Lekarz z Władysławowa oskarżony o usiłowanie przeprowadzenia...

  Lekarz z Władysławowa oskarżony o usiłowanie przeprowadzenia nielegalnej aborcji

  szym

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Lekarz z Władysławowa oskarżony o usiłowanie przeprowadzenia nielegalnej aborcji

  ©123rf

  Prokuratura Okręgowa w Gdańsku oskarżyła lekarza prowadzącego praktykę we Władysławowie. Sprawa dotyczy usiłowania przeprowadzenia nielegalnej aborcji oraz nieumyślnego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
  Lekarz z Władysławowa oskarżony o usiłowanie przeprowadzenia nielegalnej aborcji

  ©123rf

  Śledczy z Prokuratury Krajowej przybliżają okoliczności sprawy: w maju 2016 roku ciężarna kobieta zgłosiła się do lekarza prowadzącego praktykę lekarską we Władysławowie, żeby ten - jak mówią przedstawiciele prokuratury - "z naruszeniem przepisów ustawy z 7 stycznia 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu i warunkach dopuszczalności przerwania ciąży", przerwał jej 10-tygodniową ciążę.

  Prokuratura stoi na stanowisku, że w trakcie nielegalnej aborcji, narzędziem zwanym łyżką, lekarz przebił kobiecie ścianę macicy oraz jelito cienkie i grube. - Spowodowało to krwawienie do jamy brzusznej. Kobieta doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu - informują śledczy.

  Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, która prowadziła śledztwo w tej sprawie, oskarżyła lekarza o usiłowanie przeprowadzenia nielegalnej aborcji (art. 13 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 152 par. 1 kodeksu karnego) oraz o nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 156 par. 1 pkt 2 i par. 2 kodeksu karnego). Akt oskarżenia skierowano do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

  Śledczy, w toku śledztwa, ustalili także, że lekarz poświadczyć miał nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne w dokumentacji medycznej pacjentki.

  Czytaj także: Aborcja farmakologiczna do załatwienia na telefon


  - Niezgodnie z rzeczywistym stanem wpisał w niej, że rozpoznaje u pacjentki 11-tygodniową ciążę zagrożoną poronieniem, że poronienie jest w trakcie oraz że w związku z tym na życzenie pacjentki podjęto próbę przerwania ciąży. W rzeczywistości ciąża pacjentki rozwijała się prawidłowo i brak było jakichkolwiek wskazań uprawniających do przeprowadzenia zabiegu aborcji - informują przedstawiciele Prokuratury Krajowej.

  Śledczy informują, że w związku z tymi ustaleniami prokurator z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku oskarżył lekarza o popełnienie przestępstwa poświadczenia nieprawdy w dokumentach (art. 271 par. 1 kodeksu karnego).

  Zdaniem prokuratury, już po ujawnieniu przestępstwa usiłowania przeprowadzenia nielegalnej aborcji lekarz miał usunąć dokumentację medyczną pacjentki prowadzoną w formie elektronicznej. - Choć nie miał prawa wyłącznie nią rozporządzać. W związku z tym odpowie on również za popełnienie przestępstwa z art. 276 kodeksu karnego - podsumowuje prokuratura.

  Czytaj również: Morderstwo we Władysławowie? Zwłoki kobiety w jednym z domów w dzielnicy Cetniewo. Policja zatrzymała 37-latka


  Zobacz też: Przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:


  Luksusowa rezydencja Kulczyka na sprzedaż  Masz kota lub psa? Uważaj na trujące rośliny w domu!  Orkan Grzegorz odkrył bunkry na Helu  Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli  Najgroźniejsi przestępcy poszukiwani na Pomorzu  Kobiety poszukiwane przez pomorską policję

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  STUDIO BAŁTYCKIE

  ROZMOWY WIDEO - nie przegap!

  Studio Bałtyckie #14: Roman Kużel

  Studio Bałtyckie #14: Roman Kużel

  Studio Bałtyckie #13 Tyberiusz Narkowicz

  Studio Bałtyckie #13 Tyberiusz Narkowicz

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Magazyn

  Magazyn "3miasto Kobiet". Lista punktów w Trójmieście

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!