Lechia Gdańsk - Raków Częstochowa 23.06.2021 r. Biało-zieloni lepsi od wicemistrza Polski! Debiutujący Ilkay Durmus z golem i asystą

Lechia Gdańsk - Raków Częstochowa NA ŻYWO. Lechia Gdańsk wygrała pierwszy mecz sparingowym w letnim okresie przygotowawczym. Biało-zieloni pokonali w Ostródzie drużynę Rakowa Częstochowa, aktualnego wicemistrza Polski, 4:2.

Na początku meczu przewagę miał Raków, ale nie wynikało z tego większe zagrożenie pod bramką strzeżoną przez Zlatana Alomerovicia. Lechia starała się odgryzać, ale po dośrodkowaniu Mateusza Żukowskiego piłki w siatce nie zdołał umieścić Łukasz Zwoliński, choć jego strzał głową był minimalnie niecelny. Za to w 23 minucie wicemistrzowie Polski objęli prowadzenie i gdańszczanie ponownie - co było problemem w poprzednim sezonie - stracili bramkę ze stałego fragmentu gry. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego głową piłkę do bramki skierował Giannis Papanikolaou. Strata gola podziałała mobilizująco na biało-zielonych i już pięć minut później, po podaniu Flavio Paixao, silnym strzałem sprzed pola karnego do wyrównania doprowadził Rafał Pietrzak. Tuż przed przerwą Lechia objęła prowadzenie. Tym razem asystę zaliczył Zwoliński, a futbolówkę do bramki wpakował Flavio Paixao.

Trener Piotr Stokowiec w przerwie wymienił cały skład, a na boisku pozostał jedynie bramkarz Zlatan Alomerović. Jego zmienił dopiero w 70 minucie Eryk Mirus. Na boisku pojawili się młodzi zawodnicy z akademii, czyli Bartosz Brylowski, Mikołaj Mekler, Marek Niewiadomski i Mikołaj Rakowski. Zagrał też debiutujący w zespole skrzydłowy z Turcji, Ilkay Durmus. To w żaden sposób nie osłabiło gdańskiego zespołu, który grał przynajmniej równie dobrze, co w pierwszej połowie spotkania. Durmus pozostawił po sobie korzystne wrażenie. Po jego dośrodkowaniu z rogu gola głową strzelił Michał Nalepa, a czwartą bramkę Durmus zdobył już osobiście. Był aktywny i miał jeszcze dwie sytuacje, ale Vladan Kovacević nie dał się pokonać. Czwarty gola dla biało-zielonych padł po dobrym dośrodkowaniu Marka Niewiadomskiego. Raków odpowiedział jednym trafieniem w drugiej połowie, kiedy kontrę skutecznym strzałem wykończył Sebastian Musiolik.

W zespole Lechii nie zagrali: Omran Haydary (przeszedł operację kontuzjowanego barku), Dusan Kuciak i Egy Maulana Vikri (przebywają na zgrupowaniach reprezentacji), Kacper Sezonienko, Filip Koperski, Antoni Mikułko (ze względu na dłuższy sezon mają inny tok przygotowań), Miłosz Szczepański (przechodzi testy medyczne) oraz Jan Biegański i Jarosław Kubicki, którzy dostali wolne od trenera. Na boisku nie pojawił się też Karol Fila, który w najbliższych dniach ma pożegnać się z Lechią. Jego nowym klubem będzie francuski RC Strasbourg, a wychowanek biało-zielonych wkrótce ma udać się na testy medyczne. Kwota transferu wraz z bonusami ma wynieść ponad dwa miliony euro.

– Na pewno zaprezentowaliśmy się bardzo pozytywnie, ponieważ strzeliliśmy aż cztery bramki. Będziemy na pewno analizować gole stracone, jako że jest to pierwszy etap przygotowań. Zwracamy uwagę na pewne elementy, których będziemy oczekiwać w dalszej części przygotowań oraz docelowo już w sezonie. Cieszy zwycięstwo oraz dobra postawa zawodników. Okazję dostali również chłopcy z naszej akademii i pokazali się z dobrej strony, dlatego wciąż będziemy bacznie się im przyglądać – podsumował sparing Tomasz Byszko, jeden z asystentów trenera Piotra Stokowca.

