Łeba. Co najmniej przez 30 lat port posłuży jako baza dla farmy wiatrowej Baltic Power

[email protected]
Udostępnij:
Dziś w Łebie burmistrz Andrzej Strzechmiński oraz Jarosław Broda, Prezes Zarządu Baltic Power i członek Zarządu Jens Poulsen podpisali umowę na 30-letnią dzierżawę terenu o powierzchni ok. 1,1 hektara, na którym wybudowana zostanie baza do obsługi morskiej farmy wiatrowej. To oznacza, że przez minimum ten okres port w Łebie posłuży do serwisowania morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to wspólne przedsięwzięcie realizowane przez Grupę ORLEN i Northland Power. Uruchomienie pierwszej morskiej farmy wiatrowej Grupy ORLEN planowane jest na 2026 rok.

Dziś w Łebie przedstawiciele spółki Baltic Power uroczyście podpisali umowę na 30letnią dzierżawę terenu, na którym powstanie baza umożliwiająca rejsy jednostek serwisowych obsługujących około 70 turbin. W tym miejscu zlokalizowany zostanie port serwisowy do obsługi inwestycji, której budowa planowana jest na lata 2024-2026. W tym czasie na morzu stanie ok. 70 turbin o łącznej mocy do 1,2 GW, które będą serwisowane przez flotę statków operującą z portu w Łebie.

- To historyczna chwila. Nasze typowo turystyczne miasto, dzięki współpracy z firmami realizującymi morską energetykę wiatrową na Bałtyku, może lada moment przeobrazić się w port serwisowy realizujący usługi przez może nawet 50 lat. Przed miastem Łeba i naszymi partnerami z Baltic Power olbrzymie wyzwanie przy realizacji tej inwestycji. Bardzo się cieszę, że firma Baltic Power wybrała Łeba na lokalizację. To będzie największa farma wiatrowa na morzu. Łeba ma największy potencjał. W bazie znajdą zatrudnienie osoby spoza Łeby, jak i z Łeby, którzy dostosują swoje kwalifikacje.

Ze strony Baltic Power umowę podpisał Jarosław Broda, Prezes Zarządu.

- Chciałbym podziękować panu burmistrzowi za efektywną współpracę. O wyborze Łeby zadecydowały warunki geograficzne i bliskość do naszej farmy, ale również wzorowa współpraca z samorządem. W całym projekcie, wartym kilkanaście miliardów zł, który jest częścią dużo większego projektu na 10-11 tys. megawatów realizowanego przez polski rząd, czyli budowy morskich farm wiatrowych na ponad 100 miliardów zł, my stanowimy może 1/5 przyznanych koncesji. Tym podpisem kładziemy kamień węgielny pod zabezpieczanie możliwości funkcjonowania farm przynajmniej przez 30 lat

- powiedział przed podpisaniem umowy Jarosław Broda, Prezes Zarządu Baltic Power.

Budowa farmy ma ruszyć w 2024 r. i potrwa przez dwa lata. W 2026 r. nastąpiłyby odbiory.

- W 2026 r. popłynie pierwsze energia z farmy wiatrowej Baltic Power. Także w 2024 r. ruszy budowa bazy serwisowej, która musi być gotową wtedy, kiedy będzie gotowa farma. Dla dziś budowanych farm okres działania to 30 lat, z możliwością jego przedłużenia na 25-30 lat. Nawet jak się czas życia farmy, to na jej miejscu może powstać kolejna. To jest biznes z pewnością na dłużej niż 30 lat

- powiedział Jarosław Broda, Prezes Zarządu Baltic Power.

W bazie może znaleźć zatrudnienie do 50 osób.

- To będą technicy, którzy potrafią serwisować konkretne elementy turbiny. To są dość specjalistyczne rzeczy.

- To dla Łeby olbrzymia szansa i wieloletnia perspektywa dla młodych ludzi. Prowadzimy rozmowy ze starostą lęborskim i dyrektorami szkół, żeby młodzi ludzie z powiatu lęborskiego mogli znaleźć dobrze płatną pracę. To jest olbrzymie wyzwanie. W oparciu o szkoły w Lęborku można kształcić przyszłych pracowników czy serwisantów i to nie tylko dla Baltic Power, czyli pierwszego dewelopera

- podkreśla burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński.

W roku 2018 Equinor i Polenergia rozpoczęły współpracę nad budową dwóch farm wiatrowych na Bałtyku, położonych około 27 i 40 km od portu w Łebie. Burmistrz Łeby mówi, że oprócz Norwegów i Kanadyjczyków, zainteresowani są Duńczycy, Anglicy, Portugalczycy.

- Bardzo się cieszę, że Łeba znalazła się w kręgu zainteresowania tak potężnych inwestorów. Musimy przygotować dla nich określone propozycje pozostania w Łebie na dłużej. Dojdzie do takiej sytuacji, że baza serwisowa będzie świadczyć usługi dla kilku deweloperów.

Wymieniając korzyści dla Łeby burmistrz wymienia wpływy z podatku od nieruchomości, tworzenie rynku pracy, budowę mieszkań dla przyszłych pracowników.

Jak informuje Orlen, kluczowy element inwestycji to wchodzące w skład kompleksu nabrzeże, które wymagać będzie przebudowy w celu dostosowania do parametrów pozwalających na realizację operacji logistycznych. Zgodnie z założeniami baza serwisowa farmy Baltic Power będzie obsługiwała 3-4 jednostki CTV przeznaczone do transportu personelu serwisowego. Każda z nich może zabrać na pokład jednorazowo do 24 techników wraz z niezbędnym sprzętem. Baza będzie operowała 24h na dobę, 365 dni w roku, ale rytm jej pracy w dużym stopniu będzie uzależniony od pór roku oraz panujących na morzu warunków atmosferycznych. Szacunkowy koszt budowy bazy serwisowej wyniesie ok. 20-30 milionów złotych.

Umowa została podpisana w obecności zastępcy burmistrza Krzysztofa Króla, przewodniczącego Rady Miasta Arkadiusza Puchacza, wiceprzewodniczącego RM Jana Kużownika i Marcina Brodalskiego, kierownika biura poselskiego w Lęborku Posła na Sejm RP Piotra Müllera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie