Lechia Gdańsk idzie po trofeum! Biało-zieloni odprawili mistrza Polski w ćwierćfinale Totolotka Pucharu Polski [zdjęcia]

Lechia Gdańsk - Piast Gliwice
Lechia Gdańsk - Piast Gliwice Fot. materiały prasowe
Lechia Gdańsk wygrała z Piastem Gliwice i awansowała do półfinału Totolotka Pucharu Polski!

To był niecodzienny widok, że piłkarze przy pustych trybunach walczyli o awans do półfinału Totolotka Pucharu Polski. Wszystko przez pandemię koronawirusa. Do odwołania wydarzenia sportowe będą odwoływane, ale odbywać się będą bez udziału publiczności i tak też było w Gdańsku. Piotr Stokowiec, trener biało-zielonych wystawił silny skład na mecz z Piastem. To nie dziwi, bo biało-zielonym bardzo zależało na zwycięstwie i awansie. Można było spodziewać się, że zagrają Zlatan Alomerović i Filip Mladenović oraz nie grający w Lubinie także Karol Fila i Flavio Paixao.

- Na razie o meczu z Arką nie myślimy. Teraz chcę wystawić jak najlepszy skład na spotkanie z Piastem, bo chcemy awansować, a to będzie tylko jeden mecz. Nie będzie możliwości, żeby potem coś naprawić - mówi Stokowiec. - Mecz z Piastem jest teraz dla nas najważniejszy. Na pewno będą rotacje, ale żadnych nazwisk nie zdradzę. Jesteśmy coraz bliżej optymalnego składu, a zawodnicy będą w lepszej formie i będziemy grać coraz lepiej. Czas pracuje na naszą korzyść.

Lechia od początku spotkania była lepszym zespołem i dążyła do strzelenia gola. Dużo ochoty do gry miał Mladenović, który za kartki nie zagrał z Lubinie z Zagłębiem i z tego samego powodu nie wystąpi w derbach Trójmiasta a z Arką Gdynia. To po jego dośrodkowaniu głową strzelał Patryk Lipski, ale wciąż brakuje mu szczęścia. Tym razem trafił w poprzeczkę. Po chwili interweniować musiał Jakub Szmatuła po strzale Jaroslava Mihalika. Słowak wyraźnie nabrał pewności siebie po meczu w Lubinie i z Piastem rozgrywał kolejne dobre spotkanie. W 16 minucie zza pola karnego głową strzelał Michał Nalepa i bramkarz Piasta wybił piłkę na rzut rożny. W 37 minucie wreszcie padł gol dla Lechii. Znowu w roli głównej wystąpił Mihalik, który świetnie dośrodkował, a pozostawiony bez krycia Mladenović pewnie posłał piłkę do siatki. Niestety, radość biało-zielonych nie trwała długo, bowiem VAR wykazał, że Mihalik był na spalonym i gol nie został uznany. Jeszcze przed przerw Nalepa strzelił w słupek, a Paixao zabrakło centymetrów, żeby dojść do dobrego podania Mihalika.

Początek drugiej połowy to bardziej aktywna gra mistrzów Polski. Świetną szansę miał Patryk Tuszyński. Po jego strzale piłka odbiła się od pleców Nalepy, a Alomerović trącił jeszcze futbolówkę na poprzeczkę. Odpowiedź Lechii była natychmiastowa. W 57 minucie dośrodkował Mladenović, piłkę w polu karnym odegrał Mihalik, a sprytnym strzałem pierwszego gola w biało-zielonych barwach zdobył Ze Gomes. Piast szybko mógł wyrównać, ale gdańszczan uratował Alomerović. Trzy minuty później Paixao odebrał piłkę na połowie rywala i precyzyjnym strzałem sprzed pola karnego podwyższył prowadzenie Lechii. Biało-zieloni czekali już na koniec meczu, a tymczasem w 82 minucie przypadkowego gola kontaktowego zdobył Kristopher Vida. Lechia nie dała sobie jednak odebrać zasłużonego zwycięstwa i awansu do półfinału Totolotka Pucharu Polski. Dla podopiecznych trenera Stokowca to już czwarte zwycięstwo nad Piastem w tym sezonie, a od gry na PGE Narodowym w Warszawie w obronie Totolotka Pucharu Polski dzieli Lechię już tylko jeden mecz.

Lechia Gdańsk - Piast Gliwice 2:1 (0:0)

Lechia: Alomerović - Fila, Nalepa, Maloca, Mladenović - Tobers - Mihalik (70 Conrado), Lipski (90+2 Zwoliński), Kubicki, Ze Gomes (73 Gajos) - Paixao

Bramki: 1:0 Ze Gomes (57), 2:0 Flavio Paixao (64), 2:1 Kristopher Vida (82)

90 +3 min. - koniec meczu! Lechia wygrała z Piastem 2:1 i awansowała do półfinału Totolotka Pucharu Polski!

90+2 min. - zmiana w Lechii: za Lipskiego wchodzi Zwoliński

90 min. - sędzia doliczył 3 minuty

90 min. - żółta kartka dla Gajosa z Lechii

84 min. - żółta kartka dla Rymaniaka z Piasta

82 min. - więcej w tej akcji było przypadku, ale Piast strzelił gola, po tym jak piłkę do bramki wepchnął Vida. Lechia - Piast 2:1

73 min. - zmiana w Lechii: za Ze Gomesa wszedł Gajos

73 min. - zmiana w Piaście: za Alvesa wchodzi Vida

70 min. - zmiana w Lechii: za Mihalika wchodzi Conrado

66 min. - zmiana w Piaście: za Sokołowskiego wszedł Hateley

64 min. - Flavio Paixao odebrał piłkę rywalowi i precyzyjnym strzałem sprzed pola karnego zdobył gola. Lechia coraz bliżej półfinału Totolotka Pucharu Polski! Lechia - Piast 2:0!

61 min. - strzelał Borkała, ale kapitalnie obronił Alomerović

59 min. - zmiana w Piaście: za Klupsia wszedł Borkała

57 min. - tym razem wszystko zgodnie z przepisami. Dośrodkował Mladenović, piłkę przytomnie zagrał Mihalik, a sprytnym strzałem pierwszego gola dla biało-zielonych strzelił Ze Gomes. Lechia - Piast 1:0!

55 min. - teraz szansa Piasta. Strzał Tuszyński, piłka odbiła się od pleców Nalepy, trącił ją jeszcze Alomerović i futbolówka trafiła w poprzeczkę. Szczęście Lechii

48 min. - Piast miał przewagę liczebną w kontrze, ale zawodnicy źle rozegrali tę akcję

46 min. - początek drugiej połowy

45 min. - koniec pierwszej połowy. Lechia - Piast 0:0

44 min. - kolejne świetne podanie Mihalika o Paixao zabrakło centymetrów, aby doszedł do piłki i skierował ją do bramki

41 min. - Nalepa po strzale z dystansu trafił w słupek

37 min. - nie ma gola! Sędzia po interwencji VAR uznał, że Mihalik był na pozycji spalonej. Lechia - Piast 0:0!

37 min. - Mihalik po świetnym występie w Lubinie gra kolejny bardzo dobry mecz. Mihalik dośrodkował, a Mladenović bez opieki pewnie posłał piłkę do siatki. Lechia - Piast 1:0!

36 min. - pierwszy celny strzał Piasta. Strzelał Tiago Alves, ale Alomerović nie dał się zaskoczyć

33 min. - Tuszyński z dystansu mocno, ale wysoko nad bramkę

26 min. - teraz piłkarze Piasta bardziej aktywni w ofensywie

20 min. Mihalik do Paixao, ale mało dokładnie. Do piłki doszedł Ze Gomes, ale strzelił niecelnie

16 min. - Nalepa zaskakująco uderzył głową zza pola karnego w górny róg. Szmatuła wybił piłkę na róg

12 min. - rzut rożny dla Lechii. Mecz pod dyktando biało-zielonych

8 min. - po dośrodkowaniu Mladenovicia głową strzelał Lipski, ale trafił w poprzeczkę!

1 min. - początek meczu