Lechia Gdańsk - Raków Częstochowa 4:2 (2:1)

Bramki: 0:1 Giannis Papanikolaou (23), 1:1 Rafał Pietrzak (28), 2:1 Flavio Paixao (41), 3:1 Michał Nalepa (61), 3:2 Sebastian Musiolik (83), 4:2 Ilkay Durmus (86)

Lechia: (I połowa) Alomerović - Żukowski, Maloca, Kopacz, Pietrzak - Tobers - Ceesay, Gajos, Makowski, Zwoliński - Paixao

Lechia: (II połowa) Alomerović (70 Mirus) - Musolitin, Nalepa, Brylowski, Conrado - Rakowski - Durmus, Kryeziu, Kałuziński, Niewiadomski - Mekler

Raków: (I polowa) Kovacević - Rundić (21 Mikołajewski), Niewulis, Arsenić - Długosz (34 Tudor), Papanikolaou, Lederman (34 Poletanović), Tijanić, Kun (30 Udovicić) - Cebula, Gutkovskis

Raków: (II polowa) Kovacević - Krzyżak, Wilusz, Mikołajewski - Tudor, Poletanović, Sapała, Szelągowski, Udovicić - Arak, Musiolik

Lechia Gdańsk - Raków Częstochowa NA ŻYWO

90 min. - Lechia wygrała sparing z Rakowem 4:2 pokazując się z naprawdę dobrej strony!

86 min. - Lechia - Raków 4:2! Ależ skuteczna gra biało-zielonych, którzy szybko odpowiedzieli na straconego gola. Niewiadomski dośrodkował z lewej strony, a Durmus strzałem głową zdobył pierwszego gola w barwach Lechii

83 min. - Lechia - Raków 3:2. Musiolik zakończył kontrę Rakowa celnym strzałem

79 min. - ponownie z dobrej strony pokazał się Durmus, ale jego strzał został zablokowany

75 min. - więcej spokojnej gry na boisku w Ostródzie w ostatnich minutach sparingu

61 min. - Lechia - Raków 3:1! Z rzutu rożnego dośrodkował Durmus, a Nalepa strzałem głową pewnie strzelił gola

54 min. - powinien być gol dla Lechii! Bramkarz Rakowa popełnił błąd i wybił piłkę pod nogi Conrado, ale Kovacević obronił strzał Brazylijczyka i dobitkę Durmusa

46 min. - początek drugiej połowy

45 min. - koniec pierwszej połowy. Lechia prowadzi z Rakowem 2:1

41 min. - Lechia - Raków 2:1. Świetna akcja biało-zielonych! Zwoliński minął obrońcę i podał do Paixao, a ten dał Lechii prowadzenie!

28 min. - Lechia - Raków 1:1! Paixao zagrał do Pietrzaka, a ten trafił do siatki silnym strzałem sprzed pola karnego

23 min. - rzut rożny dla Rakowa. I po dośrodkowaniu gola strzałem głową strzelił Papanikolaou. Lechia - Raków 0:1. Giannis Papanikolaou

13 min. - dobra akcja Gajosa, który zagrał na prawą stronę do Żukowskiego, a po jego dośrodkowaniu Zwoliński oddał minimalnie niecelny strzał głową

11 min. - groźna akcja Cebuli w polu karnym biało-zielonych, ale został powstrzymany wślizgiem przez Malocę

10 min. - Zwoliński oddał strzał z ponad 30 metrów, ale próba była bardzo nieudana

7 min. - mecz walki, ale brakuje okazji bramkowych

1 min. - początek meczu

Mecz rozpocznie się o godzinie 12:15

Kolejne sparingi Lechii Gdańsk: z Legią Warszawa (30 czerwca), z Lechem Poznań (3 lipca), z Wisłą Płock (16 lipca)

Polska zremisowała 1:1 z Hiszpanią w "meczu o wszystko". Biało-Czerwoni wciąż z szansami na wyjście z grupy!