Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legendarny budowniczy gdyńskiego portu doczeka się w mieście pomnika. Odsłonięcie już 29 maja

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Niedawno Rada Miasta Gdyni ogłosiła 2021 rokiem Tadeusza Wendy. 29 maja o godzinie 12 na Molo Rybackim zostanie odsłonięty pomnik legendarnego budowniczego gdyńskiego portu. To w ogromniej mierze jego decyzji, Gdynia zawdzięcza to, jak wygląda dzisiaj.

Pomnik zostanie usytuowany u nasady Mola Rybackiego w Gdyni na pirsie nr 1, przy ul. Arkadiusza Rybickiego. Wykonany został jako element odlewu z brązu. Monument ma 2,8 metra i realistyczny charakter, w formie przeskalowanej w proporcjach postaci ustawiony na ponad metrowym cokole z litej bryły szarego granitu.

- Zapraszamy na uroczystości związane z odsłonięciem pomnika Tadeusza Wendy - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - To ważny moment w historii miasta, 29 maja będziemy mieć setną rocznicę wbicia pierwszej łopaty przy budowie portu w Gdyni. Inżynier Tadeusz Wenda zasługuje na to, żebyśmy uczcili jego postać w sposób szczególny, stąd idea pomnika. Kilka lat przygotowaliśmy się na ten moment. Bardzo się cieszę, że spotkamy się na tej uroczystości, to będzie jeden z wielu symboli, wyrazu naszego szacunku i hołdu, który chcemy mu złożyć w setną rocznice budowy gdyńskiego portu.

Monument zrealizowany na podstawie zwycięskiego projektu toruńskiego rzeźbiarza Macieja Jagodzińskiego - Jagenmeera. W obrębie pomnika Tadeusza Wendy, zostanie wymieniona nawierzchnia. Przestrzeń oświetlą energooszczędne lampy, teren zostanie uporządkowany, zyska także dwie ławki parkowe z podłokietnikami.

- Rada Miasta już wcześniej upamiętniała Tadeusza Wendę na wiele różnych sposobów, nawet w czasach, kiedy Pan prezydent był przewodniczącym Rady Miasta. Przywróciliśmy historyczną nazwę jednego z basenów portowych - imienia Tadeusza Wendy. Mamy ulicę Tadeusza Wendy czy Zespół Szkół Mechanicznych im. inż. Tadeusza Wendy, przy ul. Waszyngtona 38 wisi tablica pamiątkowa. Pomnik odsłonimy w rygorze sanitarnym. Mieszkańcom chcemy dalej przypominać postać Tadeusza Wendy, zapraszamy na koncert piosenek lat. 20 i 30 - 29 maja o godz. 16.30 w pobliżu muszli na Placu Grunwaldzkim. Nie wiemy jeszcze, czy koncert odbędzie się dla publiczności, bardzo możliwe, że będzie do objerzenia tylko w internecie - mówiła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Muzeum Miasta Gdyni informuje również, że na stronie www.tadeuszwenda.pl publikowane będą wszelkie materiały na temat inżyniera.

- Tadeusz Wenda jest naszym superbohaterem. Chcemy się nim chwalić i opowiadać o tej postaci gdynianom. Chcemy go pokazać jako projektanta, budowniczego, wizjonera. Na stronie prezentujemy własnoręcznie kreślone przez Wendę plany, mapy, dokumenty dotyczące historii portu. Będą tam również zdjęcia, bo Tadeusz Wenda bardzo dokładnie dokumentował postęp prac przy budowie portu - mówi Karin Moder, dyrektorka Muzeum Miasta Gdyni.

Dodatkowo niebawem ruszy również konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcie pomnika Tadeusza Wendy oraz konkurs, w którym trzeba będzie rozwiązać zadania konkursowe - nagrodą w drugim konkursie będzie wycieczka autokarowa po Porcie Gdynia.

Dzięki jego rekomendacji powstał Port Gdynia i rozbudowało się miasto

Tadeusz Wenda skończył Szkołę Główną oraz Instytut Inżynierów Komunikacji w Petersburgu. Pracował jako projektant i budowniczy linii kolejowych na terenie Rosji. Pracował również przy budowie portu w Windawie czy rozbudowie portu w Tallinie. W roku 1918 przyjechał do Polski i objął stanowisko w Ministerstwie Robót Publicznych, które piastował do roku 1920. Inżynier Wenda w 1920 roku został wydelegowany przez kontradmirała Kazimierza Porębskiego do określenia możliwości wykorzystania dla żeglugi portu wojennego w Gdyni i budowy portu morskiego w Tczewie. Wtedy też napisał on legendarne już zdanie, które zadecydowało o przyszłości małej wioski rybackiej - Gdyni.

- Najdogodniejszym miejscem do budowy portu wojennego (jak również w razie potrzeby handlowego) jest Gdynia, a właściwie nizina między Gdynią a Oksywą, położoną w odległości 16 km od Nowego Portu w Gdańsku – pisał w sprawozdaniu inżynier Tadeusz Wenda, który został wydelegowany na Pomorze, by znaleźć najlepsze miejsce na przyszły polski port.

Argumentował swój wybór m.in. tym, że Gdynia ma korzystne warunki hydrograficzne, jest osłonięta od wiatrów, a niedaleko znajduje się stacja kolejowa. W dużej mierze dzięki temu zdaniu powstał Port Gdynia, a później na jego bazie oczko w głowie II Rzeczpospolitej - nowoczesne miasto Gdynia.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki