Lechia Gdańsk wygrała z Achmatem Grozny na zakończenie zgrupowania w Turcji. Gole Flavio Paixao i Marco Terrazzino

Zgrupowanie Lechii Gdańsk w Turcji dobiega końca. Biało-zieloni wrócą w dobrych nastrojach, bo wygrali z rosyjskim Achmatem Grozny 2:1.

Dla biało-zielonych to był ostatni sprawdzian podczas zgrupowania w Turcji. W planach był jeszcze niedzielny mecz z gruzińskim Dynamem Batumi, ale został odwołany. To oznacza, że podopieczni trenera Tomasza Kaczmarka przeprowadzą jeszcze trening w niedzielę, a w poniedziałek już wrócą do Gdańska i na miejscu będą przygotowywać się do startu rundy wiosennej.

Po raz pierwszy w tym roku w składzie Lechii pojawił się Conrado. Piłkarz chorował i dopiero w środę wieczorem doleciał na zgrupowanie zespołu w Turcji i pojawił się w podstawowym składzie na sparing z Achmatem Grozny. Podobnie jak w spotkaniu z Czernomorcem biało-zieloni również zagrali 4x30 minut z siódmym zespołem rosyjskiej ekstraklasy. Pierwsza godzina nie była udana dla podopiecznych trenera Kaczmarka. W 55 minucie zespół Achmata objął prowadzenie, a gola strzelił Daniił Utkin.

Tomasz Kaczmarek przeprowadził planowane zmiany i gra Lechii się poprawiła. Znowu z dobrej strony pokazał się Filip Koperski, zwłaszcza ofensywie. Młody zawodnik grał dla siebie na nowych pozycjach i zaprezentował się korzystnie. W poprzednich sparingach był ustawiany na prawym skrzydle, a z Achmatem zagrał na prawej obronie. I błysnął w ofensywie, bo miał udział przy obu golach strzelonych przez Lechię. Z drugiej strony popełnił błąd, bo nie trafił w piłkę w sytuacji, w której padł gol dla Achmata. Dużo ożywienia wniósł Marco Terrazzino, a z dobrej strony pokazał się też Bassekou Diabate. Biało-zieloni starali się grać bardziej otwarcie i szukali okazji do strzelenia wyrównującego gola i cel osiągnęli. Dobrą akcję gdańskiego zespołu rozpoczął wspomniany Koperski, a po zagraniu Kacpra Sezonienki piłkę do siatki skierował Flavio Paixao. W ostatniej kwarcie tego sparingu Lechia strzelił zwycięskiego gola. Tym razem Koperski już zaliczył asystę, a piłkę do siatki głową skierował Terrazzino.

Trener Kaczmarek mógł znowu wypróbować nowych ustawień i szukał pozycji na boisku dla zawodników. Ponownie na środku obrony zagrał Egzon Kryeziu, bo z powodu urazu – podobnie jak w meczu z Czernomorcem – nie mógł wystąpić Michał Nalepa. Koperski daje trenerowi Kaczmarkowi kolejną możliwość jeśli chodzi o młodzieżowca. W sparingu z Achmatem w tej roli wystąpił Jakub Kałuziński, a do składu chciałby wstąpić także Tomasz Neugebauer. O miejsce w składzie również walczy Kacper Sezonienko. Sztab szkoleniowy biało-zielonych będzie miał zatem pole manewru jeśli chodzi o młodzieżowców. Rozgrywki ligowe pokażą, jak trenerowi Kaczmarkowi uda się poukładać grę Lechii, aby ta włączyła się do walki o medal mistrzostw Polski.

Mecz z Achmatem był trzecim sparingiem dla Lechii podczas zgrupowania w Turcji. Wcześniej biało-zieloni wygrali z rumuńskim FC Botosani 3:2 po golach strzelonych przez Ilkaya Durmusa, Bassekou Diabate i Kacpra Sezonienkę oraz przegrali z ukraińskim Czernomorcem Odessa 0:2. W sobotę (5 lutego) biało-zieloni zaczną rundę wiosenną meczem ze Śląskiem Wrocław w Gdańsku.

Lechia Gdańsk – Achmat Grozny 2:1 (0:0, 0:1, 1:0, 1:0)

Bramki: 0:1 Daniił Utkin (55), 1:1 Flavio Paixao (75), 2:1 Marco Terrazzino (102)

Lechia: (I i II kwarta) Kuciak (91 Buchalik) – Stec (31 Koperski), Maloca (45 Kryeziu), Tobers, Conrado (45 Pietrzak) - Kubicki, Kałuziński – Ceesay, Gajos, Durmus – Zwoliński. (III i IV kwarta) Mikułko (91 Buchalik) – Koperski (107 Brylowski), Kryeziu, Tobers, Pietrzak (107 Zagraba) – Biegański, Neugebauer – Diabate (107 Okoniewski), Terrazzino, Sezonienko - Paixao