18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lębork: Archeologiczne odkrycie na skalę europejską

Kornelia Pranga
Część znalezisk ma już swoje miejsce w muzeum
Część znalezisk ma już swoje miejsce w muzeum K. Pranga
Prawie 1000 grobów, powstałych w V wieku p.n.e. i II wieku n.e. znaleziono do tej pory na cmentarzysku w Czarnówku k. Lęborka

Prace archeologiczne prowadzone drugi już sezon potrwają tam do końca września.

- Przez prawie 700 lat ludy zamieszkujące na terenie okolic dzisiejszego Czarnówka, grzebały tu swoich zmarłych - mówi Agnieszka Krzysiak, archeolog i pracownik lęborskiego muzeum. - Odkryte przez nas groby należą do ludów kultury pomorskiej, oksywskiej oraz wielbarskiej.

Archeolodzy mogli dokładnie ocenić wiek znalezisk, gdyż w mogiłach znajdowały się liczne przedmioty wykonane w określonych epokach. Odkopane groby skrzynkowe wykonane z łupanych płyt kamiennych, zawierające od jednej do siedmiu popielnic, wskazują na kulturę pomorską. W grobach z okresu kultury oksywskiej znajdowały się elementy spalonej i zniszczonej broni. Natomiast w mogiłach wielbarskich Goci i Gepidzi pozostawili różnorodne ozdoby ciała i stroju, takie jak elementy pasów wykonane z brązu, fibule, czyli zapinki do odzieży, srebrne i szklane paciorki czy złote wisiorki.

Wszystkie znaleziska są na bieżąco przewożone do konserwatorów zabytków, którzy je oczyszczają i konserwują. Następnie są one przekazywane do lęborskiego muzeum przy ul. Młyńskiej 14-15. Zeszłoroczne zbiory można już podziwiać na wystawie. Co ciekawe, tego typu prace archeologiczne były przeprowadzane w Czarnówku już w latach 70. Od tamtej pory cmentarzysko figuruje w pomorskim rejestrze zabytków. Teren ten nie był jednak tak dokładnie badany jak obecnie. Gruntowne prace archeologiczne ruszyły z chwilą, gdy obszar cmentarzyska wykupiła prywatna firma pod inwestycję. Przeszukiwania terenu będą prowadzone po raz ostani w przyszłym roku.

- Cmentarzysko w Czarnówku stanowi ewenement na skalę europejską - mówi Andrzej Fierka, sołtys Czarnówka. - Po zakończeniu prac archeologicznych będziemy się starali o oznaczenie tego miejsca, choćby przy pomocy tablicy informacyjnej. Zamierzamy także wykorzystać znalezione na grobach kamienne płyty, aby przyszłe pokolenia oraz turyści poznali tak cenną i niezwykłą historię związaną z tym miejscem.

Wstępną wystawę przedmiotów znalezionych w tym roku w Czarnówku będzie można zobaczyć już w grudniu. Na wszystkie nowe nabytki lęborskie muzeum przeznaczy dodatkowe pomieszczenie. Część ekspozycji będzie także prezentowana w jednej z dwóch odrestaurowanych baszt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki