Lębork. Uczniowie "jedynki" wysłali balon w stratosferę

  Lębork. Uczniowie "jedynki" wysłali balon w stratosferę

  Robert Gębuś

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Parkes Radio Telescope w NASA.

  Parkes Radio Telescope w NASA. ©www.sxc.hu

  Uczniowie lęborskiej "jedynki" są współautorami minisatelity Kubesat. Satelita, budowany przy współpracy z Microsoftem, szkołą w USA, PAN i Centrum Badań Kosmicznych, jest częścią projektu "Pan Stanisław - czyli szkoła w kosmosie", na który lęborska placówka zdobyła grant.
  Parkes Radio Telescope w NASA.

  Parkes Radio Telescope w NASA. ©www.sxc.hu

  Gimnazjum nr 1 odwiedził naukowiec PAN, który pilotował w Poznaniu próbę balonową, podczas której przetestowano moduł imitujący Kubesata.

  - Pierwsza próba balonowa została przeprowadzona o godzinie 12, druga, nocna próba, około godziny 20 - mówi Paweł Lejba , kierownik obserwatorium Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. - Celem było wypuszczenie wcześniej przygotowanych balonów, wraz z całą aparaturą. Uczniowie gimnazjum w Lęborku brali udział w przygotowaniach kapsuł biologicznych, instalacji podzespołów i urządzeń.

  W próbie, oprócz modułu imitującego satelitę, na wysokość ponad 30 km, zostały także wysłane mikroorganizmy, w tym niesporczaki i drożdże. Sama budowa i wystrzelenie w niedalekiej przyszłości w kosmos minisatelity może być jednak nie tylko milowym krokiem dla uczniów lęborskiej jedynki, którzy uczestniczą w projekcie, ale też ogromną pomocą dla świata nauki. - Satelita będzie wyposażony w specjalny ogon deorbitujący - tłumaczy Paweł Lejba. - Ten ogon z czasem będzie powodował, że satelita będzie zwalniał i tracił wysokość. W końcu trafi w atmosferę i spłonie.

  Dzięki temu rozwiązaniu Kubesat, kiedy już się stanie bezużyteczny, nie będzie zaśmiecał przestrzeni kosmicznej. Jeśli projekt okaże się sukcesem, podobne rozwiązania będzie można stosować w innych satelitach.
  r.gebus@prasa.gda.pl

  ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

  Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo