakończy się zgonem służby zdrowia być może jeszcze za tej kadencji. Absolutnie w Polsce jest 2 x za mało lekarzy i 2 x za mało pielęgniarek, a także...rozwiń całość

  Ten sukces Rządu to przedłużenie agonii, która zakończy się zgonem służby zdrowia być może jeszcze za tej kadencji. Absolutnie w Polsce jest 2 x za mało lekarzy i 2 x za mało pielęgniarek, a także 2 x za mało pieniędzy na funkcjonowanie służby zdrowia i leczenie pacjentów. Rezydenci walczyli o 6,8%PKB na służbę zdrowia, otrzymali obietnicę 6,0% w 2024 roku, czyli za 6 lat, a także obietnicę że więcej lekarzy będzie za 12 lat, czyli do tego czasu mają zgodzić się pracować nadgodziny ,,opt-out" jak niewolnicy. To nie przejdzie! Wielu lekarzy zrozumiało, że to nie ma sensu i już zaczęło pakować walizki i szukają pracy za granicą. Żeby zatrzymać lekarzy w Polsce, trzeba już teraz przeznaczać 6,0% PKB na służbę zdrowia (a nie 4,5%), zwiększyć liczbę etatów dla lekarzy i pielęgniarek już teraz a nie za kilka czy kilkanaście lat!
  Inaczej kolejki do lekarzy nie zmniejszą się, a wielu pacjentów nie doczeka się operacji czy przyjęcia do szpitala (raczej coraz trudniej będzie dostać się do lekarza i do szpitala na operację, a kolejki będą coraz dłuższe!) Te porozumienie lekarzy to wyraz beznadziei...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BOLKOkorytoKRACYJAtylkoJA SZLAHTY sATRAPi

  W WYPOrach SUWEREN MOrze WYB RAć Z GURY USSTAL ONE ELYTY 777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ELITARYZM I PARTIOKRACJA TYlKOkO DO ELYTY =SUWEREN z CIEM nEg0 LUDA TO POssPÓlssTWO POpuliZM=KAPÓTALIZM LIBER AFIH ESTaBŁIŚ KAPYTALISSTUF

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  2 lata - trochę krótko.

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Szkoda, że nie ma wymogu zobowiązania się do pracy w Polsce przynajmniej 5 lat po zakończeniu specjalizacji. Wtedy byłaby bardziej pewna sytuacja kadrowa w służbie zdrowia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo

  Majka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Znów świetna wiadomość, brawo dla PIS, Mamy super rząd, szanujmy to

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To juz pacjenci i nakłady nie sa istotne?

  xyz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Dostali kasę i jest już OK? Przecież to był podstawowy warunek! Co za banda.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NIE DOŚĆ ŻE NAS TRUJĄ, ZABIJAJĄ W SZPITALACH TO JESZCZE PODWYŻKI

  Naga prawda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  NIE DO WIARY !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To niezbyt rozsądne rozdanie aktywów PiS, i na rzecz Polska Razem vel Prozumienie,

  ciągnie za sobą tylko oceany bajeru i wzrost kosztów utrzymania państwa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Prezes pozbył się lekką ręką cenionych w społeczeństwie ministrów, a co zapewne za namową wspólnika, ale w zamian nie pozyskał dosłownie nic. Inaczej mówiąc, jutro pojawią się na ulicy kolejarze z...rozwiń całość

  Prezes pozbył się lekką ręką cenionych w społeczeństwie ministrów, a co zapewne za namową wspólnika, ale w zamian nie pozyskał dosłownie nic. Inaczej mówiąc, jutro pojawią się na ulicy kolejarze z wyjącymi syrenami i trąbkami. Po czym do kolejarzy zajedzie PiS min. od transportu, roztrwoni u nich kolejne miliony Następnie sobie ogłosi: „osiągnąłem sukces, kolejarze powrócili z uśmiechem do pracy.” Ale na jak długo? Eee, tego żaden minister nie wie i nie będzie! Pytanie: na co trza było socjalizm rozwalać? Jak ten nadal panuje, lecz bardziej zaperfumowany i milszy, a bajeranci są w sortach z Armani, miast tych z WPHW!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podwyżki otrzymali rezydenci ,teraz o podwyżki zawalczą specjaliści następnie personel niższy i ....

  Zezem na wprost (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  .... za trzy miesiące koło się zamknie i od nowa zaczną rezydenci ..... itd.
  Nastąpi wzrost nakładów na służbę zdrowia z tym że te środki pochłoną wynagrodzenia dla wątpliwej jakości doktorów...rozwiń całość

  .... za trzy miesiące koło się zamknie i od nowa zaczną rezydenci ..... itd.
  Nastąpi wzrost nakładów na służbę zdrowia z tym że te środki pochłoną wynagrodzenia dla wątpliwej jakości doktorów apacjent jak miał z tego g*wno tak g*wno z tego będzie miał.
  I jeszcze jedno co tu odtrąbiono jako sukces - to to że takowy po ukończeniu studiów dwa lata będzie musiał odpracować w Polsce - czyli na polskiej skórze , na polskim króliku doświadczalnym nauczą się fachu a potem pokażą nam cztery litery i już jako w miarę doświadczeni pojadą leczyć Niemców ,Anglików, żabojadów i ofiary holocaustu za co być może też dopłacimy.
  Jak skończyć swój komentarz ? "Ch*j ,du*a i kamieni kupa"zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ależ mnie łaska pańska: medycy „zobowiążą się do pracy w Polsce przez dwa lata

  i po zakończeniu specjalizacji” (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Nie jest to żaden sukces ministra, a przynajmniej nie stricto kapitalistyczny. Państwo kształci medyka 6 lat,
  i znaczy tego pilnego. Natomiast obiboków, jakich cała masa, kształci nawet z 10 lat....rozwiń całość

  Nie jest to żaden sukces ministra, a przynajmniej nie stricto kapitalistyczny. Państwo kształci medyka 6 lat,
  i znaczy tego pilnego. Natomiast obiboków, jakich cała masa, kształci nawet z 10 lat. Istnieje realne rozwiązanie
  jakie spowoduje biznes dla państwa, czyli organu finansującego studenta i naukę.
  Oto one:
  - Student podejmuje kredyt na swoje kształcenie. Kredytodawcą może być i sam budżet państwa
  - Spłata kredytu odbywa się po dwóch latach od pozyskania przez studenta wykształcenia
  - Student - kończący studia w czasie - może pozyskać 100% ulgę w spłacie odsetek, odsetki spłaca budżet
  - Student - obibok, ociężały w nauce, kończacy studia w ponad ustalonym czasie - zaczyna spłacać kredyt
  bez czasu dwuletniej karencji, natomiast odsetki spłaca w pełnej wysokości, tj. bez ulgi
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ..........................

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

  Znowu ich pis wydyma bez mydła

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 26 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »