Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lębork: Działacze PiS szykują się do obchodów rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem

Robert Gębuś
Lęborski PiS i przedstawiciele Stowarzyszenia Narodowy Lębork ramię w ramię podczas obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej - takiego scenariusza nie wykluczają lęborscy radni prawicy.

- Chcielibyśmy wspólnie wziąć udział w tych uroczystościach - mówi Zbigniew Rudyk, radny miejski PiS. - Wstępnie już się kontaktowaliśmy, ale członkowie stowarzyszenia nie są jeszcze zdecydowani, czy wolą iść sami, czy się przyłączyć. Myślę jednak, że te obchody nie powinny dzielić Polaków. Poza tym ostatni protest Narodowego Lęborka pokazał, że idą w dobrym kierunku.

Narodowcy dali się poznać 10 marca, podczas 68 rocznicy zajęcia Lęborka przez Armię Czerwoną. Kiedy przedstawiciele władz miasta i powiatu, w towarzystwie reprezentanta konsulatu Rosji Sergieja Semenova, składali kwiaty na cmentarzu poległych żołnierzy radzieckich, grupa młodzieży ze stowarzyszenia protestowała pod bramą. W rękach trzymali transparent z hasłem: "Sowietom kwiaty składacie, a żołnierzy wyklętych nie pamiętacie". Wytknęli w ten sposób władzom, że 1 marca nie uczcili Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, ale pamiętali o hołdzie dla żołnierzy radzieckich. Kilku sympatyków stowarzyszenia weszło na teren cmentarza. Doszło do ostrej wymiany zdań z radnym miejskim Maciejem Szrederem. Ze strony protestujących padły niecenzuralne słowa, interweniowała policja.

- Nie widzę problemu, żeby narodowcy manifestowali swoje przekonania również 10 kwietnia, o ile zrobią to w granicach prawa - mówi Maciej Szreder, radny miejski. - W normalnym kraju to normalna rzecz.

Według wstępnych planów, w obchodach 10 kwietnia w Lęborku wezmą udział przedstawiciele niemal wszystkich środowisk. Po mszy świętej w kościele św. Jakuba, planowany jest przemarsz w kierunku ronda Jana Pawła II, gdzie znajduje się tabliczka upamiętniająca katastrofę smoleńską. Prawdopodobnie tam zostanie wyrecytowany wiersz lęborskiej poetki, Małgorzaty Borzyszkowskiej, napisany "na gorąco", tuż po katastrofie. Radni rozważają również, czy przenieść tablicę pamiątkową z ronda do parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki