MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lębork: Zmienią się zasady odpłatności za przedszkola miejskie

Edyta Litwiniuk
Od września także w Lęborku mają zmienić się zasady uiszczania opłat za tzw. przedszkola miejskie. Urzędnicy wyjaśniają, że to efekt ustawy, która nakłada na samorządy taki obowiązek. Przypomnijmy, że nowe zasady odpłatności za przedszkola przyjęli już między innymi radni w Słupsku.

Zgodnie z nowymi zasadami pięć godzin w ramach tzw. podstawy programowej dzieci spędzałyby w przedszkolu bezpłatnie. Za pozostałe rodzice musieliby zapłacić stawkę godzinową. Jak wysoką, tego na razie nie wiadomo.

- Szczegóły konsultujemy z dyrektorami przedszkoli - wyjaśnia Agnieszka Redźko z lęborskiego magistratu.

Jak na razie, udało się ustalić listę przedmiotów realizowanych w ramach tzw. godzin dodatkowych, czyli tych spoza bezpłatnej, ustalonej przez ministerstwo podstawy programowej. Są to m.in. zajęcia ekologiczne, informatyczne, plenerowe, wycieczki, różnego rodzaju zajęcia wspomagające rozwój. Także zajęcia plastyczne, muzyczne, gry, zabawy rozwijające dziecko, oglądanie filmów czy przygotowanie dzieci do konkursów.

- Poza bezpłatną częścią realizowane będą programy autorskie, wprowadzane przez nauczycieli - dodaje A. Redźko.

Nowe zasady miałyby obowiązywać od września, radni nad projektem uchwały będą obradować najprawdopodobniej na następnej sesji. Na niej też poznamy szczegółowe zasady odpłatności za zajęcia realizowane poza podstawą. Na razie urzędnicy zapowiadają, że postarają się, żeby różnica w odpłatności między tym, ile teraz płacą rodzice a nowymi opłatami nie była zbyt duża. Z naszych informacji wynika, że wraz z opłatą stałą i opłatą za wyżywienie za jedno dziecko w przedszkolu rodzic w Lęborku płaci w zależności od miesiąca ok. 200 zł. Dyrektorzy przedszkoli na razie nie chcą sprawy komentować.

- Najwięcej zapłacą ci rodzice, których dzieci najdłużej przebywają w przedszkolu - mówi z kolei jedna z wychowawczyń. - Tak jak tu między sobą rozmawiałyśmy, to będzie nawet ok. 100 zł więcej - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki