Gimnazjum nr 1 odwiedził naukowiec PAN, który pilotował w Poznaniu próbę balonową, podczas której przetestowano moduł imitujący Kubesata.
- Pierwsza próba balonowa została przeprowadzona o godzinie 12, druga, nocna próba, około godziny 20 - mówi Paweł Lejba , kierownik obserwatorium Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. - Celem było wypuszczenie wcześniej przygotowanych balonów, wraz z całą aparaturą. Uczniowie gimnazjum w Lęborku brali udział w przygotowaniach kapsuł biologicznych, instalacji podzespołów i urządzeń.
W próbie, oprócz modułu imitującego satelitę, na wysokość ponad 30 km, zostały także wysłane mikroorganizmy, w tym niesporczaki i drożdże. Sama budowa i wystrzelenie w niedalekiej przyszłości w kosmos minisatelity może być jednak nie tylko milowym krokiem dla uczniów lęborskiej jedynki, którzy uczestniczą w projekcie, ale też ogromną pomocą dla świata nauki. - Satelita będzie wyposażony w specjalny ogon deorbitujący - tłumaczy Paweł Lejba. - Ten ogon z czasem będzie powodował, że satelita będzie zwalniał i tracił wysokość. W końcu trafi w atmosferę i spłonie.
Dzięki temu rozwiązaniu Kubesat, kiedy już się stanie bezużyteczny, nie będzie zaśmiecał przestrzeni kosmicznej. Jeśli projekt okaże się sukcesem, podobne rozwiązania będzie można stosować w innych satelitach.
[email protected]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Koniec federacji High League?! Polski rząd zablokował pieniądze federacji!
- Tyle trzeba zarabiać, żeby zaliczać się do osób zamożnych w Polsce
- Poważne zarzuty wobec lidera kultowego zespołu. Podał fance "tabletkę gwałtu"?
- „Szczena” wyjechał z Polski za chlebem? Wiemy, jak zarabia były „Chłopak do wzięcia”